Michelin Yıldızı

Michelin Yıldızı, 1850’lerde kurulmuş bir araç lastiği markasının dünyaca ünlü bir lezzet değerlendirme otoritesine verilen isimdir. Andre Jules ve Edoudard Michelin kardeşlerin kurduğu Fransız lastik şirketidir. Michelin’in satışları düşünce pazarlamacılar çareler aramaya başlıyor ve ortaya Michelin Yıldızları çıkıyor.

İçindekiler

Michelin Yıldızları nedir?

Yol üzerindeki restoran ve kafelere, ziyaretçilerin dikkatini çekmek için bir rehber hazırlama fikri ortaya atılıyor. Rehbere; otomobil tamircilerinden haritalara, lastik satış merkezlerinden benzin istasyonları ve otellere kadar her şey giriliyor; restoran önerileri dışında! Çünkü hedef belli: Kara yolu seyahatinin özendirmek ve tabii ki lastik satışlarını artırmak.

Bu rehber, başta tır şoförlerine, daha sonraki yıllarda yolculara olmak üzere michelin’in tüm müşterilerine konaklayabileceği, yemek yiyebilecekleri, araçlarını tamir ettirebilecekleri ve benzin alabilecekleri lokasyonları sıralar.

O yıllarda 5000’den az arabanın trafikte olduğu Fransa’da basılan ilk rehber 35000 adet idi. Rehberde haritalar, araba tamircileri, lastik satış merkezleri, oteller ve benzin istasyonları vardı. Michelin kardeşler, 1904 yılında aynı rehberi Belçika’da yayınlar ve yemek sektörünün yüzyıl sonrasını etkileyecek domino taşının ilkine parmağının ucuyla dokunmuş olur.

İşin ilginç tarafı ilk kopyada restoran önerileri olmaması, bu rehberlere zamanla restoranlar da eklenince işin boyutu değişmeye başladı. Restoranlar eklenmesinin ardından ayrıca kırmızı bir kitap daha basıldı ve bugün yüzlerce şefin rüyalarını süsleyen rehber rengine kavuştu. yıldız puanlaması 3 seviye olarak belirlenmiş, en yüksek derece 3 yıldız ile tanımlanıyor.

Trakya’da kamp yapmak istiyorsanız, Trakya’nın Gözde Yeri Uçmakdere Kamp Alanı yazımız ilginizi çekebilir.

Her yıldız, bir yıl süreyle geçerli oluyor tek seferde 3 yıldız alınabileceği gibi, kademeli olarak da yükselmek mümkün. Rehber dağıtılmaya başlanıyor, ilk kopya ise 35 bin adet. Kısa bir zaman sonra restoran önerileri de talep ediliyor ve restoranların da rehbere eklenmesine karar veriliyor. Bu “kırmızı” renkli kitaplar o gün bugündür aynı renkte. Sonra da restoranlara “yıldız”lar verilmeye başlanıyor.

Michelin Yıldızları Nasıl Okunur

Yıldız puanlaması, üç seviyede tasarlanıyor. En yüksek seviye, üç yıldız. Her yıldız bir yıl süreyle geçerli olmaya başlıyor, hemen 3 yıldız alınabileceği gibi yavaş yavaş yükselmek de mümkün. Bir yıldız, “Alanında çok iyi bir restoran” demek. İki yıldız, “Öyle mükemmel bir yemek ki kesinlikle rotanızı değiştirmenize değecek” anlamına gelirken üç yıldız, “Fevkalade bir mutfak, özel bir yolculuğa değer” anlamını taşıyor. Kısacası yıldızın şeflere değil, mekanlara verildiğini eklemekte yarar var çünkü sadece yemekler değerlendirilmiyor; servisten temizlik kurallarına her detay puanlamayı etkiliyor.

Değerlendirmeyi michelin tarafından özel olarak seçilmiş gurmeler büyük bir gizlilik içerisinde yapıyor. aynı restoran birden fazla uzman tarafından değerlendirildikten sonra puanlanıyor ve restoranın Michelin yıldızı kazanıp kazanmadığı belirleniyor.

Michelin yıldızı, şefler için hayat memat meselesi de olabiliyor. 1966 yılında tek yıldızını kaybettiği için intihar eden şef Alain Zick bunun en belirgin örneği.

Michelin Yıldızı Alırken Hangi Kriterler Sahip Olmak Gerekir

Michelin Yıldızı

Michelin, restoran seçimlerini yaptığı kriterleri en son değiştirdiğinde tarih 1936’yı gösterir. Başka bir ifadeyle, malzeme kalitesi, hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık, yaratıcılık, ödeme karşılığının alınması ve kalite standartlarındaki istikrar şeklinde 5 maddeyle belirlenmiş kriterler tam olarak 78 yıldır uygulanır. Ayrıca genel ambiansın menüyle bütünlüğü, hizmet kalitesi, temizlik, restoranın butik ve yenilikçi olması, şefin restoran sahibi olmasının yanı sıra, yine şefin Michelin yıldızlı restoranlarda çalışma geçmişinin olması da apoletine Michelin Yıldızı takmak isteyen restoranların dikkat etmesi gereken kriterler olarak bilinir. Michelin rehberi Türkiye’de yayımlanmadığı için ülkemizde Michelin yıldızı alan bir restoran bulunmuyor.

Ülkelerin Michelin Yıldızlı Restoran Sayısı

Ülke3 yıldızlı işletme sayısı2 yıldızlı işletme sayısı1 yıldızlı işletme sayısıYayımlanma tarihi
Fransa27865032017
Belçika ve Lüksemburg316992012
Almanya10392412016
Birleşik Krallık ve İrlanda5231592020
İtalya7382502012
Hollanda217922020
İskandinav ülkeleri310512019
İspanya ve Portekiz11251772018
İsviçre3201052019

Kaynak

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici