Alışılmışın Dışında Bir Çanakkale Gezisi

Çanakkale, ülkemiz açısından tarihi ve kültürel olarak çok önemli bir şehir. Tarihler boyunca oldukça fazla medeniyete ev sahipliği yapmış ülkemizde, bu medeniyetlerden nasibini almış Çanakkale, alışılagelmiş güzelliklerinin yanı sıra birçok ilgi çeken yere sahip. Başka bir perspektiften bakacağımız Çanakkale’nin güzelliklerini bir de bu yönden inceleyelim.

İçindekiler

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Merkez Kampüsü

Çanakkale Gezisi
Çanakkale Gezisi

Şehrin ilçelerinde ve merkeze yakın birçok kampüsü sahip olan Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, SCIMAGO 2012 yıllık raporunda dünyanın en iyi 1500 üniversitesinden biri olarak listelenmiştir.18 Mart Üniversitesi Merkez Kampüsü(Terzioğlu Kampüsü), öğrencilerin bölüm çeşitliliği ve eğitim olanaklarına bakmadan dahi fotoğraflarına bakıldığı takdirde tercih etmelerine neden olacak olağanüstü manzaralardan birine sahip. Şehrin yüksek yerlerinden birine inşa edilmiş olması kampüsten şehri izleyenlerin Çanakkale’yi ve Çanakkale Boğazı’nı adeta kuşbakışı görülmesine neden olmakta ve görenleri hayran bırakmaktadır.

Çanakkale Özgürlük Parkı

Çanakkale Gezisi
Çanakkale Gezisi

Şehrin diğer güzelliklerinden biri ise; Özgürlük Parkı, konumu dolayısıyla Çanakkale Boğazı’nı adeta ayaklarınızın altına seriyor. Merkeze oldukça yakın olması, herkes tarafından tercih edilen bir uğrak yeri. Çanakkale’nin kordonunda bulunan ünlü Truva Atını , Çanakkale İskelesi’nden boğazı geçerek ulaşım sağlayabileceğiniz Kilitbahir’i ve içinde barındırdığı güzellikleri gördükten sonra gidebilecek hoş yerlerden sadece bir tanesi.

Çanakkale Halk Bahçesi

Çanakkale Gezisi
Çanakkale Gezisi

Halk Bahçesi Çanakkale’nin yerlileri tarafından Calvert Parkı olarak da bilinir. 19.yüzyıl sona ererken 20.yüzyılın başlarında Çanakkale’ye göçen Calvert ailesinin zamanında koru olarak kullandığı Halk Bahçesi, tarihi ile de oldukça ilgi çekicidir. Çanakkale’nin merkezinde bulunan bu yer, konum olarak kordona çok yakın. Merkezde olan tarihi yerleri gezdikten sonra ağaç altında soluklanmak isterseniz bu yer tam size göre. Bir zamanlar bu bahçenin sahibi olan Calvert ailesi tarafından çeşitli yerlerden getirilen farklı cinslerdeki ağaç fidelerinin bu bölgeye dikilmesi, Halk Bahçesi bünyesinde birçok farklı ağaç türünü barındırmasını sağlamıştır. Çeşitli ağaç türleri bu bahçeye oldukça güzel bir atmosfer sağlıyor.

Çanakkale Yalı Hanı

Çanakkale Gezisi
Çanakkale Gezisi

Bunca zamandır Çanakkale ayakta kalan tek han olan; Yalı hanı, Çanakkale İskelesi’ne yakın olan Fetvane Sokak’ta bulunuyor. Bir Girit Göçmeni olan Hancı Ahmet Ağa tarafından yıllarca işletilen han, 1800’lü yılların sonlarında inşa edilmiştir. Gezilerinizin ardından güzel ve samimi bir mekanda çay içmek isterseniz, bu yeri tercih edebilirsiniz. Her mevsimde oldukça güzel olan bu yer, her yaştan misafirlerine ev sahipliği yapıyor.

Çanakkale Ece Ayhan Sokağı/Evi

Çanakkale Gezisi
Çanakkale Gezisi

Çocukluğunu Çanakkale’de geçirmiş olan Ece Ayhan Çağlar, şiirleri ile oldukça ünlü olan bir şair. Çanakkale’de bulunan evi müzeye çevrilmiş ve burayı gezmek isteyen ziyaretçilerine kapısı sonuna kadar açık. Ece Ayhan Sokağı ise Çanakkale’nin merkezinde bulunan Saat Kulesi’nin arkasında bulunuyor. Trafiğe kapalı olan bu zarif sokakta istediğiniz gibi fotoğraf çekerek, serbestçe yürüyebilirsiniz. Saat Kulesi’nde fotoğraf çekilen yerli ve yabancı turistlerin oldukça rağbet gösterdiği yerleri görmeden gitmeyin derim.

Çanakkale Kent Müzesi

Çanakkale Gezisi
Çanakkale Gezisi

Yalı Hanı’nın 100 metre ilerisinde bulunan Çanakkale Kent Müzesi, içinde barındırdığı eserler ile sizi adeta Çanakkale’yi anlatan bir zaman makinesinde gibi hissettiriyor. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği başarılar ile çok iyi bildiğimiz bu şehrin, ince detayları arasında büyülenmemek mümkün değil. Müzenin içinde olan eserler, genelde Çanakkale’de yaşanmış olaylar ve bu şehirde yaşamış veya büyümüş değerli kişilerin biyografi hakkında. 19.yüzyılda inşa edilen bu bina 46 sene boyunca otel olarak kullanıldıktan sonra restorasyona alınmış ve müzeye çevrilmiştir. Çanakkale’nin gelişimi hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayan bu müzeye girmek de ücretsiz.

Çanakkale Gezisi
Çanakkale Gezisi

Diğer gezi rotaları için…

Çanakkale Kültür Ve Turizm Bakanlığı

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici