Porsche Taycan Turbo S, Saatte 165 Km Hıza Ulaştı ve Kapalı Alan Hız Rekorunu Kırdı!

Porsche Taycan Turbo S

İlk günden itibaren, Porsche Taycan Turbo S’nin güçlü bir otomobil olduğu belliydi. Ancak Alman otomobil üreticisinin elektrikli sedanı, kapalı alanda 165 km hıza çıkarak, Guinness Dünya Rekoru sahibi oldu.

Markanın 750 beygir elektrikli otomobili henüz SSC Tuatara’yı geride bırakmayı başaramadı, ancak artık dünyanın en hızlı kapalı mekan otomobili unvanına sahip olabilir. Geçen Kasım ayında yarış arabası sürücüsü Leh Keen tarafından yönetilen ve New Orleans’taki Ernest N. Morial Kongre Merkezi’nde 165 km / saat hıza ulaşan bir Turbo S tarafından tescillenmiş oldu.

Ne düşündüğünüzü biliyoruz, dışarıda 480 km / saate yaklaşan arabalar varken iç mekanda 160 km / saate çıkmak kimin umurunda? Ancak bu aslında çok zor bir rekor çünkü göz açıp kapayıncaya kadar hızlanabilen bir arabaya ve arabanın güvenli aynı zamanda rahat bir şekilde durmasına izin verecek kadar büyük bir alana ihtiyacınız var. Neyse ki, 2,6 saniyede sıfırdan 96 km / saat hıza çıkabilen dört tekerlekten çekişli Turbo S ve 1,1 milyon fit kareyi kapsayan ve yarım milden uzun olan Morial Kongre Merkezi mükemmel bir eşleşmeydi. Elektrikli otomobilin güçlü karbon seramik frenleri ve önceden ısıtılmış lastikleri de kesinlikle zarar görmedi…

Porsche Taycan Turbo S
Porsche Taycan Turbo S

Rekora gelince, Keen sadece kırmakla kalmadı; paramparça etti. 165 kilometre azami hıza ulaşarak, önceki rekor olan 139 km/saati, Keen 24 km fark koyarak kolayca geçti. Ve Mikko Hirvonen tarafından kırılan bu rekor yedi yıldan fazla süredir devam ediyordu. Keen ve Turbo S, birkaç denemede rekoru kırdı.

Taycan Turbo S’nin rekorunun ne kadar dayanacağı ise merak konusu. Muhtemelen bol miktarda rekabet alacak. Tesla daha geçen ay, 1.000’den fazla beygir gücüne sahip bir elektrikli otomobil olan ve iki saniyenin altında sıfırdan 95 km / saate ulaşma özelliğine sahip yeni Model S Plaid Plus’ı duyurdu. Tesla ekibinin Taycan’la savaşmak için fırsat kolladığını hayal etmemek zor.

Kaynak

Atatürk’ün Kullandığı Araçlar

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici