Güneş Enerjisi ile Çalışan Otomobil Seri Üretime Geçti

Güneş enerjisi ile çalışan otomobil seri üretime geçti, otomotiv sektöründeki gelişmeler hayatımızı çoğu konuda kolaylaştırırken, bazı konularda ise yaşadığımız gezegeni olumsuz etkiliyor. Teknolojik gelişmelerle bu durumu tersine çevirebileceğimi anladığımız andan itibaren bilim insanları bu konuda oldukça fazla çalışmalar yaptı. Dünyamızın kaynaklarını doğru, verimli kullanmak bizim elimizde. Bu konuda yapılan çalışmalar çoğu zaman, otomotiv sektöründe kullanılan mazot, benzin gibi yakıtları devre dışı bırakmak yönünde oluyor. Yakıt kullanmanın hem sürücülerin cebine hem de gezegenimize verdiği zararları saymakla bitmiyor. Dünyamızın bize sunduğu yenilenebilir enerjileri kullanmak, insanlar ve gezegen için çok daha sağlıklı. Bu konuda otomotiv sektörü genelde, zararsız ve daha ekonomik çözümler sağlayan yöntemleri kullanmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle güneş enerjisi ile çalışan otomobiller oldukça avantajlı oluyor.

Özellikler

Otomotiv sektöründeki son gelişmelerden biri güneş enerjisi ile çalışan otomobil üretmek. Adını otomotiv sektöründe yenilikler ile duyurmuş, menşei Amerika Birleşik Devlet’i olan California eyaletinde kurulmuş Aptera Motors isimli şirket, bu teknolojik gelişmenin öncülerinden biri. Aptera Motors, kendilerinin geliştirdiği 3 tekerlekli güneş enerjisi ile çalışan otomobili seri üretime geçirdiğini açıkladı. Dış görünüşü ile görenlerin oldukça havalı bulduğu araba, şirket tarafından yapılan açıklamada aracın saatte 100 kilometre hıza 3,5 saniyede ulaştığını belirtti. Aynı zamanda aracın 25bin dolara mal olduğunu ve üzerinde 3 metrekarelik solar panellerin bulunduğu aktarıldı. Aracın tanıtımını yapan şirket, aynı zamanda aracın azami hızının 180 km/saat olduğunu da açıkladı.

Güneş enerji ile çalışan otomobil, içinde bulundurduğu bataryanın ise, 1609 kilometreye kadar kullanılabildiği biliniyor. Ekstra olarak şarja ihtiyaç duymayan bu araç, park halindeyken tavanında yer alan paneller ile şarj oluyor. Aracı geliştiren şirketin de aynı zamanda bu aracı geliştirme prensibi olarak gördüğü ‘never charge’ teknolojisini destekleyen biçimde. Şirketin yaptığı açıklamalarda teknik bilgilere de yer verildi. Yapılan açıklamalarda, arabanın kıvrımlı ve hafif bir araç olduğu ve sadece 0.13’lük sürükleme katsayısına sahip olduğu aktarıldı. Paradigm ve Paradigm Plus olarak iki modeli olan aracın, oldukça rağbet görüldüğü biliniyor.

Aptera Motors Hakkında Genel Bilgiler

Bilgilerini paylaştığımız güneş enerjisi ile çalışan otomobili üreten şirket hakkındaki bilgileri inceleyecek olursak; şirket 2005 yılında Amerika’nın California eyaletinde kuruldu. 2011 yılında tasfiye edildi. Daha sonra 2019 yılında kurucuları Chris Anthony ve Steve Frambo tarafından Aptera Motors Corp adında tekrar kuruldu. En yüksek verimli yol aracı olarak lanse edilen aracın geliştirilmesine yeniden bir kitle fonlama kampanyası kullandı. Şirkette güneş enerjisini kullanmanın yanı sıra, yakıt tüketimini aza indirecek çalışmalar da yapıldı.

Tasarlamış oldukları Aptera 2 serisi adlı üç tekerlikli iki koltuklu araçta, her 120 milde (190 km) takıldığında 300 mpg -US (0,78 L / 100 km) değerindeki tahmini yakıt verimliliği, onu dünyadaki en yakıt tasarruflu binek araçlarından biri haline getirecekti. 2019 yılında güneş enerjisi kullanmaya karar veren şirket, Aptera’da  güneş enerjisi ile tahmini EPA test döngüsü aralığı 1.000 mil (1.600 km) olan, EPA test döngüsünde mil başına 100 Wh’ın altında kullanılarak tamamen pille çalışan bir elektrikli araç (BEV) olacak şekilde yeniden tasarladı ve bu gelişme Aptera’yı seri üretim için tasarlanmış en verimli ve uzun menzilli aracı yaptı. 2020’nin Aralık ayında Aptera Motors Corp, yeni Aptera EV prototipini açıkladı, model ve seçenek detaylarını fiyatlarla yayınladı ve ön siparişleri açtı. 7 hafta içinde siparişler 200.000.000 $ ‘ı aştı.

Elektrikli Dacia Spring Geliyor

Merve Mutlu
Yazar: Merve Mutlu

Yazar