Rusya Otomotiv Pazarında Savaşın Etkisi Büyük Oldu

Rusya Otomotiv pazarı sarsılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Şubat ayında Ukrayna işgaline başlayan Rusya bu kararı sonucunda batı ülkelerinin ağır yaptırımlarına maruz kaldı. Bunun sonucunda da tahmin edersiniz ki en çok etkilenen sektörlerden biri otomotiv sektörü oldu. Ülkenin bu kararının bedelini en ağır olarak önemli sektörlerinden biri olan otomotiv sektörü ciddi anlamda bir gerilemeye ve küçülmeye uğradı.

Rusya Otomotiv Pazarı %63 Geriledi

Rusya’da yapılan otomobil satışları geçtiğimiz Şubat ve Mart aylarında tam yüzde altmış üç oranında geriledi. Bu aylarda yalnızca 55 bin 129 adet araba satışı olan Rusya otomotiv sektöründe satışlarını artıran tek marka bir Çin markası olan Chery markası.

Hiç şüphesiz ki yaşanan bu küçülme ve gerilemenin ana sebebi Rusya’nın 2022 yılında, dünya, özellikle batı ülkeleri tarafından pek de geçerli sayılmayan sebepler ile Ukrayna ülkesini işgal etmiş olması. Bu işgal sonucu özellikle Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, Fransa ve Japonya gibi büyük otomobil üretici markalara sahip ülkeler Rusya’da faaliyetlerini tamamen durdurdu. Ancak bu ülkelerin aksine Çin ve Kore’nin otomobil üretici markaları Rusya’da faaliyetlerini sürdürüyor.

Rusya Otomotiv Pazarında Savaşın Etkisi Büyük Oldu

Lada’da Gerileyenler Arasında

Rusya otomotiv pazarındaki düşüşlerden nasibini alan tek markalar Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’ya ait markalar değil. Rusya’nın yerli markası olan Lada markasının satışları da tam yüzde otuz yedi oranında gerileme gösterdi. Ancak her ne kadar satışları büyük oranda gerilemiş ve azalmış olsa da ülkenin yerli markası olan Lada hala Rusya otomotiv pazarının tam yüzde yirmisini ellerinde tutmakta. Tüm bu karmaşaya ve yaptırımlara rağmen Rusya’da hala faaliyetlerini hız kesmeden sürdüren ve aslen Hyundai Motor Company dahilinde olan Koreli Kia markasının da satışlarında yüzde otuz beş oranında ciddi bir düşüş gözlemlendi.

Bütün bunların bedeli Rusya gibi bir ülke için tabi çok ağır oldu ve olmaya da devam edecek gibi görünüyor. Etkiler büyük çünkü otomotiv sektörü aslında Rusya için büyük ve önemli bir sektör. Hatta Focus2move‘dan alınan verilere göre Rusya 2013 yılında sayısı yaklaşık 3 milyona ulaşan otomobil satış rakamları ile tüm zamanların rekorlarını alt üst etmiş ve dünyanın en büyük ilk 10 otomotiv pazarı arasında yerini almıştır. O yıllardan beri bir daha 3 milyon gibi rakamlara ulaşamamış olsa da 1 milyon ve 2 milyon bandında seyreden satış rakamları şimdilerde ayda 50 binlere kadar geriledi.

2018 yılında 1.8 milyon olan bu pazar büyüklüğü rakamı 2019 yılında 1.76 milyon adede gerilemişti. 2020 yılında ise malum pandemi nedenleri ile sektör yine küçülmüş ve seneyi 1.4 milyon adet ile kapamıştı. Bu rakam 2021’de 1.6 milyon ile yaklaşık 200 bin adet kadar artmış olsa da 2022 yılının ilk çeyreğini kapamak üzere olduğumuz bugünlerde 261 bin 140 ile geçtiğimiz senelerden çok daha az satış olmuş gibi gözüküyor.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici