Otomobil Sektöründe Elektrikli Araç Dönemi

2022 yılının ilk çeyreğini tamamlamak üzere olduğumuz bugünlerde iklim krizi her geçen gün daha büyük, daha zarar verici ve daha zor bir problem olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. İklim krizinin en büyük sebeplerinden biri de hiç şüphesiz ki petrol bazlı yakıtların yıllardır çok yaygın olarak kullanılıyor olması. Petrol bazlı yakıtlar emisyon salınımı nedeni ile havayı kirletiyor ve bu da zaten zayıflamış olan ozon tabakasının daha da erimesine, ve sonuç olarak daha problemli iklimler yaşamamıza neden oluyor. İklim krizinin tarım başta olmak üzere birçok sektör ve doğrudan insan hayatı üzerindeki etkilerini açıklamaya artık gerek yok diye düşünüyoruz.

Bu konunun çözümü ise aslında kağıt üzerinde ya da bir fikir, bir konsept olarak çok kolay gözükse de senelerdir bu konu hakkındaki çalışmalar çok yoğun bir biçimde devam ediyor. Bahsettiğimiz çözüm, tahmin edersiniz ki petrol bazlı yakıtlar kullanmak yerine elektrik enerjisi ile çalışan araçlar üretmek ve zamanla petrol bazlı yakıtlar ile çalışan araçlara tamamı ile veda etmek. Ancak takdir edersiniz ki bu çok da kolay bir süreç olmuyor.

Uzmanlar tarafından önümüzdeki 30 40 yıl boyunca özellikle Avrupa ülkelerinin tamamen elektrik enerjisi ile çalışan araçlar kullanacakları düşünülse de dünyanın geri kalanı için bu gibi kesin tahminler yapabilmek çok zor. Avrupa ülkeleri kendilerince gerçekten büyük bir sorumluluk alıp radikal bir değişim üzerinde çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor olsalar da bu geçiş dünya çapında yapılmadı sürece atmosfere sera gazı salınımı yapılmaya devam edilecek ve süreç yavaşlamış olsa da atmosfer zayıflamayı ve güçsüzleşmeyi sürdürecek.

Tabi bu konuda endişeli olan sadece Avrupa ve Avrupa’nın araç üretici markaları değil. Japon otomotiv devi Honda’da bu konuda bazı hamleler yapmaya kararlı. Geçtiğimiz aylarda araç elektrifikasyonu hakkında bir basın toplantısı düzenleyen Honda yetkilileri 2030 yılına kadar tam 30 yeni elektrikli araç modeli ile piyasaya 2 milyondan fazla elektrikli araç üretmeyi hedefliyor. Buna ek olarak 2050 yılına kadar bünyesinde bulundurduğu tüm ürünler ve kurumsal hizmetler adına tamamen karbon nörtlüğü gerçekleştirmeyi ve karbon emisyonunu tamamı ile ortadan kaldırmayı amaçladıklarını da basın açıklamalarına eklediler. Planlara göre Honda ilk etapta uzmanlık gemisi ve amiral gemisi olarak adlandırdıkları iki modeli için tanıtım yapacak ve bu araçları gösterime sunacak.

İklim krizini önlemek adına harekete geçen bir başka otomotiv devi ise Amerika Birleşik Devletleri kuruluşlu Ford markası. İlk otomobil markalarından biri olan Ford en geç 2026 yılının ortalarına kadar binek araç modellerinin tamamının sıfır emisyonlu, plug in hibrit, ya da tamamen elektrikli olarak üretileceğini bildirdi. Firma 2030 yılının sonuna kadar tamamen elektrikli model üreteceğini de açıklamasının sonuna ekledi.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici