Renault 5 Elektrik ile Dönüyor

Renault 5  elektrikli araç bir Fransız otomobili olarak 1899 yılından günümüze kadar birçok modeli ile gönüllere taht kuruyor. Fransa’da Boulogne-Billancourt şehrinde kurulan Renault geçmişten ilham alıyor ve 2021 yılı elektrikli otomobil yarışına tüm deneyimiyle katılıyor. Geçmişten günümüze modellerinin klasik tasarımını yeni teknolojiye uyarlayarak çağı yakalamayı başaran Renault, görücüye çıkacak olan yeni modelini tüm Renault sevenlere sunmanın heyecanını yaşıyor. Fransız otomobil üreticisi tarafından yapılan açıklamaya göre Renault yeni modelleri yakın tarihlerde sürücülerle buluşacak.

Eski tasarımını bozmadan geliştirdiği otomobile %100 elektrikli konseptini ekleyen firma, Renault 5 ile karşınızda olacak. Otomobil pazarında tam zamanlı bir dönüşüm yaşanması, eski modellerin de gelişerek yeni donanımla geleceğe uyarlanmasını gerektiriyor. Bu değişime adapte olan tüm otomobil markaları satış tarihlerini şimdiden duyuruyor. Tüm otomobil markalarının yarıştığı elektrikli dönüşüm konseptine Renault’ta dâhil oldu. Çağın gerisinde kalmak istemeyen otomobil üreticileri en kısa sürede araçlarını piyasaya sürmek için acele ediyor. Renault, en yeni dönüşümde yaşanacak büyük kardan kendi payını almak için kolları sıvadı. Elektrikli otomobil dünyasına çizgisini ve tarzını bozmadan tamamen dönüşüm olarak girmeye hazırlanan Renault, geçmişe olan bağlılığından taviz vermiyor.

Renault 5

Geçmişten Gelen En Yeni Konsept Renault 5

Renault, 1899’dan gelen tarih kokan araçlarını en yeni varyasyon ile 2021 yılına adapte ediyor. Konsept tasarımlarından hangisini geleceğe uyarlayacağını sonunda belirleyen Renault, 5 serisinde karar kıldı. Görsel paylaşımlarıyla beğeni toplayan Renault 5, Supercing modeline benzerliğiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. İkinci nesil modeli Supercing ile Renault klasik tasarımını birleştiren Renault farklılığını ortaya koyuyor. Renault tasarımlarında bilinen bazı klasik tasarım özellikleri bulunuyor. Tüm modellerinde kullandığı yuvarlak hatlarını yeni modelinde de değiştirmiyor.

Yakında Elektrikli Dacia Spring geliyor. Elektrikli Dacia Spring ile, Dacia elektrikli araçları herkes ve her türlü kullanım için erişilebilir hale getirmeyi hedefliyor.

Far ve jant uyumu da yeni modelde bulunacak. Modern bir Renault ile karşınızda olmaya hazırlanan Renault, yeniliğe açık inovasyona önem veren yapısıyla bir kez daha takdir topluyor. Renault 5 olarak belirlenen konseptte çok fazla değişikliğe gidilmeyecek. Yapılması planlanan ufak değişiklikler arasında logo tasarımı bulunuyor. 1970 ve 1980 yıllarında kullandığı Renault logosuna benzer bir logo ile kullanıma hazır olacak. En yeni konsept aracında da Retro tarzını bozmayan Renault, nostalji yaşatırken modern çağ kullanımı sağlayacak. Eskiden vazgeçemeyen, yenilik olmadan da rahat edemeyen sürücüler için ikisi bir arada özelliğe sahip.

Renault 5, şuan için özelliklerini ve bazı detayları paylaşılan modeller arasında değil. Fransız firması bu konuda şimdilik bilgi vermiyor. Hangi pazarda yer alacağı konusu ise Renault sevenler tarafından tüm heyecanla bekleniyor. Araç iç ve dış tasarımı, yeni logosu, özellikleri hakkında hiçbir bilgi verilmiyor. Konsept üretimini yaparken nasıl bir yol izleyeceğini sır gibi saklıyor. Üretim bandından ne zaman satışa sunulacağı hakkında detaylı bilgiyi ise ilerleyen dönemlerde alabilirsiniz.

Orijinal bir fikir ile otomotiv pazarına girecek olan Renault fikir itibari ile diğer otomobil markalarına ilham kaynağı oldu. Bazı otomobil firmaları eski araçlarını şimdiden yeni dönüşüme uygun hale getirmeye başladı bile ancak Renault tam olarak neler yapacağını kimseye söylemiyor. Tüm otomobil firmaları ise birbirinden geri kalmamak adına otomobillerini sır gibi bekletiyor. Bazı markalar Türkiye otomotiv pazarında yer alacağı tarihi açıklarken, birçoğu henüz net bir bilgi vermiyor. Sıfır araç piyasasının canlandığı ve her geçen gün daha fazla ilerlediği günümüzde geleceğe yapılan dönüşüm uzun yıllar konuşulacak. Elektrikli modellerden önceki özelliklere sahip otomobiller neredeyse antika olacağa benziyor. Renault 5 için tüm detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici