Güvenlik Sistemlerinin Araçlara Kurulmasının Önemi

İster yepyeni bir pahalı aracınız olsun, ister birkaç yıllık daha küçük, mütevazı bir aracınız olsun, onu güvende tutmak istersiniz. Aracınız, işe gidip gelmenizin, çocukları almanızın, market alışverişine çıkmanızın, gezilere çıkmanızın ve kasabaya çıkmanızın bir yoludur. Aracınız sadece bir kolaylık değildir. Bu bir zorunluluktur. Bu nedenle, onu güvende tutmak için elinizden gelen her şeyi yapmak istemeniz doğaldır. Bakımının yapıldığından, temizlendiğinden ve iyi çalıştığından emin olun.

Ancak, aracınızın güvende olduğundan emin olmak için her zaman orada değilsiniz. Bu talihsiz bir durumdur, ancak vandalizm ve araba hırsızlıkları çoğu kişinin sandığından daha sık meydana gelir. Bu, araç güvenliğinin son derece önemli olduğu anlamına gelir.

İçindekiler

Güvenlik Sistemi Kurmak Neden Bu Kadar Önemli?

Aracınıza büyük olasılıkla çok değer verdiğiniz için, arabanızın güvenliğini arttırmak için adımlar atmanız önemlidir. Şu anda aracınız çalındığında her şeyi yapmanın ne kadar zor olacağını bir an için düşünün. Birisi arabanızı çalarsa, bir taksi çağırmadan hiçbir yere gidemezsiniz. Hayatınızı yavaşlatır ve bu sinir bozucu hale gelir. Sigortanız olsa ve sigortalı olsanız bile, yine de büyük bir güçlük olacaktır. Birisi arabanıza girip çalmasa bile, yine de aracı tamir ettirme sürecinden geçmeniz gerekir.

Genel olarak, kimsenin uğraşmak zorunda kalmaması gereken bir güçlüktür. Arabanızı korumak için doğru araçlara sahip olarak güvenliğini sağlamak mümkün olacaktır. Bugün yoldaki araçların çoğu, üreticinin temel araba alarmları ve araba hırsızlığı önleme cihazlarına sahip olsa da, bunlar nadiren yeterlidir. Genel araç güvenliğinizi tamamlayabilecek bir araç takip cihazı almayı düşünmek önemlidir.

Korumalar eklediğinizde, aracınızı daha güvenli tutmanıza yardımcı olacaktır. Aracınıza ne olabileceği konusunda çok fazla endişelenmenize gerek kalmayacağından size daha fazla gönül rahatlığı sağlayabilir. Onu daha güvende tutacak ve birinin çalması durumunda izini sürecek teknolojiye sahip olduğunuzu biliyorsunuz.

Güvenlik Sisteminin Araçlara Kurulmasının Önemi

Piyasada Bulunan Araç Güvenlik Sistemleri

Günümüzde mevcut olan birkaç temel araç güvenlik sistemi “türü” vardır. Bu sistemlerin hepsinin artıları ve eksileri var, bunları biraz daha yakından inceleyeceğiz. Bu sistemlerden sadece birine ihtiyacınız olmadığını fark edebilirsiniz. Bunun yerine, bu tür sistemlerin birlikte çalışmasının getirebileceği bazı faydaları değerlendirmek isteyebilirsiniz. Örneğin, bir araba alarmı ve bir araba izleyici birlikte iyi çalışma eğilimindedir.

Araba alarmları hala çok popüler bir seçenektir ve son yıllarda yapılan çoğu araçta bulunma eğilimindedirler. Kontak kapanır kapanmaz ve son kapı kapanır kapanmaz devreye girecek olan pasif alarmlar olabilirler. Alarmı devreye almak ve devreden çıkarmak için vericinizdeki bir düğmeye basmanızı gerektiren aktif sistemler de vardır.

Bunların kullanımı basit alarmlardır ve biri arabaya girmeye çalıştığında yüksek sesli siren sağlayabilir. Ancak günümüzde birçok insan araba alarmlarını duyduklarında görmezden geliyor. Bazı hırsızları ve vandalları caydırmaya yardımcı olabilirler, ancak mükemmel bir çözüm değildirler.

Araba izleyicileri de başka bir mükemmel seçenektir. Birkaç tür vardır – GPS izleyicileri ve OBD izleyicileri. Bunlar, aracınızın gerçek takibini sağlayabildikleri için oldukça faydalı olabilir. Bu, sizin ve polisin aracın nerede olduğunu bilmenizi sağlar, bu da suçluların izini sürmeyi ve aracı kurtarmayı kolaylaştırır. Bazı durumlarda bunlar kolaylıkla devre dışı bırakılabilir. Bu nedenle, biri cihazı devre dışı bırakmaya çalıştığında sizi uyarabilecek kaliteli bir OBD izleyici seçmek önemlidir.

Piyasadaki üçüncü tip seçenek, immobilizer otomobillerin araç çalıştırma (kontak) sistemine takılan elektronik bir devredir. Bu elektronik devrenin bir parçası arabayı çalıştıran kontak anahtarı içindedir ve bu parça tamamlanmadan motor çalışmaz. Bu nedenle immobilizer olan otomobiller, “düz kontak” yapılamaz ve çalınmaları çok daha güçtür. Bu sistem iyi çalışabilir, ancak olmaması gerektiğinde sistemin hareketsiz kalma riski olabilir.

Gördüğünüz gibi, çeşitli araç güvenlik sistemleri türleriyle ilişkili bir dizi artı ve eksiler vardır. En iyi koruma için, mevcut tüm seçeneklere bakmanız ve aracınız için en uygun olanları bulmanız önemlidir.

Güvenlik Sisteminde Carlock Önemi

Kesinlikle göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz en önemli seçeneklerden biri CarLock Araç Güvenlik Sistemidir. Bu, arabanızı güvende tutmayı kolaylaştırmaya yardımcı olacak çok sayıda özellik ve fayda sağlayabilen bir OBD izleyicidir.

Bu güvenlik sistemi, araç sahibine araçlarıyla ilgili bir dizi bildirim sağlayacaktır. Sistem, siz arabada değilken birinin aracın motorunu çalıştırdığını bilecek ve bir uyarı verecektir. Sistem, birisinin araca girmeye çalışması gibi olağandışı titreşimler için de uyarılar sağlayabilir. Cihazın bağlantısı kesilmişse ve araç hareket ettiriliyorsa bir uyarı gönderir. Ayrıca gerçek zamanlı izleme sağlayabilir. Sistem, araçta olup biten her şey hakkında sizi tam olarak bilgilendirir, böylece çalınması durumunda yetkilileri uyarabilirsiniz.

Araç takibi ve araba alarmı eklediğinizde aracınız çok daha güvenli olacaktır. Araç güvenliğinizi artırarak, aracınıza yönelik riskleri azaltabilirsiniz.

Carlock

Motor Arıza Işığı Neden Yanar?

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici