Tekirdağ’da Gezilecek 7 Yer

Trakya Bölgesinde bulunan ve Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden olan Tekirdağ’da gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Trakya’da bulunan ve köklü bir geçmişi olan Tekirdağ’da gezilecek 7 yeri listelediğimiz yazımızda bir çok farklı kültürel zenginliği bünyesinde barındıran yerler bulunuyor. Bahar aylarında gezmeyi tercih etmeniz durumunda son derece memnun olacağınız bu kenti Müze kart alarak gezmeyi ihmal etmeyin. Çünkü birçok yerinde Müze kart geçerli oluyor. Kentin yöresel mutfağı ve keşif rotaları konusunda bilgi almak için hemen yazımızı okuyabilirsiniz.

İçindekiler

1-Namık Kemal’in Evi

namık kemalin evi

Bu ev Namık Kemal’in 1840 yılında Tekirdağ’da doğduğu evin yakın çevresinde eski Tekirdağ evleri örnek alınarak, Namık Kemal’in hatırasına Tekirdağ Namık Kemal Derneği tarafından 1993 yılında yaptırılmıştır ve 1994 yılında hizmete girmiştir. Namık Kemal Evi; Tekirdağ mutfağı, baş odası ve yatak odasını tanıtan etnografik eşya ile süslenmiş, ayrıca Namık Kemal ve onun hakkında yazılmış eserler evde teşhir edilmektedir.

Hala tüm nostaljisiyle ayak duran Namık Kemal’in Evi, aslına uygun şekilde restore edilerek müze haline getirildi. Ücretsiz olarak  08.00-12.00 / 13.00-17.00 saatleri arasında gezebileceğiniz bu evde etnografik eserler ve Namık Kemal’e ait belgeler de görülebiliyor. Ayrıca bu şık evin mimari güzelliğini de yakından inceleyebilirsiniz. Namık Kemal’in evi Ortacami Mah.Namık Kemal Cad. No:7 Tekirdağ’da bulunuyor. Namık Kemal’in evi cumartesi ve pazar günleri ziyaretçilere kapalı.

2-Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

tekirdağ arkeoloji ve etnografya müzesi tekirdağ'da gezilecek 7 yer

Tekirdağ’da gezilecek 7 yerinin gözdesi Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, bir kentin tarihi keşfetmenin en önemli yolu, müze gezerek tarihi parçaları incelemektir. Tekirdağ arkeoloji ve etnografya müzesi 1927 yılında mimar Kazım Tahsin tarafından yapılmıştır. Yapı 1976 yılına gelinene kadar vali konağı olarak kullanılmıştır. Bina iki kattan oluşmaktadır. Taş eserlerden başlayan ve birçok kazı çalışmasının ürünü olan heykellerin yanı sıra yöresel ürünlerin de görülmesi mümkün olmaktadır. Osmanlı ve yakın dönemde kullanılan eşya ve silahların da sergilendiği birçok eseri inceleyebilirsiniz.

Helenistik ve Roma dönemlerinden kalma lahit ve mezar taşları da sergilenmektedir. Tekirdağ gezisi için ilk duraklarından olan bu müzede 24 bine yakın eser bulabilirsiniz. Tekirdağ şehir merkezinde Rakoczi Caddesi üzerindeki eski Tekirdağ Vali Konağı binasında bulunan müze pazartesi günleri hariç diğer tüm günler 09:00 – 17:30 arası ziyaret edilebilir.

3-Hora Feneri

tekirdağ şarköy hora feneri tekirdağ'da gezilecek 7 yer

Şarköy ilçesine 20 km mesafede olan fener, Fransa’dan getirilen malzemelerle 1861 yılında inşa edildi. Hala denizden geçen gemilere yol gösteren bu fener, elektrik enerjisiyle çalışıyor. Fotoğraf çekmek için oldukça uygun olan bu bölgede kısa bir doğa gezisi de yapabilirsiniz. Hora köyünde bulunan bu feneri görmek isterseniz köyü de ziyaret edebilirsiniz.

4-Rakoczi Müzesi

Rakoczi Müzesi tekirdağ'da gezilecek 7 yer

Barbaros Caddesi üzerinde eski bir Türk evi olan bina 1676-1735 yılları arasında yaşayıp, son yıllarını Tekirdağ’da geçiren Erdel Prensi ve Macar Halk Kurtuluş Kahramanı II. Rakoczi Frençh’in anılarına izafeten Macar Hükümeti tarafından müze olarak düzenlenmiştir. 
Bina eylül 1982’de ziyarete açılmıştır. Macar Prensi’nin yaşadığı bu konakta döneme ait eşyalar, yağlı boya tablolar ve dönemsel ürünlerin sergilendiği eserler bulunuyor. Osmanlı mimarisine uygun şekilde tasarlanan bina, dönemin tek örneği olarak bilinen bir yapıdır.

5-Çorlu Mini Hayvanat Bahçesi

Corlu hayvanat bahcesi tekirdağ'da gezilecek 7 yer

Çocuklarıyla gezenlerin iyi vakit geçirebileceği bir yer arıyorsanız Çorlu Mini Hayvanat Bahçesi oldukça idealdir. Birçok hayvan türünü bulabileceğiniz bu bahçede mini bir midilli turu atmanız da mümkün olacaktır. Çorlu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün Havuzlar Mahallesi’ndeki tesisinde kurulan mini hayvanat bahçesini ziyaret edenler daha önce görmedikleri birçok hayvanı görme fırsatı buluyor. 

6-Uçmakdere

Tekirdağ uçmakdere tekirdağ'da gezilecek 7 yer

Tekirdağ’da gezilecek 7 yerinden bir tanesini de Uçmakdere’dir. Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesine bağlı bir mahalledir. Kayalıkların ardından deniz manzarasını seyretmek isterseniz bu bölgeyi tercih edebilirsiniz. Yemyeşil doğasıyla dikkat çeken bölgede, aynı zamanda kaliteli üzüm çeşitlerinin yetiştiği de biliniyor. Boşuna Tekirdağ rakısı meşhur değil çünkü ülkemizin en önemli üzümleri burada yetişiyor. Uçmakdere’nin eşsiz manzarasında resimler çekebilir, temiz havanın keyfini sürebilirsiniz. Ayrıca Uçmakdere’de yamaç paraşütü yapma imkanı da bulunmaktadır.

7-Rüstempaşa Cami

rüstempasa cami tekirdağ'da gezilecek 7 yer

1554 yılında Sadrazam Damat Rüstem Paşa (1500-1561) tarafından yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın eseridir. Tekirdağ’ın en güzel camilerindendir. Kesme küfeki taşından yapılmıştır. Tek şerefeli minaresi caminin sağındadır. Giriş kapısı ceviz ağacı üzerine fildişi kakmalıdır. Kapı ve pencere kanatları geometrik motiflerle bezenmiştir. Bahçedeki yuvarlak 5 sütunlu mermer şadırvan Sultan Abdülmecit zamanında yapılmıştır. Lale motifleriyle süslü olan ve son derece aydınlık görünen bu caminin yakınında hamam ve dükkanlar da bulunuyor.

Tekirdağ’da gezilecek 7 yeri sizler için inceledik bir sonra gezi rotamızda görüşmek üzere.

Kültür ve Turizm Bakanlığı
Gezi Rotaları kategorisinde bulunan diğer yazılar için tıklayın.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici