LPG’li Araç Sahiplerine Güzel Haber

Geçtiğimiz günlerde LPG’li araç sahiplerini biraz da olsa mutlu edecek bir gelişme yaşandı. LPG’li araç sahiplerinin çok iyi bileceği üzere bu araçların AVM’ler, iş merkezleri ve benzeri alanlarda, yani genel anlamda kapalı otopark alanlarına girişleri yasaktır. Ancak geçtiğimiz günlerde, konu ile ilgili Türkiye’deki en yetkili isim olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kulum LPG’li araç sahiplerine iyi haberi verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kulum’un geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamaya göre LPG yakıt sistemi ile çalışan araçlar da artık kapalı otopark alanlarına giriş sağlayabilecek.

Özellikle son dönemlerde ülkemizde yakıtlara sık sık gelen zamlar uzun süredir gündemde. Buna rağmen araç satışlarında ve taleplerinde de yükseliş gözlemlenirken LPG yakıt sistemi ile çalışan araçlar da olukça rağbet görmekte. Bunun sebebi ise çok basit, LPG’li araçlar kullanmış oldukları yakıt sistemi nedeni ile araç sahipleri için daha bütçe dostu bir seçenek. Buna bağlı olarak alım satım aşamasında LPG’li araçların devlet teşviki ile desteklendiğini de unutmamak gerekir.

Ancak LPG yakıt sistemi ile çalışan araçlara sahip kişilerin çok iyi bileceği gibi bu araçların genel anlamda kapalı otopark alanlarına girişleri yasaklanmıştı. Bunun sebebi ise ülkemizdeki Bina Yangın Yönetmelikleri şartlarıydı.

Son günlerde yaşanan gelişmelere göre Bina Yangın Yönetmelikleri şartlarında bir takım değişiklikler yapıldı. Zaten önceki dönemde de Bina Yangın Yönetmelikleri üzerinde yaşanacak değişimlere dair sinyaller yetkili taraflarca verilmişti.  Bina Yangın Yönetmelikleri şartlarında yaşanan bu gelişmelere göre artık LPG yakıt sistemi ile çalışan araçlar da AVM, iş merkezi ya da rezidans alanları gibi, yani genel olarak kapalı otopark alanlarına giriş yapabilecekler. Bu yasak zaten Avrupa genelinde bir süre önce kaldırılmıştı. Türkiye’de LPG’li araçların dizaynında Avrupa Birliği standartlarını uygulamaya başladı ve zamanla bu yönetmeliğin geçerliliği için hiçbir sebep kalmamış oldu. Alınan güncel verilere göre ülkemizde yaklaşık 5 milyon adet LPG’li araç bulunuyor. Bu rakamı göz önüne aldığımız takdirde yaşanan bu gelişmenin gerçekten ciddi oranda kalabalık bir kitleyi ilgilendirdiği sonucuna kolaylık ile varabiliriz.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici