Gelecekte Dünyayı Değiştirecek 5 Uçan Araba

Bilim kurgu filmlerinde yıllardır uçan araba fikri sunuluyor. Gerçek dünyada ise bu fikir bir konsept olmaktan ileriye gidemiyor. Dünyanın dört bir yanında şirketlerse kişisel hava yolculuğunu mümkün kılmak için çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmalarsa bize yakın gelecekte ulaşım sektöründe ciddi değişimler yaşayacağımızı gösteriyor. Biz bunları kanıtlar nitelikte bir yazı hazırladık. İşte karşınızda gelecekte muhtemelen havalarda olacak 5 uçan araba, hazırsanız uçuyoruz.

İçindekiler

1. Airbus Vahana

Uçan araba Airbus Vahana
Airbus Vahana

Teknoloji şirketleri bugüne kadar kurgudan ibaret olan gelecek senaryolarını gerçeğe dönüştürme konusunda hiç olmadığı kadar cesurlar. Yazımızın ilk sırasında Airbus Vahana var. 2018 yılında Fransa merkezli havacılık devi Airbus uçan taksi modeli Vahana’nın test uçuşunun görüntülerini yayınladı. Airbus Vahana yumurta biçimli silindirik bir kabini taşıyan 4 kanat ve 8 pervaneden oluşan elektrikli bir araç. 2016 Yılında projesi başlayan Airbus Vahana’nın bu yıl Alpha 1 modelinin üretime geçmesi planlanıyormuş ancak henüz bu konuda şirketten bir açıklama yapılmadı. Airbus’ın Uçan arabası Vahana 6.25 metre genişliğinde 5.7 metre uzunluğunda ve 2.81 metre yüksekliğinde, aracın ağırlığı ise 726 kg’dir.

Web Sitesi : www.airbus.com

2. Opener BlackFly

Uçan araba Opener BlackFly
Opener BlackFly

Sırada yaklaşık 11 yıldır geliştirilen en yeni kişisel hava araçlarından biri olan Opener BlackFly var. BlackFly, Opener isimli Kanada merkezli firma tarafından geliştirilmiş kişisel hava aracıdır. Dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen BlackFly gücünü toplam 8 tane elektrikli pervane motorundan alıyor. Testlerinde 20.000 km kadar yol yapılan araç Amerika sınırları içerisinde özel bir izin alınmadan kullanılabilmektedir. Tek kişilik olan bu uçan araba pilleri tam dolu olduğunda 40 km yol yapabiliyor. Piller 30 dakikada doldurulabiliyor. Saatte maksimum 100 km hıza ulaşabilen BlackFly üç boyutlu taşımacılığın geleceği olarak nitelendiriliyor. Gövde yapısı sayesinde kum üzerine dahi indirilebilir ve oldukça güvenli bir araçtır.

Web Sitesi : www.opener.aero

3. Kitty Hawk Flyer

Uçan araba Kitty Hawk Flyer
Kitty Hawk Flyer

Ehliyetsiz kullanılabilecek olan uçan araba Kitty Hawk Flyer ile tanışın. Kitty Hawk firması tarafından üretilen Flyer, elektrikle çalışan ultra hafif hava aracıdır. Ehliyete ihtiyaç duymayan bu uçan araba tek kişiliktir ve saatte maksimum 32 km hıza ulaşabilmektedir. 115kg ağırlığında olan bu araç %100 elektrik gücüyle çalışırken 10 tane motor kullanıyor. Havada 20 dakika kalabilen Flyer yerden sadece 3 metre yükselebiliyor. Verilen hız ve menzil değerlerine bakılırsa Flyer kısa mesafe sürüşlerine uygun. Ayrıca 3 metre kadar yükselmesinden dolayı su üstünde veya boş açık alanlarda kullanılabiliyor. Kitty Hawk’ın kendi internet sitesinden satışa sunulan bu tek kişilik hava aracının en büyük müşterileri eğlence parkları olacağı düşünülüyor.

Web Sitesi : www.kittyhawk.aero

4. Uber Elevate

Uçan araba Uber elevate
Uber Elevate

Devasa bir drone modeline benzeyen uçan taksinin 2022 yılında Nasa – Uber ortaklığıyla Amerika’da kullanıma girmesi bekleniyor. Elektrik ile çalışacak uçan araçta tıpkı bir drone gibi dikey kalkış ve inişe izin verilecek. Geleneksel helikopterlerden daha sessiz daha verimli ve daha ucuz olacak olan Uber Elevate’in saatte 240 km azami hıza ulaşması bekleniyor. 4 Yolcu kapasiteli bu elektrikli aracın tam dolu pillerle 100 km mesafe gidebileceği tahmin ediliyor. Ayrıca Uber Elevate Hava taksisi projesiyle kentsel ve kırsal bölgeleri birbirine bağlayarak şirketin erişimini, arttırmayı ve yerden 300 metre – 600 metre yükseklikte hareket ederek trafik sorunundan kaçınmak için bir çözüm sunmayı hedefliyor. Peki ülkemizde alışılmış taksilerin yerine bu uçan taksiler olsa kullanır mıydınız?

Web Sitesi : www.uber.com/tr/tr/elevate

AeroMobil

Uçan Araba AeroMobil
AeroMobil

Yazımızın son sırasında ise geleceğin uçan arabası AeroMobil var. Slovakya merkezli AeroMobil isimli şirketin 1989 yılından bu yana üzerinde çalıştığı uçan araba AeroMobil 3.0’ın son hali görenleri kendine hayran bırakıyor. Benzinle çalışan ve tam dolumda yaklaşık 600 km yol katedebilen uçan otomobilin saatteki hızıysa 200 km’yi buluyor. Yapay zeka ile donatılmış bu gelişmiş uçan araba otonom arabalar gibi havada otonom şekilde ilerleyebiliyor. AeroMobil’in 5.0 Vitor modeli de bulunuyor. Bu hava aracıysa gücünü kanatlarının ucuna yerleştirilen elektrikli motorlardan alıyor ve otonom uçuş yeteneklerine sahip. Peki kimler yakın gelecekte AeroMobil hava araçlarıyla seyahet etmek ister.

Web Sitesi : www.aeromobil.com

“Geleceğin Farklı Arabaları ve Araçları” yazımız da ilginizi çekebilir. Hemen buraya tıkla yazıya git.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici