Boyama İşlemi İki Yıl Süren Bugatti Divo ‘Lady Bug’ İle Tanışın!

Marka tasarımcıları zorluklarından dolayı neredeyse pes edecekti.

Ettore Bugatti’nin bir zamanlar dediği gibi: ‘’ Kıyaslanabiliyorsa, Bugatti değildir.’’

Bir hiper otomobil koleksiyoneri ise bu fikri tam anlamıyla benimseyerek bu Fransız markanın kişiselleştirme uzmanlığını diğer başka hiçbirine benzemeyen bir Bugatti Divo arabası yaratmak için en son noktaya kadar zorladı.

Bugatti Divo’ya Lady Bug adı verilen bu özgün araç, ipuçlarını adaşı olan uğurböceğinden alan oldukça benzersiz bir görünüme sahip. Oldukça titiz olan ABD’li müşteri, Bugatti’den kendi Bugatti Divo’sunun nihayet yollarda olacak diğer 39 tanesinden ayrılması için ‘’eşsiz renk kontrastına sahip elmaslardan oluşan bir geometrik desene sahip’’ olmasını talep etti.

bugatti divo yapım aşaması tasarımları

Bu kolay bir iş olmayacağının kanıtıydı. Öyle ki, projenin tamamlanması yaklaşık iki yıl sürdü ve öyle zorlayıcıydı ki Bugatti Divo bir noktada neredeyse havlu atacaktı. İşin en zor kısmı bu göz alıcı desenleri uygulamaktı. Tasarım ekibinin elmas kalıbı otomobilin gövdesine yerleştirmeyi denediği her seferde; otomobilin dış hatları, kıvrımları ve çıkıntılarından dolayı şekil bozuklukları ortaya çıkıyordu. Esasen, CAD’de oluşturulan dijital grafikler Bugatti Divo’ya uyarlanamıyordu.

Bugatti Design Renk ve Döşeme sorumlusu Jörg Grumer ise bir demecinde şöyle söylemişti: ‘’ 2 Boyutlu bir grafiğin 3 boyutlu bir yapıya uygulandığı projenin doğasına bağlı olarak ve elmasların uygulanması ile ilgili birçok başarısız ve fikirden sonra pes etmeye ve ‘’ Müşterinin talebini karşılayamayacağız’’ demeye çok yakındık.’’

Neyse ki Bugatti pes etmedi. Bunun yerine tasarımcılar, Bugatti Divo’nun şekillendirilmiş siluetine uyması için 1.600 elmastan her birini titizlikle değiştirmeye başladı. Bu yine de zor bir görevdi, çünkü tek bir yanlış şekil veya küçük bir hata tüm bir tasarımı mahvetmek demekti. Bu titiz çalışma tamamlandığında ise en son desen nihai olarak aracın gövdesine yapıştırılacak olan 20 metrelik filmlere uygulandı.

bugatti divo işçilik

Bugatti Divo 2020

Bugatti Divo 2020 yılının başlarında ekip bu uygulamanın mümkün olan en sorunsuz şekilde yapılması için filmleri iki test arabasına aktarmayı denedi. Sorunsuz bir uygulama gerçekleştirileceğinden emin olduklarında ise filmleri müşterinin esas spor arabasına uyguladılar ve ardından her bir elmasın doğru şekilde yerleştirildiğini kontrol ederek sayısız gün geçirdiler.

Nihayet Lady Bug yüzeyinin boyanması için hazırdı. Beklendiği gibi, Bugatti Divo tüm boyama işlemini elle gerçekleştirdi ve tamamlanması tam iki hafta sürdü. Ekip özel iki metalik ton geliştirdi, biri Müşteriye Özel Kırmızı ve diğeri ise Grafit rengiydi. Ve işte sonunda Lady Bug uçmaya hazırdı.

bugatti divo lady bug

Bugatti Divo kaç beygir? 8,0 litrelik, dörtlü turbo şarjlı bir W-16 motoruna sahip ve 1.500 hp ve 1,180 ft lbs tork sağlayan Divo,  artı seçenekleriyle 5,4 milyon dolar olarak fiyatlandırılıyor. (İki yıl süren tasarım çalışmasının tattıracağı zevki bir düşünün!) Hiper otomobil yalnızca 40 örnekle sınırlı ve teslimatlarının bu yılın ilk birkaç ayı içinde yapılması planlanmakta.  Ancak yine de herhangi bir aracın Lady Bug ile aynı etkiyi yaratacağını düşünmek oldukça zor görünüyor.

Grumer sözlerine ‘’ Son araçta detaylara göstermemiz gereken dikkat ve uygulamak zorunda olduğumuz sıfır hata stratejisi projeye fazlasıyla saygı duymamızı sağladı’’ diye ekledi.

Biz de oldukça saygı duyduk.

Aşağıda Lady Bug’ın daha fazla resmini bulabilirsiniz:

bugatti divo lady bug
bugatti divo lady bug
bugatti divo lady bug

Kaynak

Tesla Cyber Truck ile ilgili yazımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici