Toyota Yaris Cross Üretimine Başlandı

Yeni Toyota Yaris Cross’un üretimi markanın Fransa’daki Valenciennes fabrikasında start aldı.

Toyota, şehirli SUV modeli Yaris Cross’un üretimine başladı. Aracın Valenciennes’deki fabrikada gerçekleştirilen üretimi için Toyota, 400 milyon Euro yatırım gerçekleştirerek, dördüncü nesil Yaris ve tamamen yeni Toyota Yaris Cross’un fabrikada aynı hatta üretilmesini sağladı. Güncellemelerle birlikte Toyota’nın Fransa’daki TMMF fabrikasının yıllık üretim kapasitesinin 300 bin araca çıktığı açıklanıyor. Toyota Yaris Cross üretimiyle birlikte Fransa’daki Toyota fabrikasında toplam çalışan sayısı ise yaklaşık 5 bin kişiye ulaştı.

Toyota’nın 2025’te toplam satışlarda yüzde 90 oranında elektrik motorlu araç satış planı kapsamında, yeni Toyota Yaris Cross’un düşük CO2 emisyonlu hibrit versiyonunun yoğun olarak tercih edilmesi bekleniyor.

Toyota Yaris Cross Fabrikasından Görüntü

Toyota’nın GA-B platformu üzerine geliştirilen Yaris Cross, Avrupa’da TNGA mimarisiyle üretilen 8’inci model oldu. Üretimin başlaması, aynı zamanda Toyota’nın yerelleştirme stratejisinin ilerlemesinin ve üretim kapasitesini artırmasının da altını çiziyor. Toyota Yaris Cross modeli, Toyota’nın 2025’te Avrupa’da 1.5 milyon satış adedi planıyla büyüme hedefinin önemli bir parçası olacak.

Toyota, Polonya fabrikasında da hibrit şanzıman ve elektrikli motorların üretimine başladı. Toyota Yaris ve Yaris Cross için 1.5 litrelik TNGA benzinli ve tam hibrit güç üniteleri bu fabrikada üretilecek. Toyota aynı zamanda, 2021 Yılın Otomobili seçilen Yaris’in artan talebini karşılamak adına, Çekya’daki fabrikasında da kapasiteyi artırmak ve tesisi modernleştirmek üzere yatırımlar gerçekleştirdi.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici