Elon Musk, Tesla Araçlarının Çin’de Casusluk İçin Kullanıldığını Yalanladı

Elon Musk, Çin ordusunun Tesla otomobillerini tesislerinden yasakladığı yönündeki haberlere yanıt verdi.

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, araçlarının Çin’i gözetlemek için kullanılması halinde firmasının “kapatılacağını” söylüyor.

Ordu, arabalara takılan kameralarla toplanan verilerle ilgili güvenlik endişelerini dile getirdi.

Çin, Tesla’nın ABD’den sonraki en büyük pazarı ve firmanın 2020’deki küresel satışlarının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.

Musk Cumartesi günü, her hangi bir işletme yabancı bir hükümete karşı casusluk yaparsa, “Bu şirket için son derece kötü olacağını ve finansmanının kesileceğini” söyledi.

Musk, etkili bir Çin iş forumuna video bağlantısı aracılığıyla “Tesla, Çin’de veya herhangi bir yerde casusluk yapmak için araba kullanırsa, kapatılırız.”

Elon Musk
Elon Musk

Elon Musk, Çin ve ABD arasında karşılıklı güveni artırmaya çağırdı.

Çin’de faaliyet gösteren büyük Amerikan şirketlerinin varlığı konusunda uzun zamandır tedirginlik var fakat bunun tersini düşünenlerde bulunuyor.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ile ABD arasındaki ilişkiler, son yıllarda gergin durumda.

Geçen yıl, eski Başkan Donald Trump, kullanıcıların verilerinin Çin hükümetine devredilebileceği endişesi nedeniyle ABD’de TikTok’u yasaklamakla tehdit etmişti

Bu haftanın başlarında, her iki ülkeden yetkililer, Çin hükümeti ile ABD Başkanı Joe Biden yönetimi arasındaki ilk üst düzey görüşmelerde öfkeli sözler sarf ettiler.

Musk, “Casusluk olsa bile, diğer ülke ne öğrenirdi ve bu gerçekten fark eder miydi?” dedi.

Elon Musk’ın otomobil firması 2018’de Şangay fabrikası için onay kazandı ve Çin’de yüzde yüz dış yatırımcıya ait olan ilk yabancı otomobil üreticisi oldu.

Çin, dünyanın en büyük otomobil pazarı ve hükümet, elektrikli araçların benimsenmesini yoğun bir şekilde teşvik etmektedir. Bu talep Tesla’nın 2020’de 721 milyon $ (5.826.761.500.00 ₺ Kur= 8.05) kar elde etmesine yardımcı oldu.

Kaynak

Eğer Tesla ile daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız Bitcoin İle Tesla Almak adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici