Trakya’da Kamp Yapabileceğiniz 7 Yer

Trakya’da kamp yapabileceğiniz işte 7 yer… Burada görmüş olduğunuz kamp yerleri bir işletmeye ait olmayıp tamamen doğal alanlardan oluşmaktadır. Gezginlerin tecrübelerine dayalı yerleri biz de sizler için derledik. Hafta sonu aracınıza atlayıp da Trakya’da kamp yapabileceğiniz tam tamına 7 doğal kamp alanı, işte o yerler…

İçindekiler

Kıyıköy

Hem ücretli hem de ücretsiz birçok kamp alanı bulunan Kıyıköy, şehirden fazla uzak olmasın, denizi olsun, ormanı da olsun diyenler için biçilmiş türden bir yer. Denizde yüzebilir derelerinde gezinti yapabilir ve tarihi yerlerini keşfe çıkabilirsiniz. Şehir ile iç içe olması nedeniyle kamp alanları biraz fazlaca kalabalık. Yaz mevsiminde değil de sonbahar ve ilkbahar mevsiminde gitmenizde fayda var.

Trakya'da Kamp Yapabileceğiniz 7 Yer
Trakya’da Kamp

Gökçetepe Tabiat Parkı

Edirne/Keşan ilçesinde yer alan Gökçetepe Tabiat Parkı, yaz ayları dışında kafa dinleyebileceğiniz mükemmel bir kamp alanı. Yazın çok aşırı kalabalık olduğu için sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Konum itibariyle İstanbul’a 230 KM, Çanakkale’ye 130 KM ve Bursa’ya 450 KM mesafededir.

Doğal kaynaklarına sahip çıkarak yapılan 2 yıllık düzenleme ve altyapı çalışmaları ile Gökçetepe Tabiat Parkı, tam anlamıyla doğanın kucağında bir tatil cenneti halini almıştır. 1. etap olarak adlandıracağımız bu dönemde Çadır, Karavan Kampı, Restaurantlar, Kafeler, Duş Alanları, Plajlar ve Organik Gıda Pazarı ile hem çevre köylerin el değmemiş doğal lezzetlerini sizlerle buluşturuyor hem de doğal ürünlerle dekore edilmiş mekanları ile doğallığın keyfini sizlere sunan bir mekandır.

Trakya'da Kamp Yapabileceğiniz 7 Yer
Trakya’da Kamp

Evciler Göleti

Evciler  göleti mükemmel manzarası ve çevresinde gezebileceğiniz  birçok yer olması ile benim en beğendiğim yerlerden biri. Tamamen doğal kamp alanı olması ile etrafta tuvalet ve içecek suyu bulmanız zor. Köyün yakın olması bir nebze ihtiyaçlarınızı giderebilmenize olanak sunuyor.  Evciler göleti çevre halkının en çok bildiği ve mesire yeri olarak kullandığı doğal alanları ve manzarasıyla sizi büyüleyecek güzelliklere sahip bir yer. Trakyada yer alan göletlerin çoğu etrafı düz ve ağaçsızdır. Burasını bize göre güzel kılan yanı etrafının ağaçlarla çevrili olması ve dağların arasında kalması.

Trakya'da Kamp Yapabileceğiniz 7 Yer
Trakya’da Kamp

Güneşli Göller

Güneşli Göller muhteşem doğası ve görsel güzelliği ile sizi büyüleyecek yerlerden biri. Son zamanlardaki ünü fazlaca kalabalık olması nedeni ile ilkbahar ve kışın gitmenizde fayda var. Yada erken giderseniz alanı boş bulabilirsiniz. Bulamasanız bile etrafında yeterli kamp yeri mevcut.

Eğer yaz ayında kamp yapmayı seviyorsanız, kampçılığa yeni başlayan birisi de değilseniz yapılabilir. Konfor açısından bahsediyorum tamamen çünkü sıcak aylarda çadırda konaklamak pek de hoş gelmiyor kulağa. Su kaynağına yakın olması potansiyel gece su içmeye gelebilecek hayvan riski demek. Korkutucu olsun diye değil bu ihtimali de göz önünde bulundurmak adına diyorum tamamen. Yoksa doğada en tehlikeli şey yine “insan”.

Nasıl Giderim?

Dupnisa Mağarası güzergahından sonra oldukça virajlı ama araba sürmenin keyifli olduğu yollarla Demirköy ‘e ulaşabilir oradan da 20 dakika daha araç yolculuğuyla Sivriler yolu üzeri orman girişine gidebilirsiniz. Planlama yaparken birkaç gün önceki Demirköy hava durumuna bakıp toprak yolların çamur olma sürprizine hazırlık yapmanız gerekebilir. Genel olarak kamp, doğa yürüyüşü etkinlikleri öncesi hava durumu raporu, gece ve gündüz sıcaklığı gibi bilgileri öğrenip olumsuz şartlar varsa ne yapabilirsiniz bir planlamanız gerekir. Yağış olan zamanlarda su kenarında kamp önerilmez.

Trakya'da Kamp Yapabileceğiniz 7 Yer
Trakya’da Kamp

Kastro

Kastro kamp alanı olarak en çok bilinen yerlerden biri diyebiliriz. Kamp alanı hem deniz hem de dere çevresinde olduğu için gerçekten güzel. Alan özel işletmeye ait ve yaz aylarında çok kalabalık olabilir. Sakin dönemlerde gitmekte fayda var.

Eski adı Kastro olan Çamlıköy, İstanbul’a yakın olması nedeniyle özellikle hafta sonları İstanbul’dan gelen günübirlik tatilciler için eşsiz bir yerdir.
Tekirdağ’ın Saray ilçesinde yer alan Çamlıköy tabiat parkı Marmara Bölgesi’nin Karadeniz kıyılarında yer almaktadır. Tekirdağ’da kamp yapılabilecek alanlar arasında yer alan Çamlıköy tabiat parkı, geniş plajı, hemen yanından akan akarsuyu, yemyeşil Karadeniz ormanları ve gölüyle tatilciler için vazgeçilmez bir noktadır.

Trakya'da Kamp Yapabileceğiniz 7 Yer
Trakya’da Kamp

Çifte Kaynaklar

Burası Kırklareli ilinin Vize ilçesinin Sergen köyüne bağlı bir yer. İstanbul’dan hareket ettiğinizde yolculuk yaklaşık 2.5 saat sürüyor.

Şehirden ve kalabalıktan uzak bir yer arıyorsanız Çiftekaynaklar tam size göre bir yer. Gerçi son zamanlarda burasıda baya ünlendi. Alan tamamen doğal kamp alanı olduğu için herhangi bir tesis bulmanız zor. Bütün ihtiyaçlarınızı kendi imkanlarınız ile karşılamanız gerekiyor.

Trakya'da Kamp Yapabileceğiniz 7 Yer
Trakya’da Kamp

Panayır İskelesi

Ulaşımı biraz tozlu olsa da gittiğinize değecek doğal bir kamp alanı. İlkbaharda gittiğinizde hem kafanızı dinleyeceğiniz hem de denizi seyredebileceğiniz mükemmel manzaralar sunan bir yer.

Trakya'da Kamp Yapabileceğiniz 7 Yer
Trakya’da Kamp

Kaynak

Diğer gezi rotaları için tıklayınız.

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici