Renault Megane E-Tech: Avrupa için Yenilikçi Bir Elektrikli Crossover

Uzun süredir Avrupa pazarında boy gösteren Renault Megane, şimdi Almanya’nın Münih kentindeki IAA otomobil fuarında lansmanı yapılan bir elektrikli crossover versiyonuna sahip. (Renault Megane E-Tech)

Renault Megane E-Tech, Nissan Leaf’te de bulunan bir motoru kullanarak 128 beygir veya 215 beygir gücünde bir çıkış seçeneği sunuyor.

Bu şık aracın Avrupa pazarında görünen en büyük rakibi Volkswagen ID.3’tür.

Fransız otomobil üreticisi Renault, Megane’i 1995’ten beri dört nesil ve çoklu gövde stilleriyle üretiyor. Bu hafta Almanya’nın Münih kentindeki IAA otomobil fuarında lansmanı yapılan çok yakışıklı yeni Megane E-Tech’ten biraz bahsedelim.

İçindekiler

Renault Megane E-Tech Özellikleri?

Normal Megane hatchback, sedan ve station vagon olarak gelmekte, ancak Renault Megane E-Tech, yalnızca ön aksına güç verilmesine rağmen, tekerlekleri her köşeye itilerek daha uzun bir crossover haline geldi. Megane E-Tech 4,21 mt uzunluğa sahiptir ve hem 2,7 mt dingil mesafesi bulunmaktadır. Zeminin altında ekstra düşük pil paketi bulunur ve şirket, bunun yalnızca 1 mt derinliğinde olduğu için özellikle gurur duyar.

Megane E-Tech’den değişik bir özellik, bir yangın veya çarpışma durumunda ilk müdahale edenlere zaman kazandırdığı iddia edilen “İtfaiyeci Erişimi” özelliğidir. Renault, Fransız itfaiyecilerle işbirliği içinde geliştirilen bu özelliğin, diğer elektrikli araçlar için üç saate kadar çıkan bir pil yangınının beş dakika gibi kısa bir sürede söndürülmesine izin verdiğini söyledi. Renault, E-Tech’in arka koltukların altında “kurtarma ekiplerinin aküyü aracın yüksek voltaj devresinden ayırmasını sağlamak” için bir anahtara sahip olduğunu söyledi. Ayrıca aracın ön camında, ilk müdahale ekiplerine pilin ve hava yastıklarının nerede olduğu hakkında bilgi ve yaralı yolcuları araçtan hızlı ve güvenli bir şekilde çıkarma talimatlarını verebilen bir QR kodu vardır.

Renault Megane E-Tech Performans

Avrupa’nın genel olarak iyimser WLTP test protokolü kapsamında sırasıyla 186 mil ve 292 mil menzil sağlayan 40.0 kWh ve 60.0 kWh olmak üzere iki pil kapasitesi sunulacak. Otomobil ayrıca Nissan Leaf’te daha önce görülen elektrikle uyarılan senkron motoru için iki güç çıkışıyla satılacak. 128 ve 215 beygir gücü. İkincisi, talep edilen 7.6 saniyelik sıfırdan 62 mil / saate kadar bir süre sunar. 

 Renault Megane E-Tech Performans

En yüksek hız 100 mil ile sınırlıdır. Yeterince güçlü bir DC şarj cihazından 130 kW’a kadar hızlarda hızlı şarj desteklenir ve pili 30 dakikada yüzde 15’ten yüzde 80’e çıkarma yeteneği verir. 

Renault Megane E-Tech İç Tasarım

İç mekanın görüntüleri, Renault’nun otomobil üreticileri arasında patlak vermiş gibi görünen ekran boyutu üzerinden bir yarışa girdiğini açıkça ortaya koyuyor. Renault Megane E-Tech’in multimedya ekranı gerçekten de devasa büyüklükte.

Renault Megane E-Tech İç Tasarım

Megane E-Tech’de iki ekran vardır, göstergeleri bir araya getiren ve sürüş bilgilerini sürücünün önünde yatay yönde aktaran 12,3 inçlik ekran ve Tesla benzeri dikey konfigürasyonda 12.0 inçlik merkezi ekran. Mégane E-Tech aynı zamanda Google’ın Android Auto işletim sistemini kullanan ilk Renault’dur. Ayrıca aracın içindeki LED aydınlatma 48 farklı renk seçeneği ile çevrilebilir, böylece sürücüler istediği renge bürünebilecek.

Renault Megane E-Tech İç Tasarım

Renault Megane E-Tech Dış Tasarım

18 inçlik bir jant seti standart olacak, ancak kavisli 20 inçlik alaşımlar bir seçenek olacak. E-Tech, payanda ön ucuna ek olarak çok bağlantılı bir arka süspansiyon sistemi kullanır. Diğer yüksek teknoloji özellikleri arasında tam LED dış aydınlatma, akıllı uyarlanabilir farlar ve sürücünün boşluklara girmek için ileri veya geri vitese geçmesini bile gerektirmeyen tam otomatik park sistemi yer alıyor.

Renault Megane E-Tech Dış Tasarım

Renault henüz Avrupa fiyatlandırmasını açıklamadı, ancak E-Tech en yakın rakibi olan Volkswagen ID.3’e benzer bir fiyatı olacaktır. Kesinlikle çok şık bir alternatif olarak görünüyor.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici