Tesla Otonom Sürüş

Tesla otonom sürüş videosunu youtube hesabında paylaştı. Sürüşün oto pilot ile bu kadar ileri seviyede olması, ileride bizleri tamamen otonom sürüşlerin beklediğinin bir göstergesi gibi duruyor.

Teslanın web sitesinde alınan bilgilere göre. Otopilot, direksiyonun arkasındaki güvenliği ve rahatlığı artıran gelişmiş bir sürücü destek sistemidir. Doğru kullanıldığında, Otomatik Pilot, sürücü olarak genel iş yükünüzü azaltır. 8 harici kamera, bir radar, 12 ultrasonik sensör ve güçlü bir yerleşik bilgisayar, yolculuğunuzda size rehberlik edecek ek bir güvenlik katmanı sağlar. Eylül 2014 ile Ekim 2016 arasında üretilen arabalarda bir kamera ve daha az güçlü radar ve ultrasonik sensörler bulunur.

Fakat bunlara karşın Oto pilot ve Tam Kendi Kendine Sürüş Yeteneği, ellerini direksiyonda tutan ve her an devralmaya hazır olan, tamamen dikkatli bir sürücü ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu özellikler zamanla daha yetenekli hale gelecek şekilde tasarlanırken, şu anda etkinleştirilmiş özellikler aracı otonom yapmaz.

İçindekiler

Tesla Otonom Sürüş Oto pilot ve Tam Kendi Kendine Sürüş Yeteneği Özellikleri

Otopilot, arabanızı satın almadan önce veya teslim edildikten sonra satın alınabilen bir sürücü yardım özellikleri paketidir ve Tesla’nıza sürüşü daha güvenli ve daha az stresli hale getiren yeni işlevler getirir. Mevcut paketler şunları içerir:

Oto pilot

  • Trafiğe Duyarlı Seyir Kontrolü: Aracınızın hızını çevredeki trafiğin hızıyla eşleştirir
  • Otomatik Sürüş: Açıkça işaretlenmiş bir şeritte direksiyonu yönlendirmeye yardımcı olur ve trafiğe duyarlı hız sabitleyici kullanır

Tam Kendi Kendine Sürüş Yeteneği

  • Otopilotta Gezinme (Beta): Şerit değişiklikleri önerme, kavşaklarda gezinme, otomatik olarak dönüş sinyalini devreye alma ve doğru çıkışı alma dahil olmak üzere arabanızı otoyolun rampasından rampanın dışına doğru aktif bir şekilde yönlendirir.
  • Otomatik Şerit Değiştirme: Autosteer devreye girdiğinde otoyolda bitişik bir şeride gitmeye yardımcı olur.
  • Otopark: Tek bir dokunuşla arabanızı otomatik olarak paralel veya dikey olarak park etmenize yardımcı olur.
  • Akıllı Çağırma: Arabanız sizi bir park yerinde bulmak için gerektiğinde nesnelerin etrafında manevra yaparak daha karmaşık ortamlarda ve park alanlarında gezinir.
  • Trafik ve Dur İşareti Kontrolü (Beta): Dur işaretlerini ve trafik ışıklarını tanımlar ve aktif gözetiminiz ile yaklaşırken arabanızı otomatik olarak yavaşlatır

Şu anda etkinleştirilmiş özellikler, aktif sürücü denetimi gerektirir ve aracı otonom yapmaz. Bu özelliklerin etkinleştirilmesi ve kullanılması, milyarlarca millik deneyimin gösterdiği gibi, insan sürücülerinin çok ötesinde güvenilirlik elde edilmesine ve bazı yetki alanlarında daha uzun sürebilen düzenleyici onaylara bağlıdır. Bu kendi kendine sürüş özellikleri geliştikçe, arabanız kablosuz yazılım güncellemeleri yoluyla sürekli olarak yükseltilecektir.

Diğer video içerikleri için tıklayın.

Kaynak

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici