BMW, i Vision Circular ile 2040’ı Selamlıyor

BMW’nin Münih’te sergilediği konsept araç, her yönüyle geleceğin çevre dostu ulaşımına ışık tutuyor.

Münih’te düzenlenen IAAMobility2021’de i4 ve iX gibi yeni elektrikli modellerini tanıtan BMW, fuarda ayrıca 2040 yılına işaret eden, geri dönüştürülebilir materyallerden yapılmış “i Vision Circular” adındaki dört kişilik konseptini de sergiledi.  %100 geri dönüştürülmüş malzemeler ve katı hal batarya kullanımıyla öne çıkan konsept, ayrıca marka için tasarım yönünden de yeni bir kapı aralıyor.

i Vision Circular 1

Cesur konsept, hem radikal boyutları hem de stil detaylarıyla Bavyeralı marka için tamamen yeni bir tasarım dilini benimsiyor. Boyut olarak mevcut BMW i3 ile kabaca benzer olsa da, BMW patronu Oliver Zipse bunun sadece kavramsal bir çalışma olduğu ve şirketin EV’lerinde tanıtılacak Neue Klasse tasarım dilini temsil etmediği konusunda ısrar ediyor.

i Vision Circular 2

BMW i Vision Circular’daki amaç, “yeniden düşün, azalt, yeniden kullan ve geri dönüştür” felsefesiyle karbon emisyonsuz bir EV yaratmak olarak açıklanıyor. Bu yaklaşım, BMW’nin günümüzün lityum iyon batarya paketlerinden daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip olan ve değerli kaynakların kullanımını azaltan katı hal batarya teknolojisini de içeriyor.

i Vision Circular 3

Benimsenen felsefenin “azaltma” kısmı, bileşen parçalarının, malzemelerin ve yüzey kaplamalarının sayısının azaltılmasıyla karşılık buluyor. Örneğin; bu araçta BMW’nin geleneksel ızgarasının yerine, farları içeren dijital bir grafik yer alıyor. Aynı şekilde stop grubu da karartılmış bir camdan oluşan bagaj kapısına entegre edilmiş.

BMW i Vision Circular, SUV ve MPV öğelerini bir araya getirerek bir BMW için tamamen yeni bir form sunuyor. Tekerlekler, iç mekanı en üst düzeye çıkarmak için otomobilin köşelerine doğru yerleştirilmiş. Lastiklerin sürdürülebilir şekilde yetiştirilmiş doğal kauçuktan imal edildiği açıklanıyor. Yan profil, BMW’nin C sütunundaki imzası niteliğindeki Hofmeister kıvrımı da, geleneksel krom veya parlak siyah şerit yerine dijital bir panelle çevrelenmiş.

i Vision Circular 4

Aracın her iki taraftaki kapılar, içeriye erişim sağlamak için zıt yönlerde açılıyor. İkinci alüminyumdan yapılan gövde, malzeme kullanımını daha da azaltmak amacıyla boyanmamış. Otomobilin kabini ise lüks tasarımı sürdürülebilir üretim süreçleri ve malzemelerle harmanlamayı hedefliyor.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici