Tesla Otomotiv Sektörünü Tamamen Değiştirebilir

Tesla otomotiv sektörünü tamamen değiştirebilecek büyük bir duyuru yaptı. Birkaç ay önce Tesla CEO’su Elon Musk, müşterilere bir üçüncü şahıs sigorta şirketinin aksine doğrudan Tesla tarafından sağlanan araba sigortası sunma planını yayınladı. Bu Tesla’nın yıllardır üzerinde çalıştığı bir plan.

Tesla geçen hafta bu planın artık gerçek olduğunu açıkladı, internet sitesinde yaptığı açıklamada, “Bugünden itibaren, Tesla sahiplerine Tesla Sigorta’yı başlatıyoruz” dedi. Açıklamaya göre Tesla Sigorta, ABD eyaletlerinde kapsamlı bir teminat ve hasar yönetimi sunuyor. Tesla otomotiv sektöründe yeni bir devrim başlatacak gibi duruyor.

Sigorta sorunu, Musk’ın bir süredir çözmeye uğraştığı bir sorun. Şirketin, arabalarının dünyadaki en güvenli araç olduğunu iddia etmesine rağmen, Tesla araçlarının sigortalanması oldukça pahalı.

Analistler, Tesla’nın onarımının bu kadar pahalı olmasının nedenlerinin otomobillerin alüminyum yapısı, mekanik ve oto gövde onarım uzmanlarının sınırlı bilgisi ve yedek parça maliyetiyle ilgili olduğunu iddia ediyor.

Tesla Otomotiv Sektörünü Tamamen Değiştirebilir

Tesla Otomotiv Sektörünü Nasıl Değiştirebilir?

Tesla sigortasının maliyetleri nasıl azaltacağını ve diğer faydalarını anlatan bir açıklama yayınladı..

Tesla, araçlarının teknolojisini, güvenlik ve onarım maliyetlerinden benzersiz bir şekilde anlar ve geleneksel sigorta şirketleri tarafından alınan ücretleri ortadan kaldırır. Tesla’nın tüm yeni araçlarında standart olarak bulunan aktif güvenlik ve gelişmiş sürücü yardım özelliklerini yansıtacak fiyatlandırma politikaları ile Tesla Sigorta, birçok araç sahibi için daha düşük sigorta maliyetleri sunabilmektedir. Bunların hepsinin büyük avantajı var, kaliteli hizmet ve uygun fiyatlandırma.

Şirket, “Tesla Sigorta, fiyatlandırırken GPS veya araç kamera görüntüleri gibi araç verilerini kullanmaz ve kaydetmez” diyor.

Ama sorun şu: Tesla’nın zaten tonlarca verisi var. Ve şimdi olmasa da gelecekte sigortayı fiyatlandırmak için bunları kullanabilirler.

Tesla’nın yakın zamanda piyasaya süreceği yeni pikabı Tesla Cybertruck makalemiz de ilginizi çekebilir.

Örneğin, Axios’taki yakın tarihli bir rapor, çoğu otomobil üreticisinin topladığı tipik bilgilerin ötesinde, Tesla’nın araçlarında topladığı verilerin sadece bir kısmını özetledi. Araç konumu ve kişisel ayarlara ek olarak Tesla ayrıca:

  • Arabanızı ne kadar hızlı kullandığınızı ve bir seferde ne kadar süre kullandığınızı bilir.
  • Hava yastığının açılmasını, frenlemeyi ve hızlanmayı izler.
  • Otopilot’un (Tesla’nın destekli sürüş özelliği) ne zaman devreye girdiğini veya devre dışı bırakıldığını ve ellerinizin direksiyonda olup olmadığını bilir.
Tesla Otomotiv Sektörünü Tamamen Değiştirebilir

Axios ayrıca, “Tesla’ların Otopilot kapalıyken bile sürüş sırasında karşılaştıklarıyla ilgili her ayrıntıyı kaydetmek için kameralar ve diğer sensörler kullanarak sürekli kayıt modunda olduklarını” bildirdi. Bu kayıtlar, harici kameralardan alınan kısa video klipleri bile içeririyor.

Tesla’nın veri kullanımı ile ilgili olarak yakın tarihli haberi Elon Musk, Tesla Araçlarının Çin’de Casusluk İçin Kullanıldığını Yalanladı makalemiz ilginizi çekebilir.

Şimdi, tüm bu bilgilerin, otomobil sigortası fiyatlarının sürücü davranışını daha doğru bir şekilde yansıtmasına nasıl yardımcı olabileceğini hayal edin. Kötü alışkanlıklardan, her sürücünün almak isteyip istemediği risk türlerine kadar her şeyi takip edebilir. Big data kavramını konuştuğumuz bu günlerde, tüm bu tutulan verilerin önemi oldukça aşikar.

Bunun aksine, tüm göstergeler Tesla’nın planının oldukça parlak olduğunu gösteriyor.

Örneğin, Tesla’nın web sitesine göre, sigorta poliçesi doğrudan bir müşterinin “Tesla hesabı” ile bağlantılı. Kullanıcılar bir hak talebini bildirmek veya takip etmek için, sigorta kartlarındaki numarayı ararlar ve ardından bir Tesla uzmanı “tüm hasar deneyiminiz boyunca size destek olur.”Tesla temsilcisi ayrıca onaylı Tesla Kaporta Onarım Merkezlerine erişim sağlayabiliyor.

Tesla’nın sigorta girişimi gerçek bir vaka çalışması sağlayacak. Tesla otomotiv sektöründe devrim yapacak ve diğer otomobil üreticilerinin de tıpkı elektrikli arabalarda yaptıkları gibi bunu takip etmelerinin sağlayacak veya Tesla’nın hatalarından ders çıkarmasının yolunu açacak.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici