Barel Bağ Evi

Sizlere İstanbul’un hemen yanı başında sahil kenti olan Tekirdağ’da bir bağ evinden bahsetmek istiyorum. Fikir öncülüğü Akın ailesinin iki çocuğundan biri olan Barkın Akın’dan doğmuştur. Barel Bağ evi ismi kardeşinin  ve kendi adının baş harflerinden  oluşmaktadır. Kardeşinin adı Elif’tir.

Genç  girişimci Barkın Akın bugün 100 dönüme kadar ulaşan bağlarıyla, Barel Bağ evi şaraplarını bizlere ulaştırıyor, eski tarihe dayanan geleneği günümüzde sunuyor. Bugünkü Tekirdağ Kara evli Köyü’nün Eski Bağlar Mevkisin de eskiden Hera Surları bulunuyordu ve o dönemin liman kentiydi. Bu limandan Avrupa’ya gönderilen ürünlerden biri de bölgede üretilen şaraplarmış. O dönemden şimdiye kadar uzanan zamanda bu köyde bağcılık yapılıyormuş.

Çünkü bölgenin iklim koşullarının tadına bayılacağımız üzümlerin oluşmasını sağlıyormuş. Trakya’nın bereketli topraklarında 4 çeşit üzüm yetişiyormuş. Bunlar; Cabernet sauvignon, Merlot, Chardonnay, Shiraz cinsi üzümlerdir. Üzümlerin en lezzetli şaraplar haline getirilmesi için sabahın ilk saatlerinde elle hasat yapılıyormuş ve beklemeden bağ evinin içinde kurulu olan şaraphanenin içinde işleme alınıyormuş. Üretimde şato tipi yöntemle lezzetli üzümlerden en kaliteli şaraplar elde ediliyormuş.

Barel Bağ Evi

Barel şarapları hakkında bir kültüre sahip olmasanız bile güler yüzlü ve ilgili çalışanları ile damağınızda lezzetli bir tat bırakacak Barel şaraplarını tatma imkanı bulabilirsiniz. Hem bahçe kısmında  ağaçların arasında oturarak ve gökyüzünün en güzel zamanlarını seyredebilir, hem de restoranın iç kısmının retro dizaynıyla, samimi ve  keyifli zaman geçirebilir, sakin yunan müzikleriyle  burada olmak daha da keyif verici hale gelmektedir.

Trakya Festivalleri deyince herkesin aklına Trakya Fest geliyor ama Trakyamız da yapılan onlarca festival var. Tekirdağ’da, Edirne’de ve Kırklareli’nde olan tüm festivalleri derlediğimiz yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bağ bozumu ve üzüm zamanı gittiğinizde, bağların içinde gezme ve üzümleri salkımlarından kopartarak tüketebilme imkanını sizlere sağlıyor. Şaraphanesinin içinde gezebilir ve barel şarapların nasıl üretildiği hakkında bilgi alabilirsiniz. Gezerken bir yandan da barel şaraplarından tadım yapabilmektesiniz. Bir gün yolunuz uzunca sahil kıyısından bir yerlere gitmek ister ve dinlenmek için bir yer ararsanız mutlaka uğranacak olan  yerlerden biri olarak rotanızda bulunması gereken bir konum olmalıdır. Buraya tıklayarak resmi web siteye ulaşabilirsiniz.

Barel Bağ Evine Nasıl Gidilir?

Barel Bağ evine gitmek isteyenler Karaevli Köyü Derince Mevkii Süleymanpaşa / Tekirdağ adresinden ulaşabilir.

Barel Bağ Evi Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cuma : 15:30 – 00:00
Hafta Sonu : 10:30 – 00:00


Seyhan Üstün
Yazar: Seyhan Üstün

Kampanya Editörü