Yeni Nesil Honda SENSING Elite Güvenlik Sistemi 2021

Honda, Seviye 3 otomatik sürüş özelliklerine sahip yeni nesil Honda SENSING Elite güvenlik sistemini piyasaya sürdü.

Honda Motor Co. Ltd., Honda SENSING Elite ile donatılmış Honda Legend EX’in Japonya’da satışlarına başlayacak.

Honda, küresel güvenlik sloganı olan “Herkes için Güvenlik” temelinde çarpışmadan uzak bir toplum gerçekleştirme çabasında. Honda ayrıca güvenlik teknolojilerinin araştırma ve geliştirilmesinde uzun süredir ön saflarda yer almaktadır. Honda SENSING Elite ile donatılmış Legend’in piyasaya sürülmesi, gelişmiş güvenlik teknolojisi alanında bir sonraki adımı temsil ediyor.

Honda SENSING Elite, Honda’nın Avrupa otomobil serisinde standart olarak bulunan Honda SENSING’in işlevselliğine dayanıyor.

Araç kontrolü için sistem, 3 boyutlu yüksek çözünürlüklü haritalardan ve küresel navigasyon uydu sisteminden (GNSS * 3) alınan verileri kullanarak aracın konumunu ve yol koşullarını belirler. Birkaç harici sensör kullanarak aracın 360 derecelik çevresini algılar. Sistem aynı zamanda araç içerisine monte edilen izleme kamerası ile sürücünün koşullarını takip eder. Böylesine geniş bir bilgi yelpazesine dayanarak, ana ECU doğru tanımaları, tahminleri ve kararları vererek sürücünün yüksek kaliteli ve pürüzsüz bir sürüş elde etmesine yardımcı olmak için hızlanma, fren ve direksiyon girdilerine yüksek seviyeli bir kontrol uygular.

Honda SENSING

Güvenlik ve güvenilirliğe en yüksek önceliği veren sistem, toplamda yaklaşık 10 milyon olası gerçek dünya durumunun tahmin edildiği simülasyonları kullandı. Toplamda yaklaşık 1,3 milyon kilometre uzunluğundaki otoyolda test araçlarını sürerken birkaç gösteri testi yapıldı. Ayrıca sistem, cihazlardan herhangi birinde bir sorun olması durumunda güvenlik ve güvenilirliği sağlamak için yedekli sistem tasarımına sahiptir.

Yeni Legend modeli için özel olarak tasarlanmış dış donanımda mavi aksesuar ışıkları ve özel bir alüminyum jant bulunur. Mükemmel bir sedana yakışan bir görünümün daha da iyileştirilmesi için otomatik sürüş ekipmanı ile donatılmıştır.

Sürekli gelişim gösteren teknoloji ve bilimin nimeti olan araçlarda güvenlik paketi adından da anlaşılacağı üzere hem aracı hem de şoförü anlık tehlike arz edebilecek durumlarda en az hasarla kurtarmaya yönelik geliştirilen sistemlerdir. Bu sistemler ABS, ASR, EBV, VSA, ACC, ESR, TSA, ASS olmak üzere çeşitli gruplara ayrılır.

Bu modele özel iç donanım, boyutlar, renkler, parlaklık ve diğer ayrıntıların yanı sıra 12,3 inç tam LCD grafik ölçere sahip Honda SENSING Elite gösterge ışıkları içerir. Bu ekipman, çalışma durumu, mevcut durum ve kontrolü sürücüye geri aktarma taleplerinin sezgisel olarak anlaşılmasını sağlamak için benimsenmiştir.

İçindekiler

Honda SENSING Elite’in Temel Özellikleri

Honda SENSING, bir çok farklı özellik sunuyor.

“Eller Serbest” İşlevselliği

Ayarlanabilir Hız Kontrolü (ACC), Düşük Hız Takibi ve Şerit Takip Sistemi (LKAS) etkinleştirilmiş bir sürüş sırasında, otobanda belirli koşullar sağlandığında, sürüşe yardımcı olacaktır.

Şerit Takip Sistemi

Sistem, bir şerit içinde arabanın sürülmesine ve öndeki aracın takip edilmesine yardımcı olur. Sistem, önceden ayarlanmış araç hızını korurken aracı şeridin ortasında sürüyor. Önde bir araba olduğunda, sistem uygun bir takip mesafesini koruyor.

Eller serbest Fonksiyonlu Aktif Şerit Değiştirme Yardımı

Adaptif Şerit Sürüşü kullanarak sürüş sırasında, sürücü güvenli çevreyi onayladığında ve dönüş sinyalini verdiğinde, sistem şerit değiştirme için hızlanma / yavaşlama ve direksiyona yardımcı olur.

Eller serbest İşleviyle Aktif Şerit Değiştirme

Adaptif şerit sürüşü yaparken, sürücü  Eller serbest işleviyle aktif şerit değiştirme özelliğini açtığında, sistem durumu değerlendirir ve belirli koşullar altında diğer aracın şerit değiştirmesine veya geçmesine yardımcı olur. Sistem öndeki bir aracın düşük hızda sürüldüğünü algıladığında, sistem sürücüyü bilgilendirir ve ardından geçiş ve orijinal şeride geri dönmeye yardımcı olur.

Trafik Sıkışıklığı Pilotu

Adaptif şerit sürüşü kullanarak sürüş sırasında, araç belirli koşullar altında trafik sıkışıklığına yakalandığında, sistem sürücü adına aracın çevresini izlerken hızlanma, frenleme ve direksiyon kontrolünü ele alır. Sistem, öndeki aracın hızına göre uygun bir takip mesafesini korurken aynı şeritte sürüyor, duruyor ve sürmeye devam ediyor. Araç sistemin kontrolü altındayken, sürücü navigasyon ekranında televizyon / DVD izleyebilir veya bir hedef adresi aramak için navigasyon sistemini çalıştırabilir, bu da trafik sıkışıklığında sürüş sırasında sürücünün yorgunluğunu ve stresini azaltmaya yardımcı olur.

Honda SENSING

Acil Durdurma Yardımı

Sürücü tepkisiz kalırsa, sistem, tehlike ışıkları ve korna kullanarak çevredeki diğer araçları uyarırken aracın yavaşlamasına ve durdurulmasına yardımcı olacaktır. Bir yol kenarı olduğunda, sistem, araç güvenli bir durma için yol kenarına ulaşana kadar yavaşlamaya ve şerit değişikliklerine yardımcı olur.

İnsan Makine Arayüzü (HMI)

Arayüz, sürücünün sistemin işletim durumunu, sürüş durumunu ve sistem tarafından yayınlanan devir taleplerini anında tanımasını sağlar. Honda SENSING Elite gösterge lambaları direksiyon simidine, navigasyon ekranının üst kısmına ve torpido gözüne yerleştirilmiştir. Eller Serbest İşlevi etkinleştirildiğinde, direksiyon simidindeki gösterge ışığı yanar ve trafik sıkışıklığı pilotu etkinleştirildiğinde diğer gösterge ışıkları da mavi ışıkla yanar.

Sistem devir teslimini talep ettiğinde, tüm gösterge ışıkları renklerini turuncuya çevirir ve sürücüye anlaşılması kolay bir mesaj göndermek için yanıp söner. Büyük 12,3 inçlik tam LCD ölçüm cihazı aynı zamanda sistemin çalışma durumunu, sürüş durumunu ve devir taleplerini basit ama anlamlı bir şekilde gösterir.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici