Çip Krizinin Çeşitli Sektörlere Etkileri

Çip krizi sizin için ne anlama geliyor? Telefon, araba, TV ve oyun konsolu üreticilerinin tümü üretimi azaltmak  zorunda kaldı ve 2021’de bu kriz daha da büyüyecek gibi.

Bu yıl yeni bir cep telefonu veya TV, belki yeni bir oyun konsolu veya yeni bir araba almayı mı planlıyorsunuz? Bunlardan herhangi biri “satın alınacaklar” listenizdeyse, bir şok yaşayabilirsiniz. Tüm bu cihazlar, yarı iletken çip adı verilen “beyinler” içeriyor ve şu anda, cihaz üreticileri bu çipleri sağlamak için mücadele ediyor.

Çip krizi ilk olarak bir yıl önce, dökümhane olarak adlandırılan birçok çip üretim fabrikasının COVID-19 virüsü nedeniyle kapandığı zaman ortaya çıktı. Aynı zamanda virüs dünya çapında insanların alışkanlıklarını değiştiriyordu.

Çoğumuz kendimiz veya evden öğrenen çocuklarımız için teknolojik cihazlara yatırım yaptık. Sinema salonlarına veya restoranlara gidemedik ve onun yerine yeni televizyonlar, oyun konsolları aldık. Evden çalışmak ve öğrenmek, sürekli internete bağlı kalma ihtiyacı oluşturdu. Bu, öncelikle yeni 5G özellikli telefonlar olmak üzere telefon satışlarının artmasına da neden oldu.

İçindekiler

Çip Yetersizliğinin Telefonlar Üzerindeki Etkisi

Dünyanın en büyük çip alıcısı Apple Inc.’dir ve onu ikinci sırada Samsung izlemektedir. Samsung aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci yarı iletken çip üreticisidir ve bunun Samsung’u mevcut krize karşı hazırlıklı hale getireceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Geçen hafta Samsung, BBC’ye bir sonraki Galaxy Note akıllı telefonunun lansmanını ertelenebileceğini söyledi. Samsung’un mobil şefi ve eş CEO’su Koh Dong-jin, bir hissedar toplantısında yaptığı açıklamada, “küresel olarak BT sektöründe çip arz ve talebinde ciddi bir dengesizlik olduğunu” söyledi. Bu durum Samsung’un Austin çip üretim tesisini geçici olarak kapatmasına neden oldu.

Tech Radar’a göre geçen yıl Apple, “koronavirüsün etkisinden kaynaklanan arz kısıtlamaları” nedeniyle iPhone 12 telefonlarının piyasaya sürülmesini iki ay ertelemek zorunda kaldı.

Çip Yetersizliğinin Arabalar Üzerindeki Etkisi

Multimedya sistemleri, Bluetooth bağlantısı, direksiyon, fren, motor yönetimi ve hava yastığı kontrolü gibi alanlarda yeni araçlarda düzinelerce yarı iletken çip kullanılıyor.

Şubat 2021’de, yarı iletken çip krizi, otomobil üreticisi Ford’u, en çok satan F-150 kamyonetini üreten iki tesisinde üretimi kısmaya zorladı. Şirketin finans müdürü John Lawler, Splash Broadcasting’e, “Şu anda, tedarikçilerin tahminleri, planladığımız ilk çeyrek üretiminin yüzde 10 ila yüzde 20’sini kaybedeceğimiz yönünde.”

19 Mart 2021’de otomobil üreticisi Nissan, yarı iletken çip krizi nedeniyle Kuzey Amerika’daki üç fabrikasında üretimi durdurmak zorunda kaldı. Seeking Alpha’ya göre bu duraksamalar Nissan’ın Smyrna, Tenessee fabrikalarında, Murano crossover ve Rogue, Maxima ve Leaf araçlarının üretimi etkileyecek.

Nissan’ın Canton, Mississippi fabrikasındaki duraksama Altima sedan ve NV minibüslerinin üretimini kısıtlayacak, şirketin Aguascalientes, Meksika fabrikasındaki duraksama ise Versa, March sedan ve Kicks alt kompakt crossover modellerinin üretimini etkileyecek.

Çip krizinin otomotiv sektörüne olan etkisini Otomotivde Çip Krizi Büyüyor yazımızda detaylı olarak bulabilirsiniz.

General Motors’da da işler daha iyi değil, şirket CNBC’ye Fairfax, Kansas, San Luis Potosi, Meksika, Ingersoll, Ontario Kanada ve Sao Paulo, Brezilya’daki otomobil ve crossover tesislerinde üretimi durdurduğunu söyledi. Bu kapatmalar, GM’nin kalan tüm çiplerini, SUV üreten fabrikalara yönlendirmesine neden olacak.

GM’nin CFO’su Paul Jacobson, CNBC’ye verdiği demeçte, çip yetersizliğinin şirkete 2021’de 1.5 milyar ila 2.5 milyar dolara mal olacağını söyledi. Ford yöneticileri de benzer zararları gösterdi. IE daha önce, Toyota’nın Teksas’taki fabrikasında Tundra kamyonetinin üretimini azalttığını ve Fiat Chrysler’in Ontario, Kanada ve Toluca, Meksika’da fabrikaları geçici olarak kapattığını bildirdi.

Ayrıca geçen ay Volkswagen’in Çin, Kuzey Amerika ve Avrupa fabrikalarında üretimini düşürdüğünü açıklamıştı.

Çip Yetersizliğinin Eğlence Üzerindeki Etkisi

Satılık bir Sony PlayStation 5’te bulmakta zorlandıysanız, yalnız değilsiniz. Kasım 2020’deki lansmanından bu yana, PS5’in üretimi çip yetersizliği nedeniyle kısıtlandı.

Şubat 2021’de Sony Interactive Entertainment Başkanı ve CEO’su Jim Ryan, Financial Times’a PS5 tedarik sınırlamalarının “2021 boyunca kademeli olarak azalmasını” beklediğini, ancak 2021 tatil satış dönemi geldiğinde üretimde bir eksiklik olup olmayacağını tartışmayı reddetti.

Yarı iletken çip krizi, Microsoft’un popüler Xbox Series X / S konsollarının üretimini de etkiledi. Bloomberg geçtiğimiz günlerde Sony, Microsoft ve Nintendo tarafından oyun konsollarını oluşturmak için kullanılan yüksek performanslı özel CPU’ların 2021’in çoğunda yetersiz kalabileceğini bildirdi.

Beyaz Saray Devreye Giriyor

24 Şubat 2021’de Başkan Joe Biden, dört ana sektördeki tedarik zincirlerinin 100 günlük incelemesini başlatan bir yönetici emri imzaladı. Bu sektörler; yarı iletken çipler, kritik mineraller, ilaçlar ve elektrikli araçlar için büyük kapasiteli piller.

Başkan Biden ayrıca, iki partili milletvekilleri grubuyla görüştükten sonra ABD’de yarı iletken çip üretimini güçlendirmek için 37 milyar dolarlık finansman istedi. ABD’de çip üretimini artırmayı amaçlayan önlemler bu yılki Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasına dahil edildi.

Bir çip üretim tesisi kurmak ve çalıştırmak iki yıl kadar sürebileceğinden, çip krizinin bir süre daha devam etmesi muhtemeldir. Bu, yarı iletken çip fiyatlarındaki artışların devam edeceği anlamına geliyor.

2021’de telefonların, eğlence konsollarının, TV’lerin, grafik işlem birimlerinin (GPU’lar) ve arabaların daha pahalıya mal olmasını bekleyebilirsiniz. Çip krizi nasıl çözümlenecek merak konusu.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici