Volkswagen Grubu Tedarik Zincirinde Yapay Zeka Kullanıyor

Tedarik zincirinde yapay zeka için akıllı sürdürülebilirlik radarı: Porsche, Audi ve Volkswagen markaları, yalnızca doğrudan iş ortakları arasında değil, aynı zamanda çevre kirliliği, insan hakları ihlalleri ve yolsuzluk gibi sürdürülebilirlik risklerini erken bir aşamada belirlemek için Yapay Zeka (AI) kullanıyor.
Bu izleme sisteminin temeli, Avusturyalı start-up Prewave tarafından geliştirilen akıllı bir algoritmadır.

Teknoloji, 50’den fazla dilde ve 150’den fazla ülkede halka açık medya ve sosyal ağlardan tedarikçiyle ilgili haberleri belirleme ve analiz etme yeteneğine sahip. Tedarik zincirinde sürdürülebilirlik riski olduğuna dair herhangi bir gösterge varsa markaları bilgilendiriyor. Tedarik, daha sonra durumun gerçeklerine bakar ve karşı önlemleri başlatmayı düşünür. Bu şekilde yapay zeka, Volkswagen Grubu’nun sürdürülebilirlik gereksinimlerinin ihlalleri için proaktif bir erken uyarı sistemi sağlıyor. Tedarik zincirinde yapay zeka ile pilot proje Ekim 2020’de başladığından bu yana markalar 5.000’den fazla anahtar kelimeyi analiz etti ve 4.000’den fazla tedarikçiyi takip etmekte.

Tedarik zincirinde yapay zeka

Alt Seviye Tedarik Zincirlerinde Şeffaflık

“Prewave, riskleri hedefli bir şekilde yönetmemizi sağlayan bir sistem, bu sistem alt seviye tedarik zincirlerinde bile sorunsuz çalışmakta. Yapay Zeka, verilerin karmaşık analizini basitleştirerek iş ortaklarına doğrudan hitap etmemize ve sürdürülebilirlikte iyileştirmeler talep etmemize olanak tanır. Amaç, bunu tedarikçilerle ortaklık içinde başarmaktır”. Porsche AG Satın Alma Stratejisi ve Sürdürülebilirlik Başkanı Markus Wagner.

“Yapay zekanın temel avantajı, ilgili haberleri çevrimiçi olarak tanıyabilme ve bunu paket halinde iletebilme hızıdır. Bu, sürdürülebilirlik risklerini çok daha erken keşfetmemizi sağlıyor, böylece daha hızlı yanıt verebiliyoruz ”diyor Audi Satın Alma Stratejisi Başkanı Marco Philippi.

Volkswagen Grubu Satın Alma Stratejisi Başkanı Ullrich Gereke şunları ekliyor: “Sürdürülebilir ve adil bir tedarik zinciri sağlama sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz 2014 gibi uzun bir süre önce tedarikçilerimiz için sözleşmeli olarak sürdürülebilirlik kriterleri belirledik. 2019’dan beri ödül sürecinin bir parçası olarak standartlarımıza uygunluğu kontrol ettik. Prewave ile ortaklık yaparak, artık olası ihlalleri ortaya çıkarmak ve araştırmak için başka bir araca sahibiz ve böylece tedarikçilerimizin üretim tesislerinde iyileştirilmiş sosyal ve çevresel koşullara katkıda bulunuyoruz. ”   Tedarik zincirinde yapay zeka tüm bunlara imkan sağlıyor.

Otomotiv Endüstrisinde Amiral Gemisi Projesi

Otomotiv endüstrisindeki bu amiral gemisi projesinde Porsche, Audi ve Volkswagen ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Teknolojimiz, küresel olarak dağıtılmış binlerce tedarikçiyi gerçek zamanlı olarak sürdürülebilirlik riskleri için taramamıza olanak tanır. Prewave CEO’su Harald Nitschinger, makine öğrenimi ve otomatik dil işleme, bize asla manuel olarak elde edemeyeceğimiz bir yetenek sağlıyor: tedarik departmanlarının tedarikçilere proaktif bir şekilde yaklaşmaları için bir temel olarak tüm tedarik zinciri boyunca sürekli risk değerlendirmesi, “diyor.

Volkswagen Grubunun sürdürülebilirlik gereksinimleri, İş Ortakları için Davranış Kurallarında özetlenmiştir. Grup, sağlam temellere dayanan ihlal bildirimlerini çok ciddiye alır ve bunları sistematik bir şekilde takip eder. 2019’dan itibaren, tedarikçiler için bir sürdürülebilirlik derecelendirmesi olan S-Rating, Grup markaları tarafından zorunlu bir sipariş ödül kriteri olarak art arda tanıtıldı.

Automotive World

Çip krizi otomotiv sektörünü etkiliyor

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici