Otomotiv Sektörünün Önemli 5 Kadını

Otomotiv Sektörünün Önemli 5 Kadını, kadınların zaman içinde yeterince temsil edilmediği birkaç endüstri adlandırılacak olsaydı, otomotiv endüstrisi büyük olasılıkla en üst sıralarda yer alırdı.

Cinsiyete dayalı iş bölümü hakkındaki önyargılı fikirlere rağmen, bazı kadınlar zaman içinde bu önyargıya meydan okudu ve böylelikle bugünün bu konudaki daha liberal görüşünün yolunu açtı.

Sonuç olarak, bir zamanlar erkek egemen olan sektörlerde artık kadınlar için daha fazla fırsatlar görebiliyoruz. Otomotiv endüstrisinin, bazı kadın öncüleri var ve bu makalede onlardan bahsedeceğiz.

İçindekiler

Bertha Benz

Otomotiv sektörünün önemli 5 kadını listemizin başında Bertha Benz bulunuyor. Bu isim bir şey çağrıştırıyorsa, bunun nedeni ünlü Mercedes Benz markasıdır. Bertha, petrol yakıtlı bir otomobil için yenilikçi tasarımıyla otomotiv endüstrisini fiilen başlatan mühendis Carl Benz’in beğenilen eşiydi. 1849’da Ringer ailesinde doğan Bertha, zengin bir aileden gelen ve doğa bilimleri mezunu olan başarılı, iradeli ve ileri görüşlü, genç bir kadındı. Bertha Benz çeyizinin tamamını gelecekteki kocasının şirketini kurmaya yatırdığında tanıdıklarını oldukça şaşırttı.

Otomotiv Sektörünün Önemli 5 Kadını

Sonraki yıllarda, aile otomobili için patent başvurusunda bulunurken, aynı zamanda beş çocuğa da bakıyordu. Carl Benz’in çığır açan prototipine olan ilginin azlığı ve mali mücadele büyük bir dezavantaj oluşturuyordu. Bertha Benz cesaretinin kırılmamasını yine kendine borçluydu. Aksine, ürününün değerini kanıtlama konusunda daha da hırslandı ve uzun soluklu bir yolculuğa çıkmaya karar verdi. Bu da aslında Benz Patent Motorlu Arabanın kazançlı bir konsept olduğunu kanıtlayacaktı.

1888’de Pforzheim’a gitmek için iki oğlunu alıp motorlu arabasına binerek yola çıktı. Benz Motorlu Araba hala devam eden bir çalışmaydı, bu nedenle uzun yol doğal olarak prototip üzerinde bazı olumsuz durumlar ortaya çıkardı. Fakat ne yakıtın bitmesi ne de tıkanmış borular Bertha’nın ilerlemesini engellemedi. Aksine, cesur girişimi medyada çok fazla ses yarattı ve bu da araç için çok ihtiyaç duyulan ilgiyi çekmeyi başardı.

Bertha Benz’in yer aldığı Mercedes’in Dünya Kadınlar Günü Paylaşımı ilginizi çekebilir.

Sadece bu değil, Bertha’nın Benz aracıyla yaptığı saha gezisi, daha fazla gelişme için çok ihtiyaç duyulan bir kaynağı oluşturuyordu “Petrol”. Petrol yakıtlı, özel bir otomobile binen ilk kadın olmasının yanı sıra, aynı zamanda en başarılı ilk kadın pazarlamacılardan biri olduğunu söyleyebiliriz çünkü ürünüyle önemli sayıda kişinin dikkatini çekmeyi başardı.

Charlotte Bridgwood

Otomatik ön cam sileceği, onlar olmadan sürmeyi gerçekten hayal edemediğimiz öğeler kategorisine girer.

Fakat 20. yüzyılın başında, insanlar otomatik ön cam sileceği olmadan araçlarını sürmek zorunda kalıyorlardı. Endüstri başlangıç aşamasındaydı, bu nedenle doğal olarak iyileştirilmesi gereken birçok yön vardı. Otomatik cam sileceği, 1917’de mevcut manuel silecek modelini (1903’te Mary Anderson tarafından icat edildi) alıp otomatik versiyonuna yükselten Otomotiv sektörünün önemli 5 kadını listemizin ikinci sırasında yer alan Charlotte Bridgwood sayesinde var oldu.

Otomotiv Sektörünün Önemli 5 Kadını

Onun modelinde, sileceğin ön cam yüzeyi üzerindeki hareketini kolaylaştırmak için silindirler kullanıldı. Unutmayın, o zamanlar arabalar hala ağır makinelerdi, bu yüzden otomatik silecek, zamanının ilerisinde bir icattı.

Danica Patrick

19. veya 20. yüzyıldaki kadınlara otomotiv endüstrisine yaptıkları katkılardan ötürü yeterince değer verilmemişse de, Otomotiv sektörünün önemli 5 kadını listemizin üçüncü sırasında kendine yer bulan Danica Patrick tam tersi bir yelpazede yer alıyor. 1982 doğumlu Wisconsin yerlisi Danica, yarış sektöründe önemli bir figür olarak bir marka inşa etmek için büyüdü.

Danica için hangi kariyere devam etmek istediği konusunda hiçbir şüphe yoktu, bu yüzden tüm zamanını profesyonel bir yarış pilotu olmaya adamak için liseden ayrıldı. O andan itibaren birkaç rekora imza attı:

  • Indianapolis 500 yarışına liderlik eden ilk kadın yarış pilotu (2005)
  • Yılın Amerikan Kadın Sporcusu (2006)
  • IndyCar pistinin ilk kadın galibi (2008)
  • NASCAR Daytona 500’de (2013) kutup pozisyonundaki ilk kadın.

Bu başarılarının yanı sıra Danica, tanınmış bir model (Sports Illustrated için poz verdi), Super Bowl reklam yıldızı olduğu için yarışları çok çeşitli kadın izleyiciler arasında bilinir hale gelmiştir.

Mary Barra

Otomotiv sektörünün önemli 5 kadını listemizi devam ediyor. İlkler dünyasında kalmak için, otomotiv endüstrisindeki ikonik kadınları düşünürken akla gelmesi gereken bir figür olan Mary Barra‘dan bahsetmeliyiz.

General Motors CEO’sunun profili, aşağıdakiler gibi etkileyici başarıları bir araya getiriyor:

  • Fortune Magazine’e göre 2017’de iş dünyasının en güçlü kadını
  • Önde gelen bir küresel otomobil üreticisinin ilk kadın CEO’su (ve bunda çok başarılı).

Her geçen gün daha rekabetçi bir iş ortamında olan, Mary Barra, General Motors’un elektrikli otomobil güzergahında %100 gitmeyi taahhüt ettiğini duyurarak şirketini en iyi “Yenilikçiler” listesinde görüyor. “Disiplin ve vizyon karışımı” otomotiv endüstrisi ile sınırlı değil. Mary Barra, Detroit’in toplum yaşamında aktif bir kadın ve okul programları veya hayır kurumları için etkileyici meblağlar toplamaktadır.

Michelle Christensen

Otomotiv sektörünün önemli 5 kadını listemizin son sırasındaki isim Michelle Christensen. Bir başka vizyoner kadın figürdür. Otomobil tutkusunu, sanatsal eğilimleriyle birleştirmeyi başardı. Bu, otomotiv endüstrisinde verimli bir kariyere yol açtı. Daha spesifik olarak, Michelle otomobil tasarımında uzmanlaştı. Çalışmaları arasında Acura ve Honda’nın beğenilen modelleri var:

  • Acura ZDX ve RDX
  • Acura RL ve RLX
  • Honda NSX ikinci nesil.

Honda’da Baş Tasarımcı olarak Michelle bir rol model ve bir süper otomobil tasarım ekibine liderlik eden ilk kadın olarak muazzam bir etki yarattı.

Otomotiv sektörünün önemli 5 kadını listemizin sonuna geldik. Kadınların sürekli toplumsal cinsiyet kalıpları ile uğraşmak zorunda kaldıkları bir yer olmasına rağmen otomotiv sektörü aynı zamanda kadının gücünü ve vizyonunu kanıtlayabileceği bir ortamdır. Aslında, en iyi otomobil üreticileri kadınların katkısının olumlu etkisini fark ettiler ve şimdiden kadın çalışanların işe alınması, entegrasyonu ve desteğiyle ilgilenen programların ana hatlarını çiziyorlar.

Yakın gelecekte, otomotiv okulları çabalarını daha fazla kız öğrenciyi çekmeye odaklarsa bu makalede sunduğum gibi daha çok sağlam kadın göreceğiz. Sonuç olarak, kadınların otomotiv cephelerinde liderler, yaratıcılar ve teknoloji yenilikçileri olarak öne çıkmaları için büyük fırsatların yaşandığı zamanlar yaşıyoruz.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici