Otonom Arabalar: Ne Bekleyebilirsiniz?

Uçan arabalar ve sürücüsüz otomobiller çağı şimdiden burada mı? Bu eski kurgusal araçlar şimdi gerçeğe dönüştü.

Coşkulu duyurulardan yola çıkarak, sizi daha az tutkulu olan “işlerin nasıl çalıştığını” teknik bir tonla anlatacağız ve segmentimizi sürücüsüz araç veya Otonom Araba ile sınırlayacağız.

İçindekiler

Otonom Araba Olmanın Anlamı

Otonom bir araba, çevresini algılayabilen ve insan müdahalesi olmadan gezinebilen bir araçtır. Sürücüsüz arabalar olarak da bilinen otonom araçlar, bir insan sürücünün işlevselliğini değiştirmek için bu sensörleri yazılımla, genellikle Yapay Zeka ile birleştirir. Şu an itibariyle geliştirilmekte olan bu tür araçların çoğu kısmen otonomdur (kendi kendine giden prototipleri hariç tutarsanız).

Otonom Araba Nasıl çalışır?

Otonom sistemler ilk önce AI ve radar, sonar ve / veya lazer gibi sensörleri kullanarak çevrelerinin dahili bir haritasını oluşturur ve saklar.
Yapay zeka daha sonra bu girdileri işler, en makul yörüngeyi çizer ve aracın hızlanmayı, frenlemeyi ve direksiyonu kontrol eden aktüatörlerine talimatlar gönderir.
Kodlu sürüş protokolleri, engellerden kaçınma algoritmaları, öngörülü modelleme ve akıllı nesne ayrımcılığı (yani, bir bisiklet ve bir motosiklet arasındaki farkı bilmek), aracın trafik kurallarını takip etmesine ve engelleri aşmasına yardımcı olur.

Otonom Arabalar

Otonom Arabaların Maliyeti

Henüz kitlesel olarak üretilebilir bir model olmadığı için, Goldman Sachs da dahil olmak üzere çeşitli ajanslar tarafından otonom arabaların fizibilitesi için yapılan Adil Pazar Değeri analizleri büyük ölçüde varsayımsaldır. Şu anda Tesla gibi şirketler, kamu kullanımı için çok pahalı ve pratik olmadıkları için geleneksel radar sensörü teknolojisinin yerini almaya çalışıyor.

Otonom Arabaların Güvenliği

Teknik olarak sürücüsüz arabalar hatasız olacak ve yıllık kaza oranını büyük ölçüde azaltacak ve böylece sürücü güvenliğini artıracaktır. Ancak bir bilmece var – işlemcili her şey hacklenebilir. Ve bu, bu arabaları geliştiren tüm şirketleri ilgilendiriyor. Tescilli yazılım ve güvenlik duvarı kullanılmadığı sürece siber güvenlik bir sorun olmaya devam edecektir.

Otonom Arabaların Yaptığı İşler

Kendi kendine navigasyon teknolojisi, yaygın bir şekilde benimsenmesinden sonra, araba sürücüsü olarak çalışan milyonlarca kişinin yerini alabilir. Toplu taşıma sektörü büyük ölçüde etkilenecek ve ağır kayıplara uğrayacaktır.

Otonom Arabaların Çevreye Zararı Var Mı?

Çevre dostu motor sistemleri ile birleştirildiğinde, büyük ölçüde olumlu bir etkisi olacaktır. Bununla birlikte, fosil yakıtlarla sürüldüğünde, insanlar kendi paylarına en az çabayla daha fazla kilometre yol kat etmek isteyeceklerinden, yakıt tüketimini ve karbon ayak izini artıracağından, olumsuz bir etki yaratabilir.

Sonuç

Hâlâ emekleme döneminde ve zorluklarla karşı karşıya olsalar da, otonom otomobiller, otomotiv araştırma çevrelerinde giderek daha yaygın hale geliyor ve ulaşım sisteminde ve buna bağlı olarak Ekonomi ve Toplumumuzda devrim yaratabilir.

Tesla Otonom Sürüş Adlı Yazımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici