Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı Arabalar ve Araba Sevgisi

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kullandığı Arabalar
Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı Arabalar

Tarihe yön vermiş tüm liderlerin hayatları merak konusudur. Atatürk’ün hayatına ilişkin de klişe ders kitaplarında yazanlardan ötesi hakkında bilgi edinmek adeta heyecan verir. Özel hayatı, askeri hayatı, devlet yönetimi gibi konulara ek olarak en sevdiği yemek, gün içinde sıklıkla tekrarladığı rutin alışkanlıkları, hobileri tek tek araştırmaya değer konulardır. Onun hakkında çok merak edilen ayrıntılardan biri de Atatürk’ün hangi arabaları kullandığı ve belki de nasıl bir otomobil zevki olduğudur. Otomotiv’in magazin bloğu olarak, Atatürk’ün sahip olduğu arabalar üzerine küçük bir araştırma yaptık.

Dönemin şartları ve otomotiv sektörünün bugünkü miktarlarda üretim yapamadığı göz önüne alınırsa, Atatürk’ün de şahsına özel bir araba koleksiyonu olmadığı anlaşılır. Atatürk’ün arabaları hep makam araçları olmuştur. Kendi şahsına ait bir araba sahibi olmamıştır. Bu arabalar dönemin en prestijli markaları olan Cadillac ve Lincoln ürünlerdir. Medyada pek bahsedilmeyen ancak bazı akademik araştırmalarda görülen bir Mercedes’i de olmuştur. Onun Cumhurbaşkanlığı yaptığı süre boyunca kullandığı arabalar bugün Anıtkabir’de sergilenmektedir.

İçindekiler

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cadillac Marka Arabası

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kullandığı Arabalar
Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı Arabalar

Atatürk’ün makam aracı olarak kullanmış olduğu bu otomobil, Cadillac 80 serisi olup, özel üretimdir. Atatürk’e hediye edilen Cadillac’ı Atatürk, 1936-1938 yılları arasında kullanmıştır. Şu anda Anıtkabir’de sergilenen söz konusu araba, zamanının motor gücü bakımından en güçlü otomobillerinden biriydi. Cadillac’ın Anıtkabir’deki salonda ziyaretçiler tarafından en çok ilgi gören tarafı ise saatinin 09:05’e ayarlanmış olmasıdır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Lincoln Marka Arabaları

Atatürk’ün 2 adet Lincoln arabası vardı. Bu otomobiller, Lincoln K serisidir ve Lincoln’ün tek Cabriolet versiyonudur. Arabalar 1934 model olup 1935 ile 1938 yılları arasında kullanılmıştır. Genelde tören arabası olarak görülmüş ve bu işlerde tercih edilmişlerdir. Arabaların o dönem için en dikkat çeken yanı ise zırhlı olmalarıdır. Aynı Cadillac gibi bu arabalar da Anıtkabir’de sergilenmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Mercedes Marka Arabası

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kullandığı Arabalar
Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı Arabalar

Mustafa Kemal Atatürk’ün arabaları dendiğinde akla Cadillac ve Lincoln arabaları gelir. Mercedes marka otomobili çok bilinmez. Atatürk’ün kullandığı bu otomobil, Mercedes’in Sindelfingen modelidir. Bu model yalnızca 1924 ile 1929 yılları arasında üretilmiştir. Söz konusu otomobil, aynı zamanda Atatürk’ün ilk arabası olma özelliğine sahiptir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Motosikleti

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kullandığı Arabalar
Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı Arabalar

Yine çok konuşulmayan ve bilinmeyen bir başka araç da motosikletidir. 1931 model olan motosiklet, kendisine 1934 yılında hediye edilmiştir. En önemli özelliği dünyadaki ilk motosikletlerden biri olmasıdır. Atatürk bu motosiklete son yıllarında binmiş olup İstanbul gezilerine katılmıştır. Sahip olduğu motor dünyada üretilen ilk motorlar arasındadır (motor ve şase numarası 3 sayılıdır).

Mustafa Kemal Atatürk’ün Arabaları ve Anıtkabir

Atatürk’ün arabaları şu anda Anıtkabir’de sergilenmektedir. Anıtkabir’i gezdiğinizde Atatürk’ün arabalarını Atatürk’ün Araba Koleksiyonu adlı salonda görebilirsiniz.

Araba Müzesi ve Restorasyon

Bir klasik arabalar müzesi olan Mehmet Arsay Otomobil Müzesi, İstanbul’da bulunmaktadır. Bu müzenin bizim konumuzla olan ilgisi ise Anıtkabir’de sergilenen Atatürk’ün arabalarını orijinal haline getirmek için restorasyon kararı alındığında Mehmet Arsay Otomobil Müzesi’nin restorasyonu yapmak için gönüllü olmasıdır.

Atatürk’ün Araba Sevgisi

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kullandığı Arabalar
Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı Arabalar

Tarihi kaynaklar bize Atatürk’ün tüm gömleklerinin beyaz olduğunu, sabah aç karnına Türk kahvesi içtiğini, tarih üzerine okumayı ve araştırmayı sevdiğini, Türk Sanat Müziği dinlediğini anlatıyor. Ancak onun otomobillere ilgisine dair bilgiler bulmak zor. Elbette söz konusu dönemde “otomobil tutkusu” denilen hevesten bahsetmek biraz zor. Bununla beraber, Atatürk’ün kullandığı otomobillerin 4’ünün de kendisi tarafından seçilmediğini, ona hediye edildiğini de unutmamak gerek.

Kaynak

Alışılmışın dışında bir Çanakkale gezisi

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici