Yeni Skoda Fabia Tanıtıldı

Bir süredir çizim görselleriyle ön gösterimi yapılan Yeni Skoda Fabia resmen tanıtıldı.

Uzun süredir ipucu görselleri paylaşılan yeni Skoda Fabia resmi olarak tanıtıldı. Volkswagen Grubu’nun MQB-A0 platformu üzerine inşa edilen dördüncü nesil Fabia’nın ölçüleri artık daha büyük. 

Yeni Skoda Fabia

Yeni Fabia’nın uzunluğu 4107 mm, genişliği 1780 mm, yüksekliği 1460 mm, aks mesafesi ise 2564 mm olarak açıklandı. Ölçülerinde artışla artık daha ferah bir iç mekan sunan Fabia’nın bagaj hacminde de 50 lirtelik bir artış var. Aracın bagaj hacmi 380 litreye ulaştı.

Yeni Skoda Fabia

Aracın değişen bir başka yeri ise iç mekanı. Oktavia modeline benzeyen konsolda, giriş seviyesinde 3.5 inçten başlayan bir sürüş ekranı yer alıyor. Donanım seviyesine göre bu ekran 10.2 inç’e çıkıyor.

Konsolun merkezinde de standart olarak 6.8 inç’le gelen multimedya ekranı opsiyonel olarak 9.2 inç’e çıkarılabiliyor. Klima kontrollerinin fiziksel tuşlarla sağlandığı tasarımda vitesidne arkasında kablosuz şarj ünitesine yer verilmiş. Daha önce paylaşılan çizimlerde de görünen geleneksel el frenini de varlığını sürdürüyor.

Güncel modelde 0.32 olan hava sürtünme katsayısı yeni nesilde 0.28’e indirilmiş.

Yeni nesil Fabia’da tamamı Euro 6d normlarını karşılayan 5 farklı motor seçeneği yer alıyor. Giriş seviyesinde üç silindirli 1.0 MPI atmosferik motor yer alıyor. 65 bg ve 80 bg olmak üzere iki farklı güç çıkışına sahip bu motor 90 Nm tork üretiyor ve 5 ileri manuel şanzımanla tercih edilebiliyor. Bir üst kademede iki farklı1.0 litre TSI motor seçeneğine yer verilmiş. Bu üç silindirli turbo motorlardan ilki 95 beygir ve 175 Nm tork üretiyor. İkinci seçenek ise 110 beygir ve 200 Nm tork üretiyor. İlk seçenek sadece 5 ileri manuel şanzımanla tercih edilebilirken, daha güçlü olan 6 ileri manuel veya 7 ileri DSG ile satın alınabiliyor.

Seçeneklerin zirvesinde ise Leon, Golf ve Octavia’da da gördüğümüz 1,5 litrelik dört silindirli motor yer alıyor. Bu motor 150 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor. Araç bu değerlerle 0’dan 100’e hızlanmasını 7,9 saniyede tamamlarken maksimum 225 km/s’lik  bir hıza ulaşıyor.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici