Yeni 2 Serisi Geleneği Devam ttiriyor

BMW, Goodwood Hız Festivali’nde yeni 2 Serisi Coupe’yi tanıttı. En uygun fiyatlı coupe modelinin ikinci neslinde yeni oranlara sahip yepyeni bir tasarıma imza atan marka, buna karşılık gücü arka tekerleklere aktarmaya devam ederek geleneği korumayı tercih etmiş. Bavyeralı üreticinin yeni “küçük” coupe’si BMW AG’nin Meksika’daki fabrikasında üretilecek.

Atletik bir görünüm sunan yeni 2 Serisi Coupe’de, 4 Serisi örneğinde gördüğümüz gibi aşağıya doğru uzanan büyük ızgaralar bulunmuyor. Bunun yerine yatay ızgara tasarımı tercih edilmiş. Yeni far formu ve üçgen tampon detayları sayesinde önden özgün bir tasarım sunan 2 Serisi’nin sadece tasarımı değil, selefine göre boyutları da değişmiş.

Yeni 2 Serisi geleneği devam ettiriyor

BMW 2 Serisi ile Gelen Yenilikler

Yerine geçtiği modele göre uzunluğu 10.5 cm artarak 4537 mm’ye ulaşan otomobilin 1838 mm’lik genişliğinde de 64 mm’lik bir fazlalık söz konusu. Otomobilin dingil mesafesinde de 51 mm’lik bir artış bulunuyor. Artan uzunluğa ve genişliğe karşılık 2 Serisi’nin yüksekliği ise 28 mm azalmış. Yeni boyutlar BMW’nin Coupe segmentine giriş modeline  daha atletik bir görünüm kazandırmış.

Yeni 2 Serisi geleneği devam ettiriyor

BMW 4 Serisi’nden izler taşıyan şasi teknolojileriyle sportifliği konsantre bir şekilde sunmaya odaklanan yeni 2 Serisi Coupe, 2.0 litre hacminde dört silindirli ve 3.0 litrelik altı silindirli motor seçenekleriyle tanıtıldı. Baz versiyon BMW 220i Coupe’de 184 bg güç ve 300 Nm tork verileri sunan 2.0 litrelik sıralı 4 silindirli motor görev yapıyor. Silindir kapağına eklenen egzoz manifoldu ile daha düşük emisyona sahip olduğu açıklanan bu motorla otomobilin 0-100 km/s süresi 7.5 saniye, 100 km’deki ortalama tüketimi ise 6.3 litre olarak veriliyor.

Benzinli motor gamının ikinci basamağında ise 230i’de sunulan 245 beygir gücündeki 2.0 litrelik dört silindirli turbo ünite bulunuyor. Bu versiyon arkadan itişli veya dört tekerlekten çekişli olarak tercih edilebilecek. BMW M GmbH’ın bu karoserdeki performans modeli ise 2022’nin başlarında piyasaya sürülmesi planlanan M240i xDrive Coupé olacak. 374 beygir gücünde sıralı 6 silindirli motor ve akıllı dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılan bu model yeni M2 ortaya çıkana kadar en performanslı 2 Serisi modeli olacak. 

BMW 2 Serisi Coupe’deki bir diğer yenilik de BMW 220d’de karşımıza çıkıyor. İki kademeli turboşarj ve 48V hafif hibrit teknolojisiyle sunulan dizel motor, önceki nesline göre verimlilik açısından açık ara avantaj sağlıyor. 190 bg’lik dizel ünite 400 Nm tork değeri sunuyor.

Yeni 2 Serisi geleneği devam ettiriyor

BMW 2 Serisi Coupe’de önceki nesle kıyasla yaşanan ilerlemeler elbette gözle görülür kazanımların yanı sıra premium kabin ambiyansını da kapsıyor. Bununla birlikte otomobilin sürüş destek sistemleri de güncellenmiş. Eski modele kıyasla genişletilen sürüş destek sistemleri; ön çarpışma uyarısı, hız sınırı bilgisi, şerit terk uyarısı ve fren fonksiyonlu hız sabitleyiciyi içeriyor. Opsiyonel olarak sunulan donanımlardan olan “Sürüş Asistanı Plus” içerisinde uyarılı şerit değiştirme asistanı, arka çarpışma önleme ve arkadan geçiş uyarısı, dur ve kalk fonksiyonlu aktif hız sabitleyici, geri sürüş asistanı, çevre görüş ve 3D görünümlü geri dönüş kamerası bulunuyor. BMW 2 Serisi, dijital teknolojiler açısından da günümüze ayak uyduruyor.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici