Dünyanın İlk Multicopter’i

Dünyanın İlk Multicopter’ı, drone teknolojisine dayanıyor ve trafik sıkışıklığıyla değil, Otonom Hava Taksileriyle (AAT) dolu bir gelecek yaratmayı hedefliyor.

Giderek daha fazla insan kentsel ulaşım araçlarına ihtiyaç duymaktadır. Maalesef şehirler, sayıları her geçen gün artan araçları barındıramıyor ve kentlerde oluşan yoğun trafik büyük zaman kaybına neden oluyor. Günümüzde zamanın önemini anlatmaya gerek yok, peki Çözüm? Gökyüzünde.

Multicopter Drone

Multicopter, drone teknolojisini kullanıyor. Araç Alman uçak üreticisi Volocopter tarafından üretildi. Volocopter, elektrikli bir kentsel VTOL uçağı üretti. Uluslararası güvenlik standartlarına uygun olarak, yakın gelecekte şehir içi ulaşım aracı haline gelmesi bekleniyor.

Özellikle, havalimanlarını ve iş merkezlerini şehir merkezlerine bağlamak için kullanılan yollarda yoğunluklar yaşanmakta. Buna karşılık, Volocopter bu genellikle köprülerde, çevre yollarında, besleyici yollarda ve tünellerde karşılaşılan tıkanıklığı azaltacaktır. 

Multicopter

Volocopter’in Dubai’de prototipi üretildi. Ayrıca insanlı uçuş için bir sertifika da verildi. Doğrudan kullanıma ek olarak drone teknolojisinde bulunan uzaktan kumanda ile de kullanılabiliyor. Tamamen elektrikli olduğundan emisyon üretmeyerek doğa zarar vermiyor ve inanılmaz derecede sessiz çalışıp hareket ediyor.

Acele saatlerin korkunç kabusunu yaşayan herkes için, bu alternatif ulaşım yöntemini tercih edilesi görülüyor.

Volocopter’in youtube üzerinde yayınlanan videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Karada ve Denizde Gidebilen Motosiklet “Biski”

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici