Aracınıza Atlayıp Sizi Yollara Sürükleyecek 6 Efsane Film

Aracınıza Atlayıp Sizi Yollara Sürükleyecek 6 Efsane Film…

Sinema bir sanattır. Bizi hem eğlendirir hem de zihin dünyalarımızı dönüştürür ve değiştirir. Çağımızın en etkili sanatlarından olan sinema; duyguları, hayalleri ve insanların iç dünyalarını anlatmak için de en iyi araçlardan biridir.

Anlattığı hikayeleri görsel ve işitsel şekilde çok boyutlu hale getiren sinema, hayal gücümüzü de durmaksızın geliştirir. İzlediğimiz bazı filmler ufkumuzu açar ve bizleri başka dünyalara davet eder. Hatta öyle filmler vardır ki etkileri aradan yıllar geçse de değişmez.

İzleyeceğiniz filmleri iyi seçmeniz büyük öneme sahip çünkü bu sinema dünyasında çok iyi yapımlar olmasına rağmen bir bu kadar da zaman kaybı yapımlar ne yazık ki bulunmaktadır. Zamanın hayatımızdaki önemine istinaden TrakyaOtoBlog olarak sizler için derlediğimiz filmleri izleyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için seyahat tutkunuzu geliştirecek film önerileri yapacağız. Maceracı ruhunuzu körükleyecek, özgürlük peşinde koşmanıza vesile olacak seyahat filmlerini inceleyeceğiz. Kahvenizi koyduysanız, listemize başlayalım ve sizleri başka dünyalara götürelim. 

İçindekiler

Thelma & Louise (1991, 7.5)

Aracınıza Atlayıp Sizi Yollara Sürükleyecek 6 Efsane Film

Thelma & Louise, usta yönetmen Ridley Scott tarafından çekilmiş ve 90’lı yıllara damga vurmuş bir filmdir. 90’lı yılların en iyi filmler listesinde kendisine sıklıkla yer bulan yapım, Louise ve Thelma isimli 2 kadının yol hikayesini ve yolculuk boyunca yaşadıklarını anlatıyor. 

Callie Khouri tarafından yazılan senaryo, feminist sinema açısından da önemli bir noktada duruyor. Film karakterleriyle özdeşlik kurulması açısından da yapısı itibariyle özel bir kurguya sahip.

1966 model Ford Thunderbird ve yol sahneleri ile parlayan film katıldığı birçok festivalden de ödüllerle ayrılmayı başarmış özel bir yapım. Bu filmi izledikten sonra yolculuğa çıkmak isteyeceksiniz, emin olabilirsiniz. 

The Motorcycle Diaries (2004, 7.8)

Motosiklet Günlüğü ya da özgün ismiyle The Motorcycle Diaries; Arjantinli devrimci Ernesto Che Guevara’nın 1950’li yıllarda Güney Amerika’yı motosikletle dolaşmasını anlatan biyografik bir yapım. 

Walter Salles tarafından yönetilen filmde, Güney Amerika yapımlarında sıklıkla gördüğümüz başarılı oyuncu Gael Garcia Bernal başrolde yer alıyor ve Che’yi canlandırıyor. Yol filmi denilince hemen akıllara gelen ve müzikleriyle dikkat çeken yapım, BAFTA En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü’ne de sahip.

Easy Rider (1969)

Aracınıza Atlayıp Sizi Yollara Sürükleyecek 6 Efsane Film

Efsanevi oyuncu Dennis Hopper tarafından yönetilen Easy Rider, kült statüsünde yer alan bir film. 60’lı yılların ruhunu yansıtan filmde, motosikletleriyle Amerika’yı gezen 2 arkadaşın hikayesi anlatılıyor.

Başroller de ise Dennis Hopper’ın yanı sıra bir başka efsane Peter Fonda yer alıyor. Wyatt ve Billy isimli 2 karakterin özgürlük arayışını anlatan film, etkileyici sahneleriyle akıllara kazınan cinsten. 

Into the Wild (2007, 8.1) 

Aracınıza Atlayıp Sizi Yollara Sürükleyecek 6 Efsane Film

Dünyaca ünlü oyuncu ve yönetmen Sean Penn tarafından yönetilen Into the Wild, Christopher McCandless isimli bir gezginin gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor. Amerikalı bir dağcı ve yazar olan Jon Krauker tarafından kaleme alınan kitaptan uyarlanan film, görselliği ve Eddie Vedder’ın müzikleriyle ilham veriyor. 

Üniversiteden mezun olduktan sonra sahip olduğu her şeyi bırakan ve Amerika’yı turlayan Christopher, Alaska’ya, doğada tek başına alternatif bir yaşam sürmeye çabalıyor. Oyuncu kadrosunda Emile Hirsch, Kristen Stewart, Vince Vaughn, Zach Galifianakis gibi isimleri barındıran film, seyahat etme tutkusunu körüklüyor. 

Little Miss Sunshine (2006, 7.8)

Aracınıza Atlayıp Sizi Yollara Sürükleyecek 6 Efsane Film

Bazı filmler vardır, her izleyişte aynı keyfi ve sıcaklığı verirler. İşte Little Miss Sunshine o tarzda bir film. Valerie Faris, Jonathan Dayton ikilisi tarafından yönetilen film, sıra dışı bir ailenin yolculuğunu konu ediniyor. Küçük kızları Olive’in hayalini gerçekleştirmek için yolculuğa çıkan Hoover ailesinin hikayesi yer yer güldürürken yer yer de hüzünlendiriyor. 

Michael Arndt tarafından yazılan senaryosuyla ve oyunculuklarıyla parlayan film, tüm zamanların en çok gişe yapan yol filmlerinden de bir tanesi. Usta oyuncu Alan Arkin’e En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı kazandıran yapım aynı zamanda En İyi Özgün Senaryo Oscar’ının da sahibi olmayı başarmıştı. Amacınız hem eğlenmek hem de duygulanmaksa Little Miss Sunshine tam size göre! 

Rain Man (1988, 8.0)

Aracınıza Atlayıp Sizi Yollara Sürükleyecek 6 Efsane Film

Rain Man için sinema tarihine geçmiş bir klasik demek doğru olur. Usta yönetmen Barry Levinson tarafından yönetilen filmin başrollerinde de Dustin Hoffman ve Tom Cruise gibi yıldız isimler yer alıyor. Dramatik yapısıyla ve hikayesiyle zihinlere kazınan Rain Man; birbirinden habersiz olan 2 kardeşin babalarının ölümünden sonra tanışmalarını ve çıktıkları yolculuğu konu ediniyor.

Dustin Hoffman’a En İyi Oyuncu Oscar’ı kazandıran yapım; En İyi Film, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Yönetmen Oscar’larını da kazanmayı başarmıştı. Rain Man; hayatınızı değiştirecek türden bir film, bizden söylemesi! 

Bu yazımızda TrakyaOtoBlog olarak sizler için derlemiş olduğumuz filmleri izleyerek gezi için ilham alıp yollara çıkabilirsiniz!

Kaynak

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici