En Çok Satan Otomobil Markaları

Geçtiğimiz günlerde Otomotiv Distrübitörleri Derneği’nin (ODD) açıkladığı resmi verilere göre Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araçlar üzerine yapılan satışlarda bir miktar gerileme söz konusu. Bu verilere göre 2022 yılının Ocak ayı ve geçtiğimiz Mart ayı içerisinde yapılan toplam satış rakamlarında geçen yılın Ocak ayı ve Mart ayı arasında gözlemlenen satış rakamlarına göre %23,5 bir azalma gözlemleniyor. Otomotiv Distrübitörleri Derneği tarafından açıklanan bu verileri geçen yıla göre %25,5 düşüş ile otomobil satışları ve yine geçen yıla göre %16,5 oranında düşüş gösteren hafif ticari araçların toplam rakamları oluşturuyor. Geçtiğimiz Ocak ve Mart aylarında 116 bin 834 otomobil satışı yapılırken buna karşın 35 bin 216 adet hafif ticari araç satışı yapılmıştır.

Toplamda 152 bin 50 adet olarak hesaplanan bu satış rakamlarının %41,69’luk kısmını Renault, Toyota, Hyundai, Ford, Fiat, Karsan ve Isuzu gibi yerli üretim araçlar oluşturmaktadır. Hesaplamış olduğumuz verilere göre Ocak ve Mart ayları arasında tam 63 bin 402 adet yerli araç satışı yapılmıştır. 2022 yılında piyasanın %41,69’unu oluşturan yerli üretim araç satışları geçtiğimiz yıl bu dönemde %41,89 rakamlarında seyrediyordu. Bu yıl en çok satılan yerli üretim araçların başında ise 22 bin 427 adet satış ile Fiat markası geliyor. Fiat’ı 13 bin 958 adet satış ile Renault takip ediyor. Renault’nun hemen ardından ise 14 bin 185 adet satış ile Ford yer alıyor. Geriye kalan yerli üretim araçlardan Toyota bu dönemde 7 bin 730 adet satış yapabilirken Hyundai ise 7 bin 451 adet satış yaptı.

 En Çok Satan Otomobil Markaları

Ocak ve Mart ayları arasında Otomotiv Distrübitörleri Derneği tarafından açıklanan yerli üretim araç satış rakamlarına karşın yine bu aylarda yapılan toplam satışların geriye kalan %58,30’luk kısmını ise ithal araç satışları oluşturmakta. Bu satışlardan aslan payını tam 10 bin 581 adet satış ile Alman otomotiv devi Volkswagen alıyor. Volkswagen’i ise 9 bin 30 adet satış ile Dacia takip ediyor. Üçüncü sırada 7 bin 823 adet satış ile Opel ardından 7 bin 612 adet satış ile Peugeot ve son olarak beşinci sırada 6 bin 600 satış ile Renault geliyor. Renault hem yerli üretim hem ithal modelleri ile iki listeye de girebilmiş olan tek marka olarak yıllardır Türkiye’de en çok satışı yapılan otomobil markaları arasında yer alıyor. Listenin birinci sırasında yer alan Alman markası Volkswagen ise zaten Renault gibi Türkiye’de yıllardır sık sık satışı yapılan son derece popüler bir marka. Ancak son yıllarda Volkswagen satış rakamlarındaki yükseliş sadece trafiğe çıktığınızda bile kolayca gözlemleyebileceğiniz bir durum.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici