BMW iX Yılın Son Çeyreğinde Türkiye’de Olacak

Bavyeralı markanın elektrikli mobilite alanındaki amiral gemisi BMW iX iki farklı seçenekle gelecek.

BMW’nin elektrikli mobilite alanındaki amiral gemisi iX yollara çıkmaya hazır. Markanın yüksek menzil ve performansı bir arada sunan tamamen elektrikli ilk SAV modeli olan BMW iX, xDrive50 ve xDrive40 versiyonlarıyla 2021 yılının son çeyreğinde Türkiye pazarına sunulacak.

BMW iX

Çift elektromotora, BMW xDrive elektrikli dört çeker sistemine ve gelişmiş teknolojilere sahip olan BMW iX, sürüş keyfi, çok yönlülük, sürdürülebilirlik ve lüksü yeniden yorumluyor. WLTP normlarına göre tam şarj ile sürücülerine yaklaşık 630 km’lik menzil sunan BMW iX xDrive50, 523 bg güç ve 765 Nm tork verileri sayesinde 0’dan 100 km/s hıza sadece 4.6 saniyede ulaşabiliyor. WLTP normlarına göre tam şarj ile yaklaşık 425 km yol giden BMW iX xDrive40 ise 326 bg güç ve 630 Nm tork değerleriyle 0-100 km/s deparını 6.1 saniyede tamamlıyor. BMW iX xDrive40, BMW iX’in DC hızlı şarj altyapısı sayesinde yaklaşık 35 dakikada yüzde 80 doluluğa ulaşırken, on dakikalık şarjla yaklaşık 120 km sürüş menzili sunuyor. 

BMW iX

BMW iX’te beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi bulunuyor. BMW iX’in yol tutuş yetenekleri ve kabin içindeki konfor seviyesi, sınıfında öncü “Carbon Cage” ile sağlanırken, 0.25 Cd’lik sürtünme katsayısı sunan alüminyum uzay çerçevesi de yüksek sürüş menziline katkıda bulunuyor.

BMW iX

Uzunluk ve genişlik bakımından BMW X5 ölçülerinde olan BMW iX, inovatif çizgileriyle Spor Aktivite Aracı (SAV) segmentine yeni bir yorum getiriyor. BMW’nin yeni tasarım dilinin sembolü geniş Böbrek Izgara tüm elektronik sürüş asistan sistemlerini barındırmasının yanı sıra, oda sıcaklığında 24 saat içinde küçük çizikleri onarabilen kendi kendini iyileştirme teknolojisiyle de fark yaratıyor. 

BMW iX

BMW iX‘in çığır açan tasarımı ‘‘Shy Tech’’ ilkesiyle tasarlanan kabininde de kendini gösteriyor. ‘‘Shy Tech’’ ilkesi yalnızca kullanıldığı zaman işlevlerini ortaya çıkaran teknolojik yaklaşımı ifade ediyor. Bu yaklaşım, fazla görünür olmayan hoparlörler, sıra dışı tasarlanan havalandırma kanallarında da kendini belli ediyor. Böylece, BMW Group bir modelinde ilk defa hoparlörlerini koltuk yapısına entegre etme seçeneğini kullanıcılarına sunuyor. Yine ilk kez bir BMW modelinde kullanılan altıgen şekilli direksiyon simidi ve yeni nesil BMW İşletim Sisteminin bir parçasını oluşturan 12.3 ve 14.9 inçlik kombine BMW Kavisli Ekran, fütüristik sürüş keyfine vurgu yapıyor.

BMW iX

BMW iX’te BMW modellerinde şimdiye kadar kullanılan en büyük cam tavanla sunuluyor. Cam tavan, iç mekanı doğrudan güneş ışığından korumak için tek bir düğmeye basılarak etkinleştirilebilen elektrokromik gölgeleme özelliğine de sahip. Lamine cam yapı, hem ultraviyole ışınlarına karşı optimum koruma hem de mükemmel bir akustik konforu standart olarak sunabiliyor. Cam tavan, bir iç kaplamaya sahip olmak yerine, otomotiv endüstrisinde iç mekanı gölgelendirmek için PDLC (Polimer Dağılımlı Sıvı Kristal) teknolojisini kullanan türünün tek örneği olarak dikkat çekiyor.

BMW iX

BMW iX, standart olarak araç içi sıcaklığını ve havalandırma ayarlarını hem arkadaki yolcular hem de sürücü ve ön taraf için ayrı ayrı kontrol edilebilmesini sağlayan dört bölgeli klima sistemiyle geliyor. Otomobilin içindeki havayı daha etkin bir şekilde temizlemek için nanofiber filtre teknolojisi kullanan klima sistemi, BMW iX’te standart olarak ön ısıtma ve ön iklimlendirme işlevi de görüyor. BMW iX, iç mekanın ısınmasına yardımcı olmak için gösterge paneli, torpido gözü, kapı paneli, orta kol dayama ve direksiyon simidi için verimli yüzey ısıtma seçeneği sunan ilk model olarak da ön plana çıkıyor.

BMW iX’te standart olarak 655 Watt gücünde Harman Kardon Surround Ses Sistemi sunuluyor. İlk kez opsiyon olarak sunulan Bowers & Wilkins Surround Ses Sistemi ise ses deneyimini farklı bir boyuta taşırken, BMW iX’i dört tekerlekli bir konser salonuna dönüştürüyor.

BMW iX

BMW iX’in üretim süreçlerinde kullanılan malzemeler sürdürülebilirliğe verilen önemi gösteriyor. En son teknolojiyle bir araya gelen doğal ve geri dönüştürülmüş malzemelerin yaygın kullanımı otomobilin her alanında kendini gösteriyor. Hammadde ve üretim yöntemlerini seçerken uygulanan sürdürülebilirlik odaklı yaklaşıma uygun olarak BMW iX’in FSC sertifikalı ahşap ve kapı panellerinde, koltuklarında, orta konsol ve zemin panellerinin yüzeylerinde yüksek oranda geri dönüştürülmüş plastik kullanılıyor. Koltuklar ve gösterge paneli için kullanılan derinin yüzeyi doğal bir zeytin yaprağı özü ile işlenirken, böylelikle çevreye zararlı üretim kalıntıları önlenmiş oluyor. BMW iX’in paspasları da plastik şişelerin geri dönüştürülmesiyle elde edilen malzemeyle üretiliyor. 

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici