Tesla Cybertruck

İçindekiler

Tesla Cybertruck: Genel Bakış

Tesla Cybertruck, dışarıdan bakıldığında uzaylılar tarafından tasarlanmış gibi görünüyor, ayrıca çok satan tüm araçlara meydan okuyacak yeteneklere sahip. Çizilmeye dayanıklı paslanmaz çelikten yapılmış keskin kenarlı bir dış cepheye sahip olan Tesla’nın tamamen elektrikli kamyoneti farklı bir görüntüye sahip. Mevcut dört tekerlekten çekiş ile birlikte, Cybertruck 6350 kilogram’a kadar çekebiliyor ve tahmini 500km den fazla sürüş menziline sahip. Bu sadece en pahalı model için geçerliyken, en ucuz Cybertruck 39.900 $ ‘dan başlıyor. Elbette, resmi olarak ne zaman satışa çıkacağı da dahil olmak üzere Cybertruck hakkında bilmediğimiz çok şey var. Şu anda tahmini olarak, ilk sürümlerin 2021’in sonlarında üretime başlayacağı düşünülüyor.

Tesla Cybertruck 2022
Tesla Cybertruck 2022

Yenilikler Neler?

Tesla, serisini Amerika’daki en popüler gövde stillerinden biri olan kamyoneti baz olarak geliştiriyor. Hem bir elektrikli araç hem de bir pikap için ciddi derecede etkileyici istatistiklere sahip olan Cybertruck, ülkesinde pikapların çok fazla sattığı göz önüne alınırsa, şirkete potansiyel olarak güçlü bir gelir sağlayacaktır. Ford ve General Motors, önümüzdeki iki yıl içinde kendi elektrikli versiyonlarına sahip olacaklarını söylese de, Tesla’nın diğer önemli rakipleri Bollinger B2 ve Rivian R1T olarak görülüyor.

Tesla Cybertruck
Tesla Cybertruck Arka Kısım

Fiyatlandırma ve Hangisi Satın Alınır?

Tesla Cybertruck 2022

Cybertruck, her birinin sahip olduğu elektrik motorlarının sayısına bağlı olan üç farklı konfigürasyonuyla satışa sunulacak. Dört tekerlekten çekiş, tek motorlu versiyon dışında hepsinde standart olsa da, her ilave motor daha hızlı hızlanma, daha uzun sürüş aralığı ve daha fazla tork anlamına geliyor.

Motor, Şanzıman ve Performans

Cybertruck, üç elektrik motoruyla sunulacak. Tek motorlu pikapta sadece arkadan çekiş sunulurken, iki ve üç motorlu modellerde dört tekerlekten çekiş bulunuyor. Teslanın, 6,5 saniyede sıfırdan saatte 100 kilometre hıza çıkacağı ve maksimum saatte 180 kilometre hıza ulaşacağı iddia ediliyor. Çift motorlu Cybertruck’ın sadece 4,5 saniyede saatte 100 kilometreye ulaşacağı ve en fazla saatte 193 kilometre hıza sahip olacağı bildiriliyor. Maksimum performans arayanlar, Tesla’nın saatte 210 kilometre hıza ulaşacağını söylediği üç motorlu model ile 3 saniyede sıfırdan saatte 100 kilometre hıza ulaşacak olan üç motorlu modeli takdir edeceklerdir. Tüm Cybertrucks’lar, yükseltilebilen veya alçaltılabilen ve 16 inçe kadar yerden yükseklik sağlayan ayarlanabilir bir havalı süspansiyona sahip.

Tesla Cybertruck 2022
Tesla Cybertruck

Çekiş ve Taşıma Kapasitesi

Cybertruck gerçekten Tesla’nın iddia ettiği kadar tork gücüne sahip olursa, Ram 1500 gibi popüler alternatiflerden daha yüksek bir maksimum puana sahip olacaktır. Tek ve çift motorlu Tesla’lar sırasıyla 3400 ve 4500 kilogram maksimum çekme oranına sahipken, Üçüncü bir motora sahip modeller, 6350 kilogramlık bir ağırlığı çekebilecek.

Menzil, Şarj ve Pil Ömrü

Tesla, elektrikli pikabına güç verecek pillerin boyutunu açıklamadı. Bununla birlikte, her modelde 250 kW’lık bir şarj kablosu bulunacağı ön görülüyor. Sürüş menzili motor sayısına göre değişiyor, Tesla, tek motorun 400km’den fazla menzile sahip olduğunu, çift motorların 480km’den fazla menzile sahip olduğunu ve en üst düzey olan tri-motor seçeneğinin 800km’den fazla mesafeye kadar pil ömrünün olacağı düşünülüyor.

İç Mekan Dizaynı

Tesla Model 3’ün iç mekanının minimalist olduğunu düşünenler, Cybertruck’ın sade kabinini gördüklerinde bu tepkiyi yeniden yaşayacaklar gibi görünüyor. Pek çok standart özellik ve seçenek açıklanmamış olsa da, ilk görüntülerde yalnızca tek bir büyük dokunmatik ekranın hakim olduğu döşeme benzeri bir gösterge paneli gösteriliyor. Dört köşeli direksiyon simidi bir tür aydınlatılmış ekrana sahip gibi görünüyor, ancak hiçbir bilgi şuan için doğrulanmadı. Cybertruck ayrıca altı kişiye kadar oturulabilecek ve 6,4 fitlik kargo yatağı 100 fit küp hacim sunuyor. Aynı zamanda, dört tekerlekli ve motosikletleri yüklemek için bir rampa görevi gören şık bir sürgülü bagaj kapağına sahip.

Tesla Cybertruck 2022
Tesla Cybertruck İç Mekan

Multimedya Ekranı

İç mekanın çoğunda olduğu gibi, Cybertruck’un multimedya sistemiyle ilgili ayrıntılar da büyük ölçüde gizemini koruyor. Bununla birlikte, her modelin gösterge panelinin ortasına yatay olarak monte edilmiş 17 inç büyüklüğünde bir dokunmatik ekrana sahip olacağını biliyoruz.

Güvenlik ve Sürücü Yardımı Özellikleri

Her model Tesla’nın kendi kendine sürüş Otopilot özelliğine sahip olacak ve şirket, 7000 $ karşılığında Tam Otomatik pilot seçeneği de sunacağını söylüyor. Ayrıca başka sürücü destek teknolojilerinin de mevcut olmasını bekliyoruz.

Garanti ve Bakım Kapsamı

Tesla, mevcut modellerinde kapsamlı bir garanti sağlıyor, ancak herhangi bir ücretsiz bakım içermiyor.

Kaynak

Renault Taliant Sahneye Çıkmaya Hazırlanıyor.

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici