BMW i4 yollara çıkmaya hazır

Tamamen elektrikli BMW i4, ilk olarak eDrive40 ve M50 versiyonlarıyla sunulacak.

BMW’nin tamamen elektrikli ilk Gran Coupé modeli BMW i4 tutkunlarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Mayıs ayında gerçekleşen BMW Group 2021 Online Basın Konferansı’nda görücüye çıkan BMW i4, dinamik sürüş özelliklerini modern, zarif ve sportif bir tasarımla birleştiriyor. İlk etapta eDrive40 ve M50 olmak üzere iki farklı versiyonla sunulacak olan otomobilin M logosunu taşıyan güçlü versiyonu, aynı zamanda markanın “tamamen elektrikli ilk M Performance otomobili” olma özelliğini taşıyor.

BMW i4

Arkadan itişli bir otomobil olan BMW i4 eDrive40, 340 bg güç ve 430 Nm tork üretirken 0’dan 100 km/s hıza 5.7 saniyede ulaşabiliyor. Bu versiyonun WLTP normlarına göre tam şarj ile 590 km’lik yol kat edebildiği açıklanmakta. Dört tekerlekten çekişli BMW i4 M50 ise, hem ön hem de arka aksta yer alan iki elektrik motoru sayesinde 544 bg güç ve 795 Nm tork üretiyor. 0’dan 100 km/s hıza yalnızca 3.9 saniyede ulaşabilen BMW i4 M50, WLTP normlarına göre tam şarj ile 510 km’lik menzil değeri sunuyor. 

BMW i4

Beşinci nesil eDrive teknolojisi, BMW i4’ün yüksek menzil ve performansı bir arada sunabilmesini sağlıyor. Beşinci nesil eDrive’ın dört tekerlekten çekiş teknolojisi de ilk defa BMW i4’de kullanılıyor. BMW i4 için özel olarak tasarlanan batarya, 72 hücreli dört modül ve 12 hücreli üç modülden oluşuyor. Beşinci nesil eDrive teknolojisi ve Kombine Şarj Ünitesi (CCU) ile BMW i4, birden fazla ve farklı türde şarj istasyonlarının da kullanılabilmesine olanak sağlayacak.

BMW i4

BMW i4’de yer alan Entegre kontrol ünitesi, otomobilin hızlı bir şekilde şarj edilebilmesine imkan tanıyacak. Böylece, BMW i4’ün boş bataryası AC şarj ile 8.5 saatten daha kısa bir sürede tam şarj olabilecek. BMW i4, DC şarj istasyonunda ise 10 dakikalık şarj işlemi ile yaklaşık 164 km menzil sunacak.

AERODİNAMİK VE ESNEK TASARIM
BMW i4, 4783 mm uzunluğa, 1852 mm genişliğe ve 1448 mm yüksekliğe ve 2856 mm aks mesafesine sahip. 470 litrelik bagaj hacmi sunan modelin gizli kapı kolları, pürüzsüz şekillenen yüzeyleri, ön yan panellerdeki hava kanalları ve hafif tasarım jantları aerodinamiye ve menzile katkıda bulunuyor. Standart olarak LED farlarla gelen BMW i4, opsiyonel olarak BMW Selective Beam, BMW Laserlight ve Adaptif LED Farlar ile de sipariş edebilecek.

BMW i4

Standart olarak akustik cam ve BMW Live Cockpit Professional ile gelecek BMW i4’de, ortam aydınlatması ve LED fiber optik ışık şeritleri opsiyonel olarak sunulan özellikler arasında bulunacak. Ayrıca, 16 hoparlör ve 464 Watt ses gücüne sahip Harman Kardon Surround ses sistemi de opsiyonel olarak tercih edilebilecek.

BMW i4

Yeni BMW iDrive sistemi, BMW Kavisli Ekran ve gelişmiş BMW Head-Up Display’in hassas bir uyum içerisinde çalışmasına imkan tanıyor. 12,3 inç bilgi ekranı ve 14,9 inç kontrol ekranını birleştiren BMW Kavisli Ekran, sürücüye dönük tek bir cam yüzeyden oluşuyor. Sürücü, Head-Up Display’de gösterilen içeriğin türünü ve miktarını istediği zaman kişisel tercihlerine veya mevcut trafik durumuna göre uyarlayabilecek. Ayrıca, Yeni nesil BMW iDrive ile BMW i4’te yer alan BMW Akıllı Kişisel Asistan için de ek özellikler gelecek. Yüksek oranda geri dönüşümlü malzemelerden üretilen BMW i4 bu sayede, doğal kaynakları daha sorumlu bir şekilde kullanarak karbon ayak izini minimuma indirmeyi hedefliyor. 

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici