Motor Arıza Işığı Neden Yanar?

Motor Arıza Işığı Neden Yanar? Yandığında yapılması gerekenler hakkında birçok açıklama bulunur ancak genel olarak bu arıza uyarıcı ışık yandığında çok geniş bir alanı ifade ettiğinden belirli bir yöntem söylemek kolay değildir.

Motor Arıza Işığı Neden Yanar? Genel özellik itibariyle araçlarımızda gördüğümüz uyarı ışıkları genelde bir arızayı veya bir ihmali işaret eder ve motor arıza ışığı da bunlardan biridir. Ancak bu ışığın özelliği belirli bir arızayı işaret etmemesidir. Çünkü motorun çalışma kombinasyonu içinde yer alan herhangi bir parçasında veya motora bağlı olarak duran yardımcı parçaların herhangi birinde bir arıza belirtisi ortaya çıktığında bu ışık yanmaktadır.

İçindekiler

Motor Arıza Işığı Neden Yanar? Motor Arıza Işığının Kapsamları

Bu arıza ışığının kapsamları motor ve şanzıman bağlantıları, ateşleme bölümleri, yakıt enjeksiyon elemanları, motor soğutma elemanları ve motorun elektrik ile ilgili diğer yardımcı parçaları ile özetlenebilir. Gördüğünüz gibi aracın kalbi ve kalbini ilgilendiren tüm arıza veya uyarıları tek bir ışık belli etmektedir. Bu nedenle de arıza ışığının yandığını gördüğünüzde dikkat etmeniz gereken bazı anlamlar var. Bu anlamları bildiğinizde aracınızla ilgili aksiyonları ve önlemleri alabilirsiniz. Işık ciddi bir soruna işaret edebileceğinden mutlaka önem vermelisiniz.

motor arıza ışığı neden yanar?

Sarı Işık

Motor arıza ışığının sarı renkte yandığını gördüğünüzde fazla endişelenmenize gerek yok ancak bu ışığın anlamı motorun bir şekilde tehdit altında olduğu ve kendisini koruma altına aldığıdır. Motor belirli bir sorunla karşılaştığında sistemsel olarak bazı fonksiyonel önlemler alarak kendisini koruma altına alır. Bu durumda servise gitmek gerekmektedir. Servise gidinceye kadar aracı kullanmak güvenlidir. Ancak uzun süre bu halde kullanılması tehlikeli sayılabilir.

motor arıza ışığı neden yanar

Kırmızı Işık

Motor arıza ışığı kırmızı yandığında mutlaka aracı durdurup bir servise göstermek gerekiyor. Bu ışık ciddi bir tehdidi ifade etmektedir. Mutlaka aracı stop ettirmek gerekiyor. Motor ciddi bir hasara uğrayabilir. Yanma, patlama, kilitlenme gibi ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Kesik Kesik Yanan Işık

Işık yanıp yanıp sönüyorsa mutlaka çalışma sırasında bir hasara işaret eder. Çok basit bir hata da olabilir büyük de. Bu nedenle direkt yanmasını beklemeden yetkili bir servise danışmanızda yarar vardır.

Işık Nasıl Söner?

Motor arıza ışığı hatanın belirlenmesi ve onarılması sonucunda hemen sönmeyebilir. Çünkü yeni teknoloji tüm araçlarda bu ışığın yanmasını ve sürdürülmesini sağlayan, hata raporunu kayıt altına alan elektronik bir sistem vardır. Basit bir ifadeyle anakart da denilen bu cihaz elektronik ölçüm aletleri ile incelenir ve hatanın rapor kaydından hata bulunur. Ardından hatanın giderilmesi ve giderildikten sonra da sistem üzerinden sıfırlama işleminin yapılması gerekir. Ancak sarı ışık bazı durumlarda kendiliğinden sönebilir. Örneğin gevşemiş bir kapak sıkıldığında, benzin kapağı açık kalmışsa tekrar kapandığında veya yağ değiştirildiğinde kendiliğinden ışık sönebilmektedir. Hafif öncelikli arıza kayıtları içeren ikazlarda hata giderildiğinde ışığın söndüğü görülmüştür.

Teknik Bilgi kategorisindeki diğer yazılarımızı inceleme için hemen buraya tıkla

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici