Trakya Festivalleri

Sizler için bu yazımızda Trakya Festivallerini inceledik. Trakya Festivalleri deyince herkesin aklına Trakya Fest geliyor ama Trakyamız da yapılan onlarca festival var. Tekirdağ’da, Edirne’de ve Kırklareli’nde olan tüm festivalleri derledik. İyi okumalar.

İçindekiler

Trakya Festivallerinin İlk Adresi Tekirdağ

Çorlu Botanik Fest

Tahmini Tarih: 23 Nisan- 2 Mayıs

Çorlu Belediyesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ Çorlu’nun ilk botanik festivali özelliğini taşıyan Çorlu Botanik Fest; Yerel üreticilerin, esnafın, Namık Kemal Üniversitesinin, sivil toplum kuruluşların ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen festivaldir. Festivalde, yarışmalar, konserler, sergiler, çalışma atölyeleri, çocuk etkinlikleri yer almaktadır.

Trakya Festivalleri Çorlu Botanik Fest
Çorlu Botanik Fest

Tekirdağ Kiraz Festivali

Tahmini Tarih: 3-6 Haziran

Trakya Festivalleri denince akla ilk gelen festivallerin başında Tekirdağ Kiraz Festivali gelir. Her yıl düzenli olarak Haziran ayında yapılmaktadır. Tekirdağ Kiraz Festivali ilk defa 1962’de “Kiraz Cümbüşü” adı altında kutlanmaya başlanmıştır.1964’te Kiraz Bayramı olarak değiştirilmiştir. Şimdilerde Kiraz Festivali adıyla geleneksel hale getirilerek geniş bir çevrede kültür ve eğlence programları oluşturularak devam etmektedir. Kiraz Festivalinin düzenlenmesine destek olan Tekirdağ Belediye Başkanları haziran ayı içerisinde, genellikle ilk veya ikinci haftası olmak üzere düzenlenmektedir. Festivalde kortejler, fener alayları, gösteriler, sergiler, gece konserleri, yelken yarışmaları, kiraz yarışmaları, festival güzellik yarışmaları, piknikler yapılmakta ve kapanış konserleri ile bitmektedir. Kiraz Festivalinde dünyanın birçok ülkesinden misafirler gelmektedir  ve kendi ülkelerine ait gösteriler sunmaktadırlar.

Trakya Festivalleri Tekirdağ Kiraz Festivali
Tekirdağ Kiraz Festivali

Şarköy Motosiklet Festivali

Tahmini Tarih: 4-6 Haziran

Şarköy Belediye Başkanlığı ve Şarköy Motosiklet Kulübü Derneğinin ortaklaşa hazırladığı bir organizasyon olan Şarköy Motosiklet Festivalinde; hediyeler, çekilişler, katılan her kulübe hediyeler, tarih, güneş, eğlence, deniz, kum, kamp ateşi, motor, konser, hepsi bir arada olan eğlenceli bir festivaldir.

Trakya Festivalleri Şarköy Motosiklet Festivali
Şarköy Motosiklet Festivali

Tekirdağ Hasat Bayramı

Tahmini Tarih: 28 Haziran

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen. Hasat Bayramı Haziran ayının son günlerinde yapılan Tekirdağ Çorlu ilçesinde her yıl düzenlenen bir organizasyondur.

Trakya Festivalleri Tekirdağ Hasat Bayramı
Tekirdağ Hasat Bayramı

Karacakılavuz Keşkek Şenliği

Tahmini Tarih: 10 Ağustos

Tekirdağ Karacakılavuz’un yöresel lezzetlerinden biri olan keşkek ve bunun adına bir şenlik düzenlemek üzere atılan büyük adımların sayesinde bölgenin ürünlerini tanıtımına ve kırsaldaki mahallelerin ekonomisine katkı sağlamak amaçlandırılmaktadır.

Karacakılavuz Keşkek Şenliği

Hayrabolu Ayçiçeği Festivali

Tahmini Tarih: 20-22 Ağustos

Hayrabolu’da 1991 yılından itibaren her yıl Ağustos ayının ikinci haftası yapılan Ağustos Şenlikleri’nin ismi, 2004 yılından itibaren Trakya Festivallerinden biri olan Hayrabolu Ayçiçek Festivali olarak değiştirilmiştir ve festivalin simgesi olarak yörede oldukça fazla yetişen ayçiçeği kullanılmaktadır. Festival kapsamında fuarlar, yelkenli yarışları, motorkros yarışmaları, konserler ve yıldan yıla değişen bir çok faaliyet düzenlenmektedir.

Hayrabolu Ayçiçeği Festivali

Tekirdağ’da gezilecek yerler neresi biliyor musun?

Çorlu Fest

Tahmini Tarihi: Ağustos ayı içerisinde gerçekleşiyor.

Trakya Festivallerinden biri olan Çorlu Fest Ağustos ayı içerisinde Çorlu Olimpos Atlı Spor Kulübü’nde düzenlenmektedir. 100.000 m2 etkinlik alanında gerçekleşmekte olan Çorlu Fest güçlü sanatçı kadrosu, festival yarışmaları büyük kamp alanı ve muhteşem doğası ile sizlere eğlenceli bir festival deneyimi yaşatmayı planlamaktadır.

Çorlu Fest

Çerkezköy Kültür ve Sanat Festivali

Tahmini Tarih: 29-31 Ağustos

Çerkezköy Belediyesi Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri; Festivalin ilk günü, Fener Alayı yürüyüşüyle başlamaktadır. Festivalin diğer günlerinde Belediye Meydanında çini sergileri, resim ve ebru workshop çalışmaları yapılmaktadır. Bu etkinliklerin devamında Tepe Piknik Alanı’nda konserler verilmektedir. Tepe Piknik Alanındaki etkinliklerde Belediyemiz tarafından sünnet ettirilen çocuklar için çeşitli aktiviteler gerçekleştirilmektedir. Etkinlikler boyunca yörenin yöresel lezzetlerinden ikramlarda bulunulmaktadır. Festivalin diğer günlerinde kadınlar matinesi, uçurtma şenlikleri, bisiklet, ve sokak basketbolu turnuvaları düzenlenmektedir. Festival boyunca her akşam birbirinden ünlü sanatçıların konserleriyle eğlenilmektedir.

Trakya Bağ Bozumu Festivali

Tahmini Tarihi: Eylül ayı içinde gerçekleşiyor.

Tekirdağ’da Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen “Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali” Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nde düzenlenen açılış töreniyle başlamaktadır. Tekirdağ’da yetişen yaklaşık 90 çeşit üzüm misafirlere sunulmaktadır. Sahil dolgu alanında sergilenen Karacakılavuz kadınlarının yaptığı yöresel el dokumaları ve çeşitli süs ürünlerinden oluşan sergileri gezmek mümkün olmaktadır. Birbirinden ünlü sanatçılarla her gece farklı konserler verilmektedir.

Trakya Bağ Bozumu Festivali

Çorlu Kitap Fuarı

Tahmini Tarih: Şubat ayı içinde gerçekleşiyor.

Çorlu Belediyesi, Trakya Koleji, Orion Alışveriş Merkezi ve Korza Fuarcılık’ın işbirliğiyle düzenlenen “Çorlu Kitap Fuarı”nda Türkiye’nin tanınmış yazarları Trakyalı kitapseverlerle buluşturmayı amaçlamaktadır. Trakyalı ve Çorlulu kitap severleri 10 günde 30 yazarla buluşturmaktadır. Çorlu Kitap Fuarı’nda kitap severler hem uygun fiyatlı kitapları almaktadır hem de imza günlerinde sevdikleri yazarlarla tanışma imkânını bulmaktadırlar.

Çorlu Kitap Fuarı

Trakya Festivallerinin İkinci Adresi Edirne

Bocuk Gecesi (Edirne \ Keşan)

Tahmini Tarih: Ocak ayı içinde gerçekleşiyor.

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde, Balkan geleneği olan “Bocuk Gecesi” düzenlenilmektedir. Bocuk gecesinde gençler beyaz çarşaf giymektedir ve yüzlerini boyamaktadırlar, evlerin pencerelerine vurarak, köy sakinlerini korkutmaktadırlar. Kış aylarının en sevilen tatlısı olan kabak tatlısı yapılmakta ve gecede katılımcılara dağıtılmaktadır, ateş yakılan varillerin başında eğlenilmektedir.

Trakya Festivallerinin en orijinali olan ‘BOCUK GECESİ NEDİR’: Bin yıl önce Balkanlar’da bir arada yaşayan Müslüman ve Hristiyanlar, kötülükten korkmamak için gelenek üretmişlerdir. Kışın en soğuk gecesinde kutlanan “Bocuk Gecesi”nde her evde mutlaka kabak pişiriliyor, bunun yanı sıra kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, kuzinede fırınlanmış yer fıstığı ve ceviz yeniliyor. Aile halkı, komşular ve akrabaların katıldığı gecede çarşaflara sarınan gençler, komşularını “Bocuk geliyor” diyerek korkutuyor. “Bocuk” diye adlandırılan varlığın beyazlar içinde ve insan görünümünde gezdiğine, kabak pişen eve gelip kötülük yapmayacağına inanılıyor. “Bocuk Gecesi”nin, kış mevsimindeki en soğuk gecenin simgesi olduğu ve bu gece suya atılan tahtanın sabah su üzerinde donmuş olarak bulunması halinde o evdekilerin yıl boyunca sağlıklı, dayanıklı ve güçlü olacağına inanılan bir gelenektir.

Bocuk Gecesi

Edirne Kakava (Hıdrellez) Şenlikleri

Tahmini Tarih: 5-6 Mayıs

Türk dünyasında önemli günlerden biri olarak sayılan Hızır ve İlyas Peygamberlerin bir gül ağacının dibinde buluştukları inancı Hıdrellez’in, Romanlardaki karşılaması Kakava, Romanlar için bir yıl boyunca büyük bir heyecanla beklenen ve büyük hazırlıklar yapılarak kutlanan en önemli günlerden biri olarak kabul edilmektedir. Balkanlarda ve Edirne’de baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri iki ayrı yerde kutlanmaktadır.

Kırkpınar Güreşleri’nin düzenlendiği Sarayiçi’nde ve konser, yarışma dans gösterileri içinde Saraçlar Cadde’sinde gerçekleşmektedir. Şenlikler her iki gün de baharı karşılamaya yönelik iki özel ritüelle başlamaktadır. İlk olarak bereketin artması, güzelliklerin paylaşılmasını simgeleyen Kakava Ateşi’nin yakılması ve pilav ikramı Sarayiçi’nde yapılmaktadır. Arınma ve doğanın uyanışını selamlama amaçlı “Bahara Giriş” ritüeli ise  Mayıs sabahı saat 06.00’da, Tunca Nehri kıyısında gerçekleşmektedir. Etkinliklere Türkiye’deki tüm roman derneklerinin temsilcilerinin yanında, yerel ve yabancı fotoğraf sanatçıları ve son yıl ki rakamlara göre binlerce izleyici katılmaktadır. Kakava Şenliklerine dünya-ulusal basın tarafından da yakından takip edilmektedir.

Kakava Şenlikleri

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Tahmini Tarih: 28-Haziran  04-Temmuz

‘1357 yılında Orhan Gazi’nin Rumeli’yi ele geçirmek için düzenlendiği seferler sırasında oğlu Süleyman Paşa askerleriyle Edirne’yi geçici ele geçirdikten sonra Edirne civarında keşif akınına çıkar. Öncü birlik geri döner ve bugün Yunanistan topraklarında kalan Samona’da mola verir. 40 yiğit burada güreşe tutuşur. Saatlerce süren güreşlerde adları Ali ile Selim olan kardeşler yenişemez. Daha sonra Ahıköy yakınında aynı çift yeniden güreşe tutuşur ancak yine yenişemez ve solukları kesilerek oldukları yerde can verirler.1361 yılında Edirne’yi feth eden Murat Bey verdiği emir ile aynı yılın yazında kırk yiğit akıncı anısına bir güreş düzenler.’

Alışılmışın dışında bir Çanakkale Gezisine ne dersin?

Dolayısıyla düzenlenen güreş, Kırkpınar Güreşleri adıyla tarihe geçmektedir. Bundan sonra her yıl hıdrellez günü Kırkpınar Güreşleri yapılması gelenek haline gelmektedir. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri yüzyıllarca kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze ulaşan büyük bir spor ve kültür etkinliği olarak bilinmektedir. Kırkpınar, Türklerin Rumeli’ye geçişi ile gelişti ve günümüzde ”Yaşayan En Eski Spor”  geleneği olarak Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, UNESCO Soyut Dünya Kültür Mirası listesine kabul edilmesiyle birlikte önemi daha da arttırmaktadır.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Bando ve Ciğer Festivali

Tahmini Tarih: Nisan ayı içinde gerçekleşiyor.

Tarihi hava koşullarına göre netleşmektedir. Trakya festivallerinden biri olan Bando ve Ciğer Festivali, Edirne’nin simgelerinden biri haline gelen Tava Ciğer ve Edirne Belediye Bandosu’nun dünya çapında ses getiren başarılarının ardından düzenlenmeye başlanmaktadır. Türkiye’den ve diğer ülkelerden Edirne’ye gelen Bando grupları, Bando ve Ciğer Festivali’nde Edirnelilere ve Edirne’ye ziyarete gelen ziyaretçilere gün boyunca doyasıya müzik dinletisi sunmaktadır. Festivalin son gününde Saraçlar Caddesi’ne kurulan stantlarda Edirneli ciğer ustaları ziyaretçilere ücretsiz ciğer servisi yapmaktadır.

2018 yılında düzenlenen festival zamanında, Edirne Belediyesi tarafından Dünyanın En Büyük Ciğer Tavası, olarak yaptırılan özel tasarım tava Guinnes Rekorlar Kitabı‘na girmiştir.

Bando ve Ciğer Festivali

Keşan Saroz Körfezi Dağ Bisiklet Festivali

Tahmini Tarih: Eylül ayı içersinde gerçekleşiyor.

Edirne’nin Keşan ilçesinde Doğa, Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) tarafından düzenlenen Saros Körfezi Dağ Bisikleti Festivali Keşan’dan başlayarak, Yayla köyü sahiline kadar devam etmektedir. Festival boyunca Yayla köyü sahilinde kamp yapılmakta ve bisiklet yolu olarak sürekli arazi yolu kullanılmaktadır. Her sene festivalin bir teması belirlenmektedir. “Geçen senelerde yapılan festivalde tema olarak ’ormanlarımızı koruyalım” olarak belirlenmiştir. Festivalin en çok ilgi duyanlar görme engelli sporculardan oluşmaktadır. Özel, çift kişilik bisikletlerle önde gören, arkasında ise görme engelli arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen bisiklet festivallerine katılmaktadırlar bunun yanı sıra festivale yabancı sporcular da ilgi göstermektedir. Sporculardan gelen yorumlarda bu festivalin “sosyalleşmemize bir araç oluyor” şeklindedir.

Keşan Saroz Körfezi Dağ Bisiklet Festivali

İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı

Tahmini Tarih: Eylül ayı içinde gerçekleşiyor.

İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı İpsala Şehir Merkezinden kortej yürüyüşü ile başlamaktadır. Festivalde bölgenin sünnet çağına gelmiş çocukları için özel olarak sünnet şöleni, bisiklet yarışması, Kel Aliço Pehlivan’ı anma yağlı güreşleri, trap yarışması, pirinç yemekleri yarışması ve bir çok ünlü sanatçıların konserleriyle yapılmaktadır.

İPSALA ÇELTİK FESTİVALİ VE TARIM FUARI

Trakya Müzik Festivali Enez-Erikli (Trakya Fest)

Tahmini Tarih: Temmuz-Ağustos ayı içerisinde gerçekleşiyor.

Trakya Festivallerinin en başında gelen festivallerden biri de Trakya Festtir. Biletix tarafından düzenlenen ve gençlerin en çok beğendikleri müzik festivallerinden biri olan Trakya Müzik Festivali (Trakya Fest) 2019’da Yılın Biletleri Ödül töreninde en iyi festival olarak seçilen Trakya Müzik Festivali (Trakya Fest) her yıl olduğu gibi kum, deniz, güneş ve beğendiğin grup ve sanatçılar Enez Altınkum sahilinde buluşmaktadır.

Trakya Müzik Festivali Enez-Erikli (Trakya Fest)

Trakya Festivallerinin Üçüncü Adresi Kırklareli

Büyükmandıra Belediyesi Geleneksel Kavaşoğlu ve Şamdancıbaşı İbrahim Yağlı Pehlivan Güreşleri

Tahimini Tarih: Haziran ayı içinde gerçekleşiyor.

Kırklareli Büyükmandıra Belediyesi tarafından her yıl haziran ayında düzenlenmektedir. İlk olarak 1925 yılında düzenlenmiştir. Festivalin ismi; Sultan Abdülaziz’in en çok sevdiği pehlivanlardan biri olan Kavaşoğlu İbrahim ve Sarayın Baş Şamdancısı ve aynı zamanda sarayın ünlü bir güreşçisi olan Şamdancıbaşı İbrahim’den gelmektedir. Büyükmandıra Şehir Stadında yapılan etkinlikte birçok pehlivan güreş tutmaktadır.

Demirköy Belediyesi Çilek Festivali

Tahmini Tarih:  Haziran ayı içinde gerçekleşiyor

Kırklareli Demirköy Belediyesi tarafından düzenlenen Çilek Festivali her yıl haziran ayında düzenlenmektedir. Festival 1982 yılında dönemin belediye başkanı tarafından çilek ekiminin desteklenmesi amacıyla başlatılmıştır. Festivale katılan yerli ve yabancı ziyaretçilerin ve gelen sanatçıların yanı sıra yöre halkının çilekten yapılan reçel ve marmelatı ile Trakya mutfağının yöresel kışlık hazırlıkları da festivalde ilgi görmektedir.

Demirköy Belediyesi Çilek Festivali

Nerdeyiz Motosiklet Festivali

Tahmini Tarih: Temmuz ayı içerisinde gerçekleşiyor.

Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde Lüleburgaz Motosiklet Kardeşliği tarafından temmuz ayı içerisinde düzenlenmektedir. Festival boyunca çeşitli etkinlikler, çekilişler yapılmakta ve hediye dağıtılmaktadır. Festival için gelen misafirler yeşil alanlarda kamp yapabilmekte, gelen sanatçıların konserlerinde eğlenme fırsatı bulmaktadırlar.

Nerdeyiz Motosiklet Festivali

Babaeski Tarım Festivali

Tahmini Tarih: Temmuz ayı içerisinde gerçekleşiyor.

Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde Babaeski Belediyesi tarafından temmuz ayı içerisinde düzenlenmektedir. İlk olarak 1971 yılında dönemin belediye başkanı öncülüğünde Karpuz Festivali olarak yapılmaktadır. Bu festivalin Avrupa’ya ilk karpuz ihracatına yol açtığı bilinmektedir. Daha sonrasında adı Babaeski Tarım Festivali olarak değiştirilmiştir. Çeşitli sanatçılar, tarım ile ilgilendirme ve bilgilendirme yarışmaları, sportif faaliyetler ,tarım üzerine birçok firma ve markanın katılımının yanı sıra Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen yöresel ürünlerin tanıtımı yapılmaktadır.

Babaeski Tarım Festivali

Alpullu İlk Şeker Kültür ve Müzik Festivali

Tahmini Tarih: Ağustos ayı içerisinde gerçekleşiyor.

Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde Alpullu Belediyesi tarafından Ağustos ayı içerisinde düzenlenmektedir. Festivalde çeşitli sanatçıların sahne almasının yanı sıra; festival kapsamında çeşitli yarışmalar, gösteriler ve oyunlar sergilenmektedir.

Alpullu İlk Şeker Kültür ve Müzik Festivali

Trakya’da kamp yapabileceğiniz yerleri öğrenmek ister misiniz?

Vize Tarih ve Kültür Festivali

Tahmini Tarih: Ağustos ayı içerisinde gerçekleşiyor.

Kırklareli’nin Vize ilçesinde Vize belediyesi tarafından Ağustos ayı içerisinde düzenlenmektedir. Vize Tarih ve Kültür Festivalinde çeşitli fotoğraf sergileri, konserler ve şehir ile ilgili kısa film gösterileri yapılmaktadır.

Vize Tarih ve Kültür Festivali

Lübifest

Tahmini tarih: Ağustos ayı içerisinde gerçekleşiyor.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde Lüleburgaz Belediyesi tarafından ağustos ayı içerisinde düzenlenmektedir. Lüleburgaz Belediyesi tarafından düzenlenen ve geleneksel hâle gelen festivalde bisiklet turları, bisiklet akrobasi şovları, hediye çekilişleri, yarışmalar, alışveriş standları ve dans gösterileri yapılmaktadır. Bu etkinliklerin yanı sıra çeşitli sanatçıların katılımıyla konserler verilmektedir. Festivalin adı Lüleburgaz Bisiklet Festivali olarak da bilinmektedir.

Lübifest

Pınarhisar ve Kültür Sanat ve Gençlik Festivali (Palvi Panayırı)

Tahmini Tarih: Eylül ayı içerisinde gerçekleşiyor.

Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde Pınarhisar Belediyesi tarafından eylül ayı içerisinde gerçekleşmektedir. Festivalde çeşitli sanatçıların konserlerinin yanı sıra, Pınarhisar ilçesinin yöresel yemek standları, animasyon gösterileri, konuk ilçelerin yöresel standları, şovlar ve konserler düzenlenmektedir.

Kırklareli Yayla Bolluk Bereket ve Bağ Bozumu

Tahmini Tarih: Eylül ayı içerisinde gerçekleşiyor.

Kırklareli’nde Kırklareli Belediyesi tarafından eylül ayı içerisinde düzenlenmektedir. Festivalde yöreye ait ürünlerin sergilendiği stantlar, yemek yarışmaları, kortej yürüyüşü, perma kültür tarım etkinlikleri, fotoğraf sergisi, Kırklarelili şairlerle söyleyişiler ve sanatçıların konserleri bulunmaktadır.

Kırklareli Yayla Bolluk Bereket ve Bağ Bozumu

Seyhan Üstün
Yazar: Seyhan Üstün

Kampanya Editörü