Drone ile İlaçlama Dönemi

Drone ile ilaçlama dönemi başlıyor. Yakın zamanda hayatımıza hızlı bir giriş yapan drone teknoloji kısa sürede bir çok alanda kullanılarak işleri kolaylaştırıyor. Drone teknolojisi şimdi de tarım arazilerinin ilaçlanması için kullanılmaya başlanıyor, üstelik her hangi bir insan müdahalesi olmadan. Bu tarım arazilerinin ilaçlanması konusunda yeni bir dönemin başlangıcı.

Tarım arazilerinin güvenliğinin sağlanabilmesi adına Japonya, tarlalarda zarara neden olan böceklerin ilaçlanmasını insansız hava aracı olan dronelar ile sağlayacak. Aslında tarım arazilerinde ilaçlamanın hava araçları kullanarak yapılması yeni bir teknoloji değil ancak her hangi bir insan müdahalesi olmadan ilaçlama işleminin drone teknolojisi ile tamamlanması bir ilk olacak.

Tarımın en önemli iş imkânlarından biri olduğu Japonya’da arazilere zarar veren haşerelerin öldürülmesinde pratiklik ve hız büyük önem taşıyor. Japonya’da üretilen ürünler için topraksız üretim yöntemleri kullanılıyor ve bununla beraber şeker pancarı, buğday, pirinç ve çay gibi ürünlerin yetiştirilmesi için çalışılıyor.

drone teknolojisi

Drone ile İlaçlama Hızlı, Pratik, Ekonomik ve Doğa Dostu

Dolayısıyla birim alandan elde edilecek verimin artırılması da hız ve pratikliğe dayanıyor. Ayrıca drone teknolojisinin elektrik ile çalışması yakıt tasarrufu sağlayarak doğaya da zarar vermiyor. Bu nedenle bu işi en hızlı, pratik, ekonomik ve doğa dostu bir şekilde yapmanın yolu tarımda drone teknolojisi kullanmak olarak görünüyor.

Topraktaki pestisit yani zararlı organizmaların üremesi için yapılması gereken ilaçlama görevini üstlenecek dronelerın bu hizmeti aynı zamanda kızıl ötesi ışınlar ve drone üzerinde bulunan termal kameralar ile de desteklenecek. Optim isimli şirket ve Saga Üniversitesi iş birliği ile yürütülecek bu proje kapsamında tarım arazilerindeki haşere ilaçlaması hızlı, etkili ve insan sağlığının olumsuz etkilenmesinden kurtaracak bir yöntem.

Proje henüz test aşamasında olsa da yetkililere göre şu anda bile 50 farklı tür haşere imhasında dronelar son derece etkili oldu. Agri Drone isimli insansız hava aracı ilk önce Saga şehrinde patates ve soya bitkilerinin korunması için kullanılacak. Drone ile ilaçlama tarım arazilerinin ilaçlanmasında kullanılabilecek, bir çok avantajı bulunan bir alternatif araç. Bu ayrıca zararlı haşereleri elektrik enerjisi ile yok etmek anlamına geliyor.

drone teknolojisi 2

Drone hakkında yapılan ön anketler sonucunda Japonya’daki çiftçilerin bu çalışmaya sıcak baktığı belirlendi. Drone ile ilaçlama yönteminin ülkemizde ne zaman kullanıma geçeceği ve ne kadar yaygın olacağı merak konusu. Drone teknoloji kullanarak üretilen, Dünyanın İlk Multicopter’i yazımızda ilginizi çekebilir.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici