Peugeot 9X8 Le Mans Hypercar

Peugeot 9X8 Le Mans Hypercar, 2022 FIA Dayanıklılık Şampiyonası’nda boy gösterecek.

PEUGEOT, motor sporlarında devrim yaratacak yeni otomobili PEUGEOT 9X8 Le Mans Hypercar’ı online platformda gerçekleştirdiği canlı yayınlanan bir etkinlikle tanıttı. PEUGEOT SPORT ENGINEERED tarafından PEUGEOT Design ekibiyle birlikte hazırlanan prototip hiper otomobil, markayı üst sınıf motorsporları sahnesinde temsil edecek. Yeni Peugeot 9X8 Le Mans Hypercar; üst sınıf sportif geçmişi, çağın ötesindeki tasarımı, yüksek verimlilik seviyesi ve ileri teknolojileriyle PEUGEOT’nun Neo-Performans vizyonuna uygun bir proje olarak dikkatleri üzerine çekiyor. 

Peugeot 9X8 Le Mans Hypercar
Peugeot 9X8 Le Mans Hypercar

PEUGEOT’nun en yeni dayanıklı yarış otomobili olarak nitelenen Peugeot 9X8 Le Mans Hypercar; isminde yer alan 9 rakamına da ilham kaynağı olan, 1992 ve 1993’te Le Mans 24 Saat yarışlarını kazanan PEUGEOT 905’in ve 2009’da Fransız Klasik Yarışı’nı kazanan PEUGEOT 908’in varisi olarak öne çıkıyor. Otomobilin adında bulunan X de, Hypercar’da kullanılan dört tekerlekten çekiş teknolojisini ve markanın motorsporları dünyasındaki elektrikliye geçiş stratejisini somutlaştıran hibrit güç aktarma sistemini ifade ediyor. En sonda yer alan 8 rakamı ise PEUGEOT’nun 208, 2008, 308, 3008 ve 5008 ile birlikte, PEUGEOT SPORT ENGINEERED etiketiyle donatılan ilk model olan 508 olmak üzere markanın güncel modellerinde kullandığı son rakamı temsil ediyor.

İlham aldığı tüm köklere rağmen, aerodinamik çözümleri ve özgünlüğü hemen fark edilen Peugeot 9X8 Le Mans Hypercar; PEUGEOT Sport Teknik Müdürü Olivier Jansonnie sorumluluğunda çalışan geliştirme mühendislerinin ve PEUGEOT Tasarım Müdürü Matthias Hossann liderliğindeki tasarım ekibinin ortak çalışmalarıyla oluşturuldu.

Peugeot 9X8 Le Mans Hypercar
Peugeot 9X8 Le Mans Hypercar

2022 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda (FIA WEC) iki otomobil olarak mücadele edecek olan PEUGEOT 9X8 Le Mans Hypercar, FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) ve ACO (Automobile Club de l’Ouest) tarafından, dayanıklılık yarışlarının eski LMP1 kategorisinin yerini alan yeni Le Mans Hypercar (LMH) sınıfı yönetmeliklerine göre şekillendi. Yeni yönetmelikteki aerodinamiyle ilgili teknik kurallarda yapılan esneklikler ise PEUGEOT tasarım ekiplerinin daha özgür çalışmasına ve yeni düşünce tarzlarının oluşmasına izin verdi. 

Peugeot 9X8 Le Mans Hypercar
Peugeot 9X8 Le Mans Hypercar

PEUGEOT 9X8’in dış tasarımı için gösterilen özen, otomobil içerisinde de gösterilmiş. “Bugüne kadar tamamen işlev odaklı, özgün olmayan ve marka kimliği de olmayan yarış otomobili kokpitine özel bir yaklaşım getirmek istedik” sözleriyle kokpiti değerlendiren PEUGEOT Tasarım Müdürü Matthias Hossann, “Renk şemamız ve PEUGEOT’nun i-Cockpit iç tasarım imzasının birleşimi; 9X8’in kokpitine özgün bir görünüm kazandırırken, aracın iç mekan çekimlerinde hemen bir PEUGEOT olarak tanınmasını da sağladı” ifadelerini kullandı. PEUGEOT CEO’su Linda Jackson ise “PEUGEOT Design ve PEUGEOT Sport ekiplerini çok iyi tanıyorum ve her zaman kaliteli, yenilikçi işler üretiyorlar. Ama itiraf etmeliyim ki Peugeot 9X8 Le Mans Hypercar beni büyüledi. Gerçekten de muhteşem. Yenilikçi, akıcı çizgilerinin bu kadar güçlü bir marka kimliği yayma şekli ustaca” şeklinde konuştu. 

Peugeot 9X8 Le Mans Hypercar
Peugeot 9X8 Le Mans Hypercar

Otomobilin arka kısmına PEUGEOT HYBRID4 500KW güç aktarma sisteminin parçası olarak; 2,6 litre hacimli, turbo, 90 derece açılı, V6 silindirli içten yanmalı bir motor konumlandırılmış. 500 kW (680 bg) üreten motor Nisan ayından bu yana testlere tabi tutuluyor. Otomobilin önünde ise 200 kW motor jeneratör ünitesi, yedi vitesli sıralı şanzıman ve batarya yer alıyor. İleri teknolojiye sahip güçlü, 900 volt gibi yüksek voltajlı ve yüksek yoğunluklu batarya, PEUGEOT Sport ve TotalEnergies’in bir yan kuruluşu Saft işbirliği ile geliştirildi. 

PEUGEOT 9X8 Teknik Özellikleri

  • Sınıf: Le Mans Hypercar (LMH)
  • Uzunluk: 5,000mm
  • Genişlik: 2,080mm
  • Yükseklik: 1,180mm
  • Dingil mesafesi: 3,045mm
  • Güç-aktarma sistemi: PEUGEOT HYBRID4 500KW (dört tekerlekten çekiş)
  • Arka güç-aktarma sistemi: 500 kW (680 HP), 2,6 litre twin-turbo, 90 derece açılı V6 silindirli içten yanmalı benzinli motor + yedi vitesli sıralı şanzıman.
  • Ön güç-aktarma sistemi: 200 kW elektromotor-jeneratör + tek oranlı redüktör
  • Batarya: PEUGEOT Sport, TotalEnergies/Saft tarafından ortaklaşa tasarlanan yüksek yoğunluklu, 900 voltluk batarya
  • Yakıt ve Yağlar: TotalEnergies
Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici