General Motors Ay’da Ulaşıma El Attı

Son yıllarda fazla yüklerinden kurtulup, kaynaklarını elektrikli araçlara geçiş konusuna yönelten ve önceki yıllara göre daha sessiz kalan General Motors, önemli bir anlaşmayla dikkatleri üzerine çekti.

Farklı bir projede yer almak isterken, “aradığı fırsatı yerde değil, gökte bulan” General Motors, ABD’li savunma sanayi şirketi Lockheed Martin ile NASA tarafından Ay’a gönderilecek astronotların hem manuel hem de otonom şekilde kullanabileceği bir uzay aracı üretmek için işbirliğine gittiğini açıkladı. Ortaya çıkarılacak araçların, NASA’nın 2024’te Ay’a yeniden gitmek için başlattığı Artemis programında kullanılması hedefliyor. Astronotların, hafif ve dayanıklı olacağı belirtilen araçlarla, Ay’da 1970’lerin Apollo astronotlarından daha hızlı ve daha kapsamlı şekilde keşif yapması amaçlanıyor. Zira, o zaman kullanılan Ay araçları, indikleri noktadan 7.6 kilometre uzağa kadar gidebilmişlerdi.

Şirket yetkililerine göre, tasarlananan araç, aynı anda iki astronot taşıyabilecek kapasitede olacak ve hem manuel hem de otonom şekilde çalışabilecek.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici