Hayvanların ve Arabaların Ortak Noktaları

Hayvanların ve arabaların ortak noktaları, binlerce yıldır insanlar çeşitli hayvanları ulaşım için aktif olarak kullanıyorlar bu amaçla insanlara hizmet edenler arasında atlar, boğalar, geyikler, eşekler, köpekler ve diğer memeliler de vardı. Otomotiv endüstrisinin ortaya çıkmasıyla birlikte, hayvan sevgisi hiç bitmedi, eğer bitmiş olsaydı otomobil üreticileri otomobillerinin imajlarını çeşitli hayvanlardan esinlenerek sürdürmeye çalışmazlardı.

Hatta bazen otomobil üreticileri, hayvanlar dünyasından sadece logoları ve yeni modellerin isimleri için değil, aynı zamanda mühendislik amaçlı bazı kavramsal fikirleri de esinlenmişlerdir. Yaşamları sürekli hareket halinde devam eden balıklar, kuşlar ve hayvanlar, düzgün bir şekilde daralan sırt yapısı ile karakteristik bir aerodinamik vücut şekline sahiptir.

İçindekiler

Logolar

Özel bir takdirin işareti olarak, küresel otomobil üreticileri çoğunlukla logolarında at kullanır. Atlar Ferrari, Porsche, Ford Mustang arabalarında ve ayrıca İran Khodro, Carllsson, Eigher, Baojun, Pegaso, Corre La Licorne gibi daha az bilinen üreticilerin bazı modellerinde görülüyor.

Dünyanın önde gelen markalarının logoları çok çeşitli hayvanları betimliyor. Griffin kuşları Scania ve Saab şirket logolarında ölümsüzleştiriyor, aslan Fransız Peugeot’nun hayvanıdır, Alfa Romeo’da yılan görülür, boğa Lamborghini‘nin bir parçası, koç Dodges’i süslüyor ve jaguar, aynı marka otomobillerin logosunda tasvir ediliyor. Daha az bilinen markalar kurtları, köpekleri, kartalları, kertenkeleleri, akrepleri ve benzerlerini tasvir eder. Kuşlar da sık olarak kullanılmaktadır ve kanatlı bir araba logosu görmek hiç de ender bir şey değildir. Kanatlar, Aston Martin, Bentley, MINI, Chrysler, Genesis, Mazda logolarını süslüyor.

Hayvanların ve Arabaların Ortak Noktaları
Hayvanların ve Arabaların Ortak Noktaları

İsimler

Arabaların isimlerine gelince, vahşi yaşam bir kez daha karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda, yırtıcılar en popüler seçenektir: ünlü İngiliz üretici Jaguar adını vahşi bir kediden ödünç aldı, Porsche Cayman spor arabası timsah, Porsche Macan bir kaplandan, Skoda Kodiaq bir boz ayısından esinleniyor. Skoda Kushaq‘ın yeni tasarımı ile ilgili yazımız da ilginizi çekebilir.

Otçul hayvanlar da kullanımda; Ford Mustang atlardan, Volkswagen Beetle ismini böceklerden, FIAT Panda bir oyuncak ayıdan, Chevrolet Impala bir antiloptan, Lamborghini vahşi bir boğadan esinleniyor. Otomotiv endüstrisinde hayvanlar dünyası temasıyla ilgili birçok başka varyasyon var.

Hayvanların ve Arabaların Ortak Noktaları

Tasarım

Bazen belirli hayvanlar ve araba modelleri arasındaki benzerlikler hakkında ortak bir görüşe varmak kolaydır. Çoğumuz E65 nesil modellerin, BMW 7 Serisi sedanların görünümleri açısından bir köpekbalığı ile bir çok ortak noktaları olduğu konusunda hemfikiriz.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici