Sık Rastlanan Otomobil Arızaları

Sık yaşanan otomobil arızalarını listeledik. Aracınızın durumu ne olursa olsun ister sıfır ister ikinci el araç kullanın, aracınızda sinyaller veren arıza işaretlerini takip etmek veya çok iyi bilmek gerekir. Araçtan gelen bu erken sinyaller sizi daha sonra oluşacak masraflardan veya en önemlisi yaşanacak kazalardan korur. Her türlü arıza ve kazaların önüne geçilmesi için aracınızı düzenli araba bakımlarından geçirmek oldukça önemlidir. Bu yöntem aracınızın durumunu iyi şekilde değerlendirirken, sizi doğru araç arıza çözümlerine yönlendirir. Araçlarda oluşabilecek arızaların nasıl önlendiğini kısaca anlattıktan sonra, araçlarda en çok rastlanan arızalar nelerdir ona bakalım.

İçindekiler

Akü Arızaları

Sık rastlanan otomobil arızaları arasında ilk olarak akü arızalarını anlatmamak olmazdı. Genelde marş basıldığında aracınız çalışmıyor ya da geç çalışıyorsa, şüphelendiğiniz ilk arıza akü arızası olur. Kontağı çevirdiğinizde uzun süre ses geliyorsa akü bitiyor demektir. Bu sorun genelde araç uzun süre çalışmadığında ya da aracın farları uzun süre açık kaldığında yaşanır. Bu arıza başınıza yolculuk esnasında geldiyse başka bir araçtan yardım isteyebilir ve akü kollarıyla başka bir araçtan akü takviyesi yapabilirsiniz. Akü ile ilgili sorun yaşamak istemezseniz, düzenli bakım yaptırmak ve gerektiğinde de yeni akü taktırmak sizi bu arızadan tamamen kurtarır.

Debriyaj Arızaları

Debriyaj arızası da sık yaşanan otomobil arızaları arasındadır. Debriyaj çatalı ve baskı şemsiyelerinin aşınması, debriyaj telinin kopması veya debriyaj sertliği oluşması gibi arızalar an sık rastlanan türleridir. Bu arızaların çözülmesinin en iyi yönetimi debriyaj yağı kullanmaktır. Debriyaj teli değiştirmek ve fren bataryası arızaları ile ilgili durumlarda mutlaka bir servis desteğine ihtiyaç vardır.

Şanzıman Arızaları

Sık yaşanan otomobil arızalarının bir tanesi de Şanzıman arızalarıdır. Şanzımanda en sık görülen arızaların başında vites geçişlerinde zorluk gelir. Senkromeç arızasına da neden olabilecek bu tür geçiş zorlukları senkromeçlerin değiştirilmesiyle giderilebilir. Vites geçişlerinde zorluk, vites geçiş aşamasında rahatsızlık verici ses gelmesi gibi işaretler genellikle şanzıman yağının bitmesinden kaynaklanır. Şanzıman arızaları son derece önemlidir ve çözümü için teknik servislerden destek almak gerekir.

Otomobil Arızaları – Motor Arızaları

Motor arızaları genelde motorun çok ısınması ya da motorun güç kaybetmesinden kaynaklanır. Motorun güç kaybetmesini yakıt tüketiminin artması ve aracın oldukça sesli çalışması gibi işaretlerden anlayabiliriz. Motor soğutma suyunun bitmesi, vantilatör kayışının kopması veya radyatörde yaşanan tıkanıklar motorun aşırı ısınmasına neden olur. Bu durumlarda motoru soğutmak için beklemek ve bir teknik servisten yardım istemek gerekir.

Motor Arıza Işığı Neden Yanar? makalemizde detaylı olarak motor arızaları hakkında bilgiler verdil.

Aks Arızaları

Aksler tanım olarak yüksek torklardaki döndürme hareketini ileten makineler olarak adlandırılır. Akslardaki arızaların başında aks eğilmesi ve aks kırılması gelir. Çalışma prensibi olarak hareket iletimi esnasında oldukça kıvrılmalara maruz kalan akslar en kırılgan olan aks başlarında kırılmalar, aşınmalar ve eğilmeler görülür. Bir başka arıza olarak karşımıza çıkan sorunlardan biri ise aks keçesinin deforme olmasıdır. Yağ kaçağına neden olan bu arıza frenlerin zarar görmesi ile sonuçlanabilir. Bu nedenle aks keçesinin mutlaka değiştirmek gerekir. Aksı oluşturan parçaların bakımının mutlaka düzenli olması gerekir. Araçlarda ikaz lambalarının, elektrik arızalarıyla da karşılaşmak mümkündür.

Aynı zamanda iç bobinlerle ilgili marş, şarj dinamolarında da arızalar görülebilir. Ufak gibi görülen daha sonra daha büyük arızalara neden durumlar olabilir. Bu durumların önüne geçmek için aracınızı dikkatli gözlemlemeniz ve aracınıza iyi bakmanız yeterli olacaktır. Bu çözümlerin yanında sinyaller size arıza yaşanacağınızı söylemeden önce yaptıracağınız rutin kontroller en etkili çözümlerden birisi. Yol arkadaşlarınıza iyi bakmanız her şeyi güvenilir yapacaktır.

Sık yaşanan otomobil arızalarını listeledik.

Merve Mutlu
Yazar: Merve Mutlu

Yazar