Çin, Avrupa’yı Elektrikli Araçlarıyla Fethetmek İstiyor

Nio, Aiways, MG, Ora ve daha birçok Çinli marka, Avrupa EV pazarından pay almaya odaklandı.

Çin’in elektrikli otomobil üreticileri Avrupa pazarına girmeye hazırlanıyor. Her geçen yıl büyüyen Avrupa elektrikli otomobil pazarından pay almak isteyen Çinli üreticiler arasında; Nio, Aiways, MG, Tang, Voyah ve Ora gibi markalar bulunuyor. Bu markalar, sıfır emisyona geçiş sürecindeki geleneksel otomobil üreticileriyle rekabet edebilmek adına, bölgedeki yapılanmalarını tamamlamak için adımlar atmaya başladı.

Elektrikli SUV modeli ES8’i Eylül ayının sonunda Oslo’da piyasaya süren Nio, Avrupa’da neredeyse hiç duyulmamış bir marka olmasına rağmen, aslında yaklaşık 57 milyar dolar büyüklüğe sahip. Nio, ES8 modelini Norveç’te müşteriler için kısmen showroom, kısmen de kafe ve çalışma alanı olarak planlanan Nio House ile birlikte piyasaya sürecek. Çin dışına ilk kez çıkan Nio’nun yanı sıra, Avrupa’da otomobil satmaya başlayan veya satmayı planlayan diğer markalar arasında; Aiways, BYD’den Tang, SAIC’den MG, Dongfeng’den Voyah ve Great Wall’dan Ora bulunuyor.

Yerel markaların hakim olduğu kalabalık ve rekabetçi bir pazar olan Avrupa, geçmişte Çinli otomobil üreticileri için imkansız gibiydi. Özellikle kalite açısından rekabet edemeyen Çinli markalar, bu algıyı elektrikli otomobilleriyle kırmaya çalışacak.

Nio’nun CEO’su William Li Reuters’e verdiği demeçte; başarıya ulaşmanın çok zor olduğu olgun bir pazarda, başarıya giden uzun bir yol öngördüklerini dile getirdi. Milyarder girişimci, Çinli otomobil üreticilerinin Avrupa’da sağlam bir konuma gelebilmek için yaklaşık 10 yıla ihtiyaç duyabileceğini söyledi. Elektrikli otomobil üreticisi Xpeng’in CEO’su He Xiaopeng de şirketinin Avrupa’da iyi bir temel oluşturabilmesi için 10 yıla ihtiyaç olduğunu dile getirerek, Li’nin öngörüsünü destekledi.

Bununla birlikte şimdiye kadar sadece elektrikli otomobil üretimi yapan bu yeni oyuncular için bir fırsat penceresinin aralandığı düşünülüyor. Avrupa Birliği’ndeki EV satışları geçen yıl iki katından fazla artarken, bu yılın ilk yarısında ise yüzde 130’luk bir artış gerçekleşti. Geleneksel üreticilerin, mevcut model serilerini elektrikliye geçirme sürecinin yavaş ilerlemesi Çinli markalar için bir avantaj olarak gösteriliyor. 

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici