Tarımda Teknolojik 8 Yeni Araç

Tarımda teknolojinin kullanımı ile iş gücü ve hata oranının azaltılıp verimin arttırılması her zaman ana hedef oldu. Her geçen gün yeni teknolojik tarım aletleri ile bu amaca yönelik akıllı tarım teknolojileri kullanılmaya başlanıyor. Akıllı tarım teknolojileri, çiftçilerin ekinleri yönetirken daha verimli ve üretken olmalarına izin veriyor.

Dünya nüfusunun 2050 yılına kadar 9 milyar gibi yüksek bir rakama ulaşması bekleniyor. Bununla doğru orantılı olarak tarımsal üretiminde artması beklenmekte. Bu ihtiyaç, çiftçilerin gelecek için bir çözüm olarak akıllı tarım teknolojilerine yönelmesine neden oluyor.

Bununla birlikte, artan nüfus, yapay zekanın yükselişi ve robotikteki yeni gelişmeler, tarım dünyasında da hızlı bir yükselişe neden oldu. Buda tarımda teknolojiyi beraberinde getirdi.

Fidanlık dikiminden çobanlığa kadar, işte tarımda teknolojinin son ürünleri.

İçindekiler

Naio Teknolojileri

Tarım Sektörünü İstila Eden 9 Robot
Kaynak:  Naio Technologies

Naio Technologies, yerel çevreyi koruyan teknikleri kullanarak bir dizi çiftlik işi yapıyor.

Tarım Sektörünü İstila Eden 9 Robot
Kaynak:  Naio Technologies

Robotlar, ot toplama, çapalama ve hasata yardımcı olma gibi özelliklere sahip. Naino Technologies yaptığı açıklamada, “Tarım sürecindeki tüm katılımcılara, daha sağlıklı, yüksek verimli ve çevre dostu mahsullerin yetiştirilmesine yardımcı olmak için en son teknolojiye erişim sağlamak istiyoruz” dedi.

Energid Narenciye Toplama Sistemi

Tarım Sektörünü İstila Eden 9 Robot
Kaynak: Energid

Narenciye işinde olanlar için mükemmel olan Energid sistemleri, hızlı ve verimli hasat sistemleridir. Sistemler her 2-3 saniyede bir meyve toplayabiliyor. Dahası, robotun yapımı ucuz, bu da onu insan emeğinden çok daha avantajlı hale getiriyor.

Agrobot E-Serisi

Tarım Sektörünü İstila Eden 9 Robot
Kaynak: Agrobot

Yakın gelecekte herhangi bir çilek tarlasına sahip olmayı istiyorsanız, bir Agrobot E-Serisi almak isteyebilirsiniz.

Kablosuz çalışan yirmi dört robotik kolu ve gelişmiş bir sisteme sahip, çilekleri gerçekten hızlı toplamakla kalmıyor, aynı zamanda tarladaki bir çileğin olgunluğunu da belirleyebiliyor.

Tarım Sektörünü İstila Eden 9 Robot
Kaynak:  Agrobot

Mavi Nehir MarulBot2

Tarım Sektörünü İstila Eden 9 Robot
Kaynak: Blue River Technology 

Adında bahsedilen bu robotlar, çiftçiler ve marul mahsulleri için mükemmel araçlardır. Görüntüleme sistemi ile LettuceBot2, marul tarlalarını inceltmek ve dayanıklı yabani otları önlemek için bir traktöre bağlanarak kullanılıyor.

Aracın hassas olma yeteneği nedeniyle , mahsullerde % 90 daha az tarım ilacı kullanılıyor.

Agribotix

Tarım Sektörünü İstila Eden 9 Robot
Kaynak:  Agribotix

Tarımda teknolojinin bir diğer ürünü, drone teknolojisini kullanıyor, geniş mahsul alanlarının izlenmesinde büyük rol oynayan, Agribotix, çiftçiler için mahsul verilerini zaman içinde veya gerçek zamanlı olarak toplamak için düşük maliyetli bir araçtır.

Tarım arazilerinin verimliliğin arttırılması adına Japonya, tarlalarda zarara neden olan böceklerin ilaçlanmasını insansız hava aracı olan dronelar ile sağlayacak. Drone ile İlaçlama Dönemi yazımızda detayları bulabilirsiniz.

Hassas hava fotoğrafları çekmekten video kaydetmeye, şirketin insansız hava araçları koleksiyonu havadayken mahsullerin sağlığını ölçebilen kızılötesi sensörlere bile sahip.

Vision Robotik

Tarım Sektörünü İstila Eden 9 Robot
Kaynak: Vision Robotics 

Piyasadaki en iyi ürünlerden çoğunun üreticisi olarak anılan San Diego şirketi, yedi yıldır tarım robotu sistemleri üzerinde çalışıyor.

VR ekibi, sarmaşıkları görüntüleyen ve bitkileri inceltmek için robotik bir kol ve otomatik marul inceltici kullanan, üzüm bağı buğdayı gibi bir dizi ürünün üstesinden gelebilen yapay zeka destekli robotlar üretti.

RoBoPlant

Tarım Sektörünü İstila Eden 9 Robot
Kaynak: Iso Group

Tarımda teknolojinin kullanımı ile yeni geliştirilen robotik araçlar listemiz devam ediyor. Bu robot, sera yönetimi veya korumalı bahçecilik için hem yarı hem de tam otomatik makinelere sahip. Yapay olarak akıllı robot, fideleri alıp onları ayırıp en uygun modellerde dikebiliyor.  

PrecisionHawk

PrecisionHawk ekibi,  bir çok özelliği ile çiftçiler için mükemmel bir araç tasarladı.

PrecisionHawks’ın drone’ları, multispektral, hiperspektral ve LiDar teknolojisi ile eşleştirilmiş yapay zeka içeren bir dizi özelliğe sahip.

Tarımda teknolojinin bizlere gelecekte neler sunacağı merak konusu.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici