En Eski Araba Markası Hangisi?

İlk otomobil 1808’de yapıldı, 200 yıldan daha uzun bir süre önce. Bu araç hidrojen ile doldurulmuş ve içten yanmalı bir motorla yapıldı. O zamandan beri otomobil endüstrisinin çok yol kat ettiğini söylemek yeterli, ancak bazı eski şirketler zamanın süzgecinden geçti. Dünyanın en eski araba markası hangisi ? İşte bugün hala araç üreten en eski dokuz otomobil markası ve şirketini sizler için derledik.

İçindekiler

9. Cadillac

Kuruluş yılı: 1901
Kurucular: William Murphy, Lemuel Bowen, Henry M. Leland
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Hizmet verilen alan: Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika, Avrupa, Orta Doğu (İran hariç), Çin, Tayvan, Güney Kore, Japonya

Cadilac
En Eski Araba Markası: 9. Cadillac

İster inanın ister inanmayın, Cadillac markası, Ford otomobil markasının kurucusu Henry Ford olmasaydı muhtemelen olmayacaktı. 1901’de Henry Ford, bir otomobil üreticisi yaratma konusundaki ikinci girişimi olan Henry Ford Company’yi kurdu. Mali destekçiler Lemuel Bowen ve William Murphy ile anlaşmazlıklar nedeniyle şirketten ayrıldı ve ismini yanına aldı.

Murphy ve Brown, Henry Leland’ı terk edilmiş fabrikayı ve fabrikada kullanılan ekipmanları satışa sunabilmek için çağırdılar, ancak Leland onları imalat işine devam etmeye ikna etti. 1902’de kendilerini Cadillac olarak değiştirdiler. Şirket 1909’da General Motors tarafından satın alındı, ancak o zamana kadar lüks araçlar satarak kendilerine bir isim yapmıştı.

Cadillac, 1908’de Birleşik Krallık’taki Dewar Kupasının Kraliyet Otomobil Kulübü’nü kazanan ilk Amerikan otomobil şirketidir ve bunu 1912’de tekrar yaptı. Bugünlerde ise “Motor Trend Car of the Year” ödülü kazandı.


8. Fiat

Kuruluş yılı: 1899
Kurucu: Giovanni Agnelli
Ülke: İtalya
Hizmet verilen alan: Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda hariç tüm dünyada

Fiat
En Eski Araba Markası: 8. Fiat

Tam adı Fabbrica Italiana Automobili Torino olan ve doğrudan Torino’daki İtalyan Otomobil Fabrikası olarak faaliyete başlayan bu şirket, Bir yönetim kurulunun elinde çok iyi bir başlangıç yaptı. İlk Fiat otomobili, şirketin kurulduğu yıl olan 1899’da yapıldı.

Fiat’ın en popüler arabaları genellikle şehir otomobilleri ve süper mini kategorilerine giriyor. 1970 yılında elektrikli araçlar üzerinde çalışmaya başladılar. Fiat otomobillerin yanı sıra silah üretiminde de yer aldılar.

Fiat şu anda Chrysler Automobiles’in sahibi ve ikisi 2014 yılında Fiat Chrysler Automobiles’i oluşturmak için birleşti. Diğer otomobil veya araç üretim şirketlerinin şimdiye kadar kazandığı “12 European Car of the Year” kazandılar.


7. Renault

Kuruluş yılı: 1899
Kurucular: Louis Renault, Marcel Renault, Fernand Renault
Ülke: Fransa
Hizmet verilen alan: Dünya çapında (118 ülke)

Renault
En Eski Araba Markası: 7. Renault

Société Renault Frères olarak kurulan bu şirket, Louis, Marcel ve Fernand Renault kardeşler tarafından kuruldu. Bir mühendis olan Louis, şirketin kurulmasından önce prototipler tasarlamıştı ve kardeşleri, tasarıma odaklanırken işleri halletti. Aslında, 1898’de bir yıl önce, Louis ilk arabasını bir aile dostuna satmıştı.

Renault, 1903’te bağımsız olarak kendi motorlarını üretmeye başladı. Şirket, odak noktasını savaştan önce kamyon, otobüs ve ticari kargo araçları, ardından Birinci Dünya Savaşı sırasında askeri uçak motorları ve mühimmat ve ardından tarım ve endüstriyel makinelere kaydıracaktı. Ama bu dönemler boyunca araba üretmeye devam ettiler.

Renault, altı Avrupa Yılın Otomobili ödülü, üç Yılın Otoban Otomobili ödülü ve diğer birçok ulusal düzeyde ödül kazandı. Şirket aynı zamanda motor sporlarına da katılıyor ve birkaç kazanan takımın arasında bulunuyor.

Yeni Renault Logosunu merak ediyorsanız bu yazımıza bakın.


6. Land Rover

Kuruluş yılı: 1896
Kurucular: Sumner ve Spurrier Aileleri
Ülke: Birleşik Krallık
Hizmet verilen alan: Dünya çapında

Land Rover
En Eski Araba Markası: 6. Landrover

İlk olarak 1896’da İngiltere’de Lancashire Steam Motor Company olarak kurulan bu marka yıllar içinde birçok isim değişikliğinden geçmiştir. Şirket ilk olarak buharlı çim biçme makineleri üretti ve sonrasında ilk buharla çalışan minibüsünü kısa bir süre sonra yaptı. 1907’de kendilerini Leyland Motors olarak yeniden adlandırdılar.

1968’de Leyland Motors, British Motor Holdings ile birleştiği için adını British Leyland Motor Corporation Ltd (BLMC) olarak değiştirdi. 1975’te devlete ait bir şirket haline geldi ve ardından adını 1986’da bir kez daha The Rover Group olarak değiştirdi. Bu son iki etkinlik arasında, Land Rover markası 1978’de kuruldu.

Rover çeşidinin ilk modelleri 1948’den beri Leyland Motors şirketi tarafından üretildi ve bir İngiliz ikonu olarak kabul edilmekle birlikte günümüze kadar üretilmeye devam ediyor. Ayrıca 1951’de Kral George VI tarafından kendilerine Kraliyet Emri verildi .


5. Škoda Auto

Kuruluş yılı: 1895
Kurucular: Václav Laurin ve Václav Klement
Ülke: Çek Cumhuriyeti
Hizmet verilen alan: Kuzey Amerika ve Brezilya hariç tüm dünyada

Škoda Auto
En Eski Araba Markası: 5. Skoda

Škoda Auto, 1895 yılında Laurin & Klement olarak kuruldu ve Bohemya Krallığı Mladá Boleslav’da bisiklet, motosiklet ve araba üretti. 1905’te otomobil üretmeye başladığından beri, şirket hızla tüm Avusturya-Macaristan’ın en büyük otomobil üreticisi haline geldi.

1925 yılında şirket, Škoda Works ve endüstriyel şirketler tarafından satın alındı ​​ve yeniden adlandırılarak Škoda Auto olarak yeniden markalandı, şimdi daha çok Škoda olarak biliniyor. 2000 yılında Volkswagen Grubu’nun bir yan kuruluşu oldu.

Şirket, bugün Çek Cumhuriyeti’nin en büyük ve en popüler otomobil markasıdır. Şirket ayrıca motor sporlarıyla da ilgileniyor. Bu şirketin özel bir otomobil modeli, Ağustos 2011’de iki litreye kadar bir motorla dünyanın en hızlı otomobili olmak için Bonneville Speedway dünya rekorunu kırdı ve saatte 227 mil hıza ulaştı.


4. Mercedes-Benz

Kuruluş yılı: 1883
Kurucular: Karl Benz ve Gottlieb Daimler
Ülke: Almanya
Hizmet verilen alan: Dünya çapında

Mercedes-Benz
En Eski Araba Markası: 4. Mercedes

Bu ünlü otomobil markası teknik olarak 1926 yılına kadar resmi olarak kurulmamıştı, ancak çok daha uzun süredir piyasada olan diğer iki otomobil üreticisinin birleşiminden kaynaklanıyor.

Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) bu şirketlerden biriydi ve adı kabaca Daimler Motors Corporation’a çevrildi. 1890 yılında Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach tarafından kurulmuş ve benzinli motorlar üreterek işe başlamışlardır. Şirket, küçük yarış arabalarında başarıyı gördükten sonra Mercedes modellerini üretmeye odaklandı.

Bu arada, Karl Benz, Max Rose ve Friedrich Wilhelm Eßlinger tarafından kurulan Benz & Companie Rheinische Gasmotoren-Fabrik, 1883’te kuruldu. Benz’in gerçek tutkusuna odaklanmaya karar vermeden önce endüstriyel makineler ve gaz motorları üretmeye başladı. Otomobiller veya onlara “atsız arabalar” dedi. 1886’da dünyanın ilk benzinli otomobili olan Benz Patent-Motorwagen’i yaptı.

Bu iki şirket 1926’da Mercedes-Benz’i oluşturmak için birleşti ve diğer şirketler böylelikle tarihte yerini almış oldu.


3. Opel Automobile GmbH

Kuruluş yılı: 1862
Kurucu: Adam Opel
Ülke: Almanya
Hizmet verilen alan: Afrika, Asya, Güney Amerika, Avrupa (Büyük Britanya hariç)

Opel Automobile GmbH
En Eski Araba Markası: 3. Opel

Daha çok Opel olarak bilinen bu otomobil şirketi, 21 Ocak 1862’de bir dikiş makinesi üreticisi olarak kuruldu. Şirket 1886’da bisiklet üretmeye başladı ve ilk arabasını 1899’da yaptı.

Opel, 1902 Hamburg Motor Show’da resmi olarak bir otomobilin lansmanını yaptı. Şirket daha sonra, dikiş makinesi işini bırakarak arabaları tek başına yeniden inşa etmeye ve üretmeye karar verdi. 1913’e gelindiğinde, Almanya’daki en büyük otomobil şirketi haline geldiler.

Opel sadece kendi markası altında otomobil üretmekle kalmamış, aynı zamanda Vauxhall, Buick ve Holden markaları altında da satış yapmıştır. Opel, eskiden General Motors’un bir yan kuruluşuysa da artık Groupe PSA’nın bir yan kuruluşudur. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki motor sporlarında da yer almaktadır.


2. Tatra

Kuruluş yılı: 1850
Kurucu: Ignác Šustala
Ülke: Çek Cumhuriyeti
Hizmet verilen alan: Dünya çapında

Tatra
En Eski Araba Markası: 2. Tatra

Ignatz Schustala & Comp. Olarak kurulan Tatra, Tatra Truck şirketine aittir ve at arabaları üreterek şirket hayatına başlamıştır. 1891’de de şirket demiryolu araçları üretimine başladı ve bu süreçte kendisini Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriksgesellschaft olarak yeniden adlandırdı.

1897’de Tetra’nın yöneticisi Hugo Fischer von Roeslerstamm, kendisine bir Benz otomobil satın aldı ve o yıl şirketin Präsident adlı ilk otomobilini yapmak için ilham kaynağı olarak kullandı. İlk kamyonları ertesi yıl üretildi.

Tatra, II.Dünya Savaşı sırasında Alman ordusu için tank motorları ve kamyonlar üretti, ancak köşelerden o kadar hızlı döndüler ki, sayısız Alman askeri direksiyon başında öldü. Kısa süre sonra Alman askerlerinin Tatra kamyonlarını kullanmasını yasaklayan emirler verildi.

Şirket, 1999 yılında binek otomobil üretimini resmi olarak durdurdu, ancak kamyonlar, özellikle de dört tekerlekten çekiş yapmaya devam ediyor. Çek Cumhuriyeti’nden ünlü bir kamyon yarışçısı olan Karel Loprais, bir Tatra aracıyla Dakar Rallisini altı kez kazandı.


1. Peugeot

Kuruluş yılı: 1810
Kurucu: Armand Peugeot
Ülke: Fransa
Hizmet verilen alan: Dünya çapında

Peugeot
En Eski Araba Markası: 1. Peugeot

Peugeot kapılarını ilk olarak 1810 yılında aile tarafından işletilen bir kahve değirmeni şirketi olarak açtı ve sonunda 1830’da bisiklet, ardından 1842’de tuz, karabiber ve kahve değirmenleri üretmeye başladı . Armand Peugeot erken dönemlerden itibaren otomobil üretimiyle ilgilenmiş ve 1882’de otomobil üretmeye başlamıştır.

Peugeot’nun ilk otomobili 1889’da Leon Serpollet ile bir işbirliği olarak ortaya çıktı ve seri üretim için güvenilmez olan buharlı bir üç tekerlekli bisikletti. 1890’da, bir Panhard-Daimler motorunun yardımıyla daha iyi bir içten yanmalı araba yaptılar.

Ailevi farklılıklar Peugeot’nun ayrılmasına ve 1896’da, onun da motosiklet üretmeye başlamasından iki yıl önce Société des Automobiles Peugeot’yu bulmasına neden oldu. 1926’da motosiklet ve otomobil üreticileri resmi olarak ayrı şirketlere ayrıldı.

Peugeot, İspanya’da beş Avrupa Yılın Otomobili ödülü, iki Semperit İrlanda Yılın Otomobili ödülü, dört Yılın Otomobili Avrupa ödülü ve dokuz Yılın Otomobili ödülü kazandı. Peugeot Sport beş Dünya Ralli Şampiyonası, iki Kıtalararası Le Mans Kupası, iki Dünya Dayanıklılık Şampiyonası ve üç Kıtalararası Ralli Mücadelesi Şampiyonası kazandı.

Kaynak

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici