Ferrari SF90 Stradale Tur Rekoru Kırdı

Assetto Fiorano donanımlı Ferrari SF90 Stradale, Indianapolis Motor Speedway yarış pistinde rekor kırdı.

Bugüne kadar genellikle Nürburgring Norschleife’den gelen tur rekorlarına şahit olurduk. Ancak son haber Amerika’daki Indianapolis Motor Speedway yarış pistinden geldi. Ferrari’nin “Assetto Fiorano” donanımlı SF90 Stradale modeli, 3.925 metrelik Indianapolis Motor Speedway yarış pistini 1:29.625’lik sürede tamamlayarak seri üretim bir otomobil tarafından kaydedilen en hızlı tur zamanını kaydetti. 

Ferrari‘nin ilk seri üretim şarj edilebilir hibrit (PHEV) otomobili olan Ferrari SF90 Stradale, 1.000 bg’lik güç ve 1.57 kg/bg olarak belirlenen ağırlık/güç oranıyla öne çıkıyor.

Ferrari SF90 Stradale

SF90 Stradale’nin Assetto Fiorano donanımı; GT yarışlarından türetilen özel teknoloji ve donanımları bünyesinde barındırıyor. Yarışlardan devrolan Multimatic amortisörler dışında karbon fiber ve titanyum gibi yüksek performanslı malzemelerden üretilen ekstra hafif çözümler otomobilde 30 kg kadar ağırlık tasarrufu sağlıyor. Otomobilin bir diğer farkını ise 250 km/s’de 390 kg bastırma kuvveti üreten karbon fiber arka spoyler oluşturuyor. 

Ferrari SF90 Stradale

Testi gözlemleyen Uluslararası Motorsporları Birliği (IMSA) Yarış Operasyonları Kıdemli Direktörü Mark Raffauf; “Ferrari SF90 Stradale’nin etkileyici performansını görmek ve tur rekoruna tanık olmak harika bir andı.” sözleriyle duygularını ifade ederken; IMS Başkanı J. Douglas Boles de “Indianapolis Motor Speedway 1909 yılında tüm marka ve modeller için rüştünü ispatlama alanı olarak inşa edildi. Tarihi 4 km’lik oval pist ve IMS’deki zorlu yol parkuru, araç geliştirme ve performans açısından otomotiv dünyası için kilit rol oynamaya devam edecek.” dedi.

Ferrari Kuzey Amerika Başkanı Matteo Torre ise “Ferrari Challenge, XX ve F1 Müşteri programlarına yer verdiğimiz Ferrari Yarış Günleri sırasında Indianapolis Motor Speedway pistinde Ferrari SF90 Stradale ile gövde gösterisi yapmak çok önemliydi” diye konuştu.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici