Hyundai Ioniq 5 Robotaksiye Dönüştü

Hyundai, 2023’te kullanılması planlanan Seviye 4 otonom taksi için Motional ile işbirliği yapıyor.

Hyundai ve geçtiğimiz yılın Mart ayında kurulan teknoloji firması Motional ile işbirliği yaparak tamamen otonom bir Ioniq 5 robotaksi ortaya çıkardı. Ioniq 5 robotaksi, Seviye 4 otonom teknolojisine sahip. Bu da sürücü kontrolü ele almadığı sürece otomobilin her durumda kendi kendine gidebileceği anlamına gelir. Kameralar, radarlar ve lidardan oluşan 30 dış sensörle donatılan Ioniq 5 robotaksinin nesneleri algılama yeteneği açısından “ultra yüksek menzil” sunduğu ve 360 ​​derecelik bir tarama sağladığı açıklanıyor.

Hyundai Ioniq 5 robotaksi

Teknolojiyi geliştiren Motional şirketi, otomobilin “yol inşaatı veya su basması gibi olağandışı bir senaryo” ile karşılaşması durumunda, bir operatörün aracın kontrolünü uzaktan devralacağını belirtiyor. Motional, Ioniq 5 robotaksinin Las Vegas’ta yüzbinlerce otonom yolculuk gerçekleştirdiğini iddia eden Lyft şirketi aracılığıyla 2023’te yolcu taşımaya başlayacağını söylüyor. 

Motional’ın başkanı ve CEO’su Karl Iagnemma; “Bu robotaksi, Motional’ın sürücüsüz bir geleceğin gerçeğe dönüşme vizyonunu temsil ediyor” dedi.

Robotaksi’ye dönüşen Hyundai Ioniq 5, 240 ila 300 mil arasında menzil sunan 58 kWh ve 73 kWh kapasiteli bataryalarla bu yılın başlarında görücüye çıktı. Robotaksi, önümüzdeki hafta Münih otomobil fuarında resmi olarak tanıtılacak.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici