Ötv Artışı Mı Geliyor?

Bir süredir otomotiv kulisleri ciddi ciddi ötv artışı ihtimalini konuşuyor. Gündemdeki yerine koruyan ancak her seferinde yalanlanan ötv artışı iddiası, bu sefer çok daha ciddi bir şekilde gündemi meşgul etmeye başladı. Bir çok bayi yöneticisi dahil oldukları markanın üst düzey yöneticilerine “ötv artışı mı geliyor?” sorusunu yöneltip, olası bir durumda ciddi zarara uğramamak için işin doğrusunu öğrenmeye çalışıyorlar. Öyle ki bazı bayilerin müşterileriyle sorun yaşamamak adına satılan araçlarının ötvlerini peşin peşin yatırdıkları da gelen iddialar arasında. Özellikle Alman menşeiyli bir marka bu iddiaların baş aktörü olarak konuşuluyor.

Ötv Artışı mı Geliyor?

Ötv Artışı Konusunda Dört Senaryo Gündemde

Birinci ve daha düşük ihtimalli senaryoya göre motor gücüne göre bir düzenlemeye gidilecek, ikinci ve daha yoğun olarak konuşulan senaryoya göreyse sektörü çok daha fazla hırpalayacak şekilde %45’lik, %50’lik, ve %80’lik dilimlerde 5, 10 ve 20 birimlik yüzdelik artışlar gerçekleştirilecek. Üçüncü senaryoya göre %50’lik ve %80’lik dilim arasında %60’lık veya %65 bir ara dilim düzenlemesi yapılacak. Dördüncü ve en iyimser senaryoya göre ise ötv düzenlemesi sadece elektrikli araçları kapsayacak.

Pandemi döneminde salgına rağmen iyi bir 2020 geçiren sektör temsilcileri, gelecek bir ötv artışına karşı. Ancak ülkenin bu süreçte yaşadığı ekonomik sıkıntılar ve ötv’nin önemli bir gelir kalemi olması artış iddiasını da tamamen ihtimaller dışına çıkaramıyor.

Düzenlemenin yerli otomotiv üreticilerini destekleyecek yönde olacağını düşünen de var, iyi giden otomotiv sektörünü sekteye uğratacağını düşünen de. Yoğun bir kampanya ve indirim döneminin yaşandığı bu süreçte bu tip bir tartışma, satışları hızlandırır mı hep beraber bekleyip göreceğiz.

Hatay’da Arabalar Çürümeye Terk Edildi… Değeri 80 Milyon TL

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici