Lotus’dan 2030 Model Elektrikli Yarış Otomobili!

Geleceğin arabalarına hazırlanan Lotus, 2030 yılı için şimdiden E-R9 kod adında elektrikli bir yarış otomobili dizayn etti.

Siyah ve altın renklerine sahip dizaynda, savaş uçaklarından ilham alındı. Araçta manevra kabiliyetini yükseltebilmek için özel gövde panelleri ve dikey olarak monte edilen kontrol panelleri bulunuyor.

Lotus ER9

Lotus Engineering tarafından dizayn edilen bu araç, markanın tamamen elektrikli otomobillerle dolu geleceğe bakışını ve vizyonunu temsil ediyor.

Geleceğin konsept araçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Lotus E-R9

ER, Endurance Racer (Dayanıklılık Yarışçısı) kelimelerinin İngilizce kısaltmasından, 9 ise Lotus’un yarış geçmişine saygı anlamına geliyor. Yarış takımı, pilotlar arasında şirket kurucusu Colin Chapman ile birlikte Le Mans 24 Hours’da ilk kez 1955 yılında bir Lotus Mark IX ile sahneye çıkmıştı. Dizayn gerçekleşir ve 2030 yılında pistlerde sahne alırsa bu Mark IX modelinin 75. yıldönümüne denk gelecek.

Lotus ER9

E-R9, Lotus’un baş aerodinami şefi Richard Hill ve Evija’nın baş mühendisi ve Geel Group Motorsport International GT teknik direktörü Louis Kerr’in mühendislik ekibi tarafından oluşturuldu. Dizayn görsel olarak ise Tasarım Direktörü Russell Carr liderliğindeki tasarım ekibi tarafından piyasaya sürüldü.

Dizaydaki en büyük yeniliklerden biri hareketli gövde panelleridir. Profilde delta kanat tasarımı konseptine sahip modelde hareketli paneller hava akışı koşullarına göre bir düğme yardımıyla veya teknik verilerin analizi doğrultusunda otomatik olarak kontrol ediliyor olabilecek. Bu sayede düz yollarda sürtünme kuvveti azalırken, viraj dönüşlerinde maksimum basınç kuvvetiyle üst düzey tutunma sağlanıyor. Tüm bunlar planlanırken mühendislik ekibi kısmen otomobil, kısmen ise savaş uçağı gibi gidebilen bir araç tasarlamayı amaçlamış.

Lotus ER9

E-R9, tüm tekerleklerinden güç alan gelişmiş bir elektrikli aktarma sistemine sahip. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Louis Kerr elektrikli otomobil teknolojisi için şunları söyledi; “Pilin enerji ve güç yoğunluğu seneden seneye önemli ölçüde mesafe katediyor. 2030’dan önce karışık hücreli kimya pillerinin yanı sıra pit stoplar sırasında pilleri çalışırken değiştirebilme özelliğine sahip olacağız.”

Lotus ER9

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici