Pazarlama Örnekleri: Reklama Karşı Olmak ya da Olmamak

Bazı pazarlama örneklerini sizler için derledik. Aşağıdaki pazarlama hikayesiyle yazımıza başlayalım.

Gözleri görmeyen bir adam her gün Central Park da kaldırıma oturuyor, şapkasını önüne koyup dileniyormuş. Şapkanın önüne koyduğu bir kartonda ise büyük harflerle ‘kör’ yazıyormuş. Gelip geçen insanlar ona dikkat etmiyor, her gün toplayabildiği çok az parayla eve dönüyormuş.

Öğle yemekleri için Central Park’ı tercih eden bir reklamcı, uzun süredir izlediği kör adamın durumuna daha fazla dayanamamış. Ve bir gün yanında getirdiği bir kartonu adamınkiyle değiştirmiş. O gün kör adam anlayamadığı bir şekilde ağzına kadar bozuk para dolu bir şapkayla evine dönmüş.

Değiştirilen kartonda ne mi yazıyormuş?

BAHAR GELDİ VE BEN KÖRÜM!

Reklamın gücünü anlatan bu pazarlama örneğinde reklam versiyonu Luke Sullivan tarafından Crispin&Porter reklam şirketi için oluşturulan kampanyada kullanılmıştır.

Pazarlama Örnekleri
Pazarlama Örnekleri

Görüldüğü gibi ana fikir çok nettir. Akıllıca bir reklam ve pazarlama stratejisi vermek istediğiniz mesajın çok daha işe yaramasını sağlar.

Yukarıdaki pazarlama örneğini nasıl buldunuz? Yorumda belirtin. Sıradaki pazarlama örneklerinden bir başkası var.

Ünlü reklamcı Paul Keye’in mesajınızı nasıl daha ilginç hale getirebileceğinizle ilgili çok iyi bir açıklaması var:” İlginç bir reklam nasıl mı ortaya çıkar? Şunu deneyin: ’Merhaba size önemli, ilginç, yararlı veya komik bir şey anlatmak istiyorum. Bu sizinle ilgili bir şey. Çok zamanınızı almayacağım ve sonuna kadar beklerseniz ödül var.”

Tabi önemli bir nüans ilginç veya komik olmak uğruna ana amaçtan sapmamak. Müşteriyle çok az zaman geçirdiğiniz reklam süresinde o kadar farklı ve ürününüze ait bir şey söylemeniz gerekiyor ki birlikteliğiniz bittiğinde bile onu hatırlasın veya düşünüyor olsun. Ve söyleyeceklerinizi uzakta aramanız gerekmez. O oradadır, ürünün kendindedir, kullanım şeklindedir, tatmin edeceği duyguda veya yaratacağı çözümdedir. Nasıl mı bulacaksınız ne söyleyeceğinizi? Volkswagen ekibinin yaptığı gibi ürünün içine dalarak ve sorarak:

“1960’larda bir ekip Volkswagen’in kış koşullarında güvenilirliğini gösteren bir fikir bulmak için haftalarca uğraşmıştı. En sonunda bir kar temizleme aracı sürücüsünün mükemmel bir sözcü olacağına karar verdiler. Bir hafta sonra müthiş bir fikir ortaya çıktı. Ekip üyelerinden biri sesli olarak şöyle düşündü: ”Bu kar temizleme aracı sürücüsü kar temizleme aracına nasıl gider?”

Yaratılan reklam şöyleydi: Bir adam Volkswagen’ine biner ve kar fırtınasında derin karın içinde yol almaya başlar. En sonunda, nereye gittiğini görürüz: ilçe kar temizleme araçlarının park ettiği garaja gider. Ve reklamda ki dış ses şöyle der: “Bir kar temizleme aracını süren adamın kar temizleme aracına nasıl gittiğini hiç merak etmiş miydiniz? BU SÜRÜCÜ BİR VOLKSWAGEN İLE GİDİYOR.”

John Dewey’in dediği gibi “iyi ifade edilmiş bir soru, yarı yarıya çözülmüş bir sorundur.”

Pazarlama Hikayeleri
Pazarlama Örnekleri
Dora Aydın
Yazar: Dora Aydın