Honda SENSING Elite Güvenlik Sistemini Piyasaya Sürdü! 3. Seviye Otomatik Sürüş Özellikleri Neler?

Honda Motor Co., Ltd., Honda SENSING Elite ile donatılmış Honda Legend EX’in Japonya’da 5 Mart 2021 tarihinde satışlarına başlayacak.

Honda, küresel güvenlik sloganı olan “Herkes için Güvenlik” temelinde çarpışmadan uzak bir toplum gerçekleştirme çabasında, güvenlik teknolojilerinin araştırma ve geliştirilmesinde uzun süredir ön saflarda yer almaktadır. Honda SENSING Elite ile donatılmış Legend’in piyasaya sürülmesi, gelişmiş güvenlik teknolojisi alanında bir sonraki adımı temsil ediyor.

Honda Sensing Elite

Honda SENSING Elite, Honda’nın Avrupa otomobil serisinde standart olarak bulunan Honda SENSING’in işlevselliğine dayanıyor.

Araç kontrolü için sistem, 3 boyutlu yüksek çözünürlüklü haritalardan ve küresel navigasyon uydu sisteminden (GNSS * 3) alınan verileri kullanarak aracın konumunu ve yol koşullarını belirler ve birkaç harici sensör kullanarak aracın 360 derecelik çevresini algılar. Sistem aynı zamanda araç içerisine monte edilen izleme kamerası ile sürücünün koşullarını takip eder. Böylesine geniş bir bilgi yelpazesine dayanarak, ana ECU doğru tanımlama yapar, tahminlerinden yola çıkarak karar verir ve sürücünün yüksek kaliteli ve pürüzsüz bir sürüş elde etmesine yardımcı olmak için hızlanma, fren ve direksiyon girdilerine yüksek seviyeli bir kontrol uygular.

Honda Sensing Elite

Güvenlik ve güvenilirliğe en yüksek önceliği veren sistem geliştirme, toplamda yaklaşık 10 milyon olası gerçek dünya durumunun simüle edildiği simülasyonları kullandı ve toplamda yaklaşık 1,3 milyon olmak üzere otoyollarda test araçlarını sürerken birkaç gösteri testi yapıldı (800.000 mil). Ayrıca sistem, cihazlardan herhangi birinde bir sorun olması durumunda güvenlik ve güvenilirliği sağlamak için yedekli sistem tasarımına sahiptir.

Bu tamamen yeni Legend modeli için özel olarak tasarlanmış dış donanım, mavi aksesuar ışıkları ve özel bir alüminyum jant içerir. Amiral gemisi sedanına yakışan bir görünümün daha da iyileştirilmesi ve bunun otomatikleştirilmiş sürüş ekipmanı ile donatılmış görüntüsü dikkat çekmektedir. Bir araç olduğu gerçeğini ihtiyatlı bir şekilde ortaya koyması için de onları daha az fark edilir hale getirmek için birkaç sensör de yerleştirmiştir.

Bu modele özel iç donanım, özenle seçilmiş bileşenler, boyutlar, renkler, parlaklık ve diğer ayrıntıların yanı sıra 12,3 inç tam LCD grafik ekrana sahip Honda SENSING Elite gösterge ışıkları içerir. Bu ekipman, çalışma durumu, mevcut durum ve kontrolü sürücüye geri aktarma taleplerinin sezgisel olarak anlaşılmasını sağlamak için benimsenmiştir.

Honda Sensing Elite

Honda SENSING Elite’in Temel Özellikleri

“Eller Serbest” İşlevselliği

Düşük Hız Takibi ve Şerit Tutma Yardım Sistemi (LKAS) etkinleştirilmiş Uyarlanabilir Hız Kontrolü (ACC) ile sürüş sırasında, bir otobanda belirli koşullar sağlandığında, sistem sürücü ellerini direksiyondan çekerken bile sürüş işlemlerine yardımcı olacaktır.

Şerit Takip Sistemi

Sistem, bir şerit içinde öndeki bir arabanın sürüşünü analiz ediyor ve takip edilmesine yardımcı oluyor. Sistem, önceden ayarlanmış araç hızını korurken aracı şeridin ortasında tutuyor. Önde bir araba olduğunda, sistem uygun bir takip mesafesini korurken takip etmeye yardımcı da oluyor.

Eller Kapalı Fonksiyonlu Aktif Şerit Değiştirme Yardımı

Adaptif Şerit Sürüşü kullanarak sürüş sırasında, sürücü güvenli çevreyi onayladığında ve dönüş sinyalini verdiğinde, sistem şerit değiştirme için hızlanma / yavaşlama ve direksiyona da yardımcı oluyor.

Trafik Sıkışıklığı Pilotu

Adaptif Şerit Sürüşü kullanarak sürüş sırasında, araç belirli koşullar altında trafik sıkışıklığına yakalandığında, sistem sürücü adına aracın çevresini izlerken hızlanma, frenleme ve direksiyonu kontrol eder. Sistem, öndeki aracın hızına göre uygun bir takip mesafesini korurken aynı şeritte gidiyor, duruyor ve sürmeye devam ediyor diye düşünür. Araç sistemin kontrolü altındayken, sürücü navigasyon ekranında televizyon / DVD izleyebilir veya bir hedef adresi aramak için navigasyon sistemini çalıştırabilir, bu da trafik sıkışıklığında sürüş sırasında sürücünün yorgunluğunu ve stresini azaltmaya yardımcı olur.

Acil Durdurma Yardımı

Sürücü, sistemin bir devir teslim talebine yanıt vermemeye devam ettiğinde (kontrolün sürücüye geri verilmesi) sistem, en dış şeride veya omuz hattına şerit değişiklikleri yaparak aracın yavaşlamasına ve durdurulmasına yardımcı oluyor. Daha spesifik olmak gerekirse, Trafik Sıkışıklığı Pilotu / Eller Serbest Fonksiyonu devre dışı bırakılacağı için sürücünün sistemin devir taleplerine yanıt vermemesi durumunda, sistem sürücüyü görsel, işitsel ve dokunsal uyarılar kullanarak devir talebine yanıt vermeye teşvik eder. Sürücü emniyet kemerinde artan, alarm sesleri ve titreşimler gönderir. Sürücü tepkisiz kalmaya devam ederse, sistem, tehlike ışıkları ve korna kullanarak çevredeki diğer araçları uyarırken aracın yavaşlamasına ve durdurulmasına yardımcı olacaktır. Bir yol kenarı gördüğünde, sistem, araç güvenli bir şekilde durana kadar yavaşlamaya ve şerit değişikliklerine yardımcı olur.

İnsan Makine Arayüzü (HMI)

Arayüz, sürücünün sistemin işletim durumunu, sürüş durumunu ve sistem tarafından yayınlanan devir taleplerini anında tanımasını sağlar. Honda SENSING Elite gösterge lambaları direksiyon simidine, navigasyon ekranının üst kısmına ve torpido gözüne yerleştirilmiştir. Eller Serbest İşlevi etkinleştirildiğinde, direksiyon simidindeki gösterge ışığı yanar ve Trafik Sıkışıklığı Pilotu etkinleştirildiğinde diğer gösterge ışıkları da mavi ışıkla yanar. Sistem devir teslimini talep ettiğinde, tüm gösterge ışıkları renklerini turuncuya çevirir ve sürücüye anlaşılması kolay bir mesaj göndermek için yanıp söner. Büyük 12,3 inçlik tam LCD ölçüm cihazı aynı zamanda sistemin çalışma durumunu, sürüş durumunu ve devir taleplerini basit ama anlamlı bir şekilde gösterir.

Honda Sensing Elite

Kaynak

Volkswagen Grubu Tedarik Zincirinde Yapay Zeka Kullanıyor

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici